Pfizer jedná s EU o využití více dávek vakcíny z lahvičky

Výrobce vakcíny proti koronaviru jedná s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) o tom, zda je možné z jedné lahvičky využít více dávek vakcíny než současných pět. ČTK to dnes napsal Tomáš Sazima, mluvčí společnosti Pfizer, která společně s firmou BioNTech vakcínu vyrábí.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na možnost odebrat z lahvičky až šest dávek upozornil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO), který kvůli tomu oslovil šéfku Evropské komise. Podle schválených dokumentů k vakcíně, které jsou pro zdravotníky závazné, je lahvička určena na využití pěti dávek očkování.

Zdravotníci, kteří s vakcínou zacházejí, se musí řídit pravidly, která jsou popsána v takzvaném souhrnu údajů o přípravku. V dokumentu, který má ČTK k dispozici, se píše, že jedna injekční lahvička obsahuje pět dávek. Dokument, který schválila EMA i EK, je pro zdravotníky závazný. Pokud by postupovali v rozporu s ním, nesli by odpovědnost za to, kdyby lidé například měli kvůli neschválenému použití zdravotní problémy.

"Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli probíhají konzultace mezi společnostmi Pfizer a BioNTech a evropskou lékovou agenturou o množství dávek, které lze z injekční lahvičky využít a o podmínkách, za kterých tak lze učinit," uvedl Sazima. Dokud EMA nerozhodne, Pfizer nechce možnost využití šesti dávek komentovat, ani vydávat žádná doporučení. Jaké množství očkovací látky zbude v lahvičce po vyčerpání povolených pěti dávek, závisí podle Sazimy mimo jiné na typu jehel a injekčních stříkaček, které jsou použity. "Zbývající množství se tedy může lišit," dodal mluvčí.

Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v Česku v neděli. Stát má objednány závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek.

Evropská unie nakoupí dalších 100 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech, kterou se už nyní v unii očkuje. Na twitteru to napsala šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Podle ní tak budou mít členské země k dispozici už celkem 300 milionů dávek této očkovací látky, jejíž užití EK před Vánoci schválila EMA.

Vakcína Pfizer/BioNTech je zatím jediná, kterou unijní úřady schválily. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, kterou už se očkuje v USA. K její podmínečné registraci by se měla agentura vyjádřit 6. ledna. Evropská komise už v listopadu se společností Moderna uzavřela kontrakt na nákup 160 milionů dávek.

Vedle zmíněných firem má již Brusel smlouvy s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac. Pokud všechny vakcíny schválí EMA, bude moci komise rozdělit mezi členské země více než miliardu dávek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama