Online lékárny si Čechy nezískaly. Většina stále nakupuje léky osobně

Češi zůstávají při nakupování léků a vitamínů na internetu konzervativní, vyplývá z průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Alespoň občas nějaký léčivý přípravek na internetu nakoupí 47 procent lidí, to je asi o tři procentní body více než v roce 2018, kdy se uskutečnil minulý průzkum. Výrazně lépe od posledního šetření lidé hodnotí elektronický recept. Lékový ústav o tom dnes informoval ČTK a výsledky zveřejnil na webu.

Nákupy léků na internetu sice mírně vzrostly, podle průzkumu ale zůstávají Češi konzervativní. Nejvíce si takto pořizují vitamíny a potravinové doplňky, asi ve třech čtvrtinách případů, ve čtvrtině případů pak kupují volně prodejné přípravky na bolest či nachlazení. Tento trend se podle SÚKL v posledních šesti letech téměř nezměnil. Přes internet ze zákona není možné prodávat léky na předpis.

Průzkum se lidí dotazoval také na zkušenosti s elektronickými recepty, které začaly ve větší míře fungovat od roku 2018 a pomohly především během epidemie covidu-19. Pro 79 procent respondentů je díky nim získání léku na předpis snazší, před třemi lety takto odpovědělo 36 procent dotázaných. "Velmi mě těší, že se eRecept osvědčil a lidé oceňují jeho každodenní přínos při získávání léku na předpis. Jeho užitečnost ukázala i koronavirová pandemie. Díky elektronické preskripci se pacienti dostali ke svým lékům rychle a bezpečně," řekla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Po roce fungování většina respondentů průzkumu chválí také lékový záznam pacienta a považuje ho za prospěšný. Za neprospěšný jej označilo šest procent dotázaných. Díky lékovému záznamu má pacient, lékař či lékárník přehled o tom, jaké léky na předpis si pacient vyzvedl, a lze tak zabránit nežádoucím interakcím a duplicitám. V letech 2007 až 2017 podle statistik třiapůlkrát vzrostl počet hospitalizací v důsledku nesprávného užívání léků.

Alespoň čas od času kontroluje zásoby domácích léků a jejich použitelnost 78 procent lidí, což je zhruba stejně jako při minulém dotazování. SÚKL připomíná, že lidé by měli nevyužitá léčiva vrátit do lékárny, která je nechá odborně zlikvidovat. S léky je potřeba zacházet jako s nebezpečným odpadem.

Nemění se ani chování lidí při hledání informací o lécích. Pokud dostanou nový lék, 68 procent lidí si vždy přečte příbalovou informaci, další čtvrtina pak občas. Starší lidé se obrací na lékaře, důvěru pacientů mají taktéž lékárníci.

Pravidelný průzkum lékového ústavu se uskutečnil letos v březnu a zapojilo se do něj 1508 lidí ve věku od 18 do 64 let. Doplňkově bylo zařazeno i telefonické dotazování populace ve věku nad 65 let. Obdobný průzkum si ústav zadal také v letech 2018, 2016, 2015 a 2014.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy