Prymula se zesměšnil, důvěra v omezení utrpěla ránu, hodnotí komentátoři

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se zesměšnil a selhal v úkolu přesvědčit veřejnost o nutnosti dodržovat opatření proti koronaviru. Situace, v níž ho zachytily fotografie zveřejněné v deníku Blesk, podpořila názory lidí, kteří omezení odmítají. Píšou to dnes v komentářích české deníky, v souvislosti s Prymulovým chováním také zmiňují papalášství.

Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je Prymulovo odvolání důležité také kvůli důvěře v celé jeho vládnutí, protože se blíží sněmovní volby, připomněla v komentáři Mladá fronta Dnes (MfD).

Deník Blesk v pátek zveřejnil fotografie Prymuly odcházejícího bez roušky v noci z restaurace, která měla být v tu dobu podle vládního nařízení zavřená. Prymula sám přitom opatření týkající se i povinného nošení roušek vyhlašoval a opakovaně žádal lidi, aby je dodržovali. Ministr uvedl, že žádné opatření proti koronaviru neporušil, a odmítl rezignaci, ke které ho Babiš vyzval. Premiér proto navrhl Prymulovo odvolání prezidentu Miloši Zemanovi, který ale rozhodnutí odložil na příští týden.

"Sólokapr, ztráta důvěry, ostuda," shrnuje situaci komentář v deníku Právo. Lidé podle něj nejsou schopni politikům odpustit, pokud se zesměšní. Věc je vodou na mlýn popíračům nákazy, důvěru ale ztratil hlavně sám ministr, uvedl. "Prymula žádná další opatření ohlašovat nemůže," konstatuje komentátor. Prymulovo sebeznemožnění je přitom podle něj "obrovskou ztrátou", a pokud si má vláda zachovat zbytky respektu, musí ministr ve funkci skončit co nejdřív. "Délka rekonvalescence bude záviset na výběru terapeuta, rozuměj nového ministra," uzavírá deník.

Podle komentátora Lidových novin (LN) může mít Prymulovo počínání neblahý dopad na situaci v celé společnosti. "Jak říká staré rčení - příklady táhnou, a tenhle potáhne obzvlášť. Části lidí se teď budou zdát omezení, která Prymula vyhlašoval, zbytečná. Pro další bude zase Prymulovo počínání znakem papalášství, toho, že 'ti nahoře' si mohou dovolit cokoliv," píše deník.

Hrozí tak podle komentáře, že lidé začnou vládní opatření proti koronaviru ve větší míře obcházet, a to pak může vést k prodloužení a zpřísnění opatření. "Vzhledem k tomu, že jeden den restrikcí stojí naši ekonomiku odhadem přes miliardu korun a že s prodlužujícími se omezeními přijde o místa víc lidí, můžeme konstatovat, že Prymulova večeře tak byla tou nejdražší v české a možná i světové historii vůbec," doplňuje komentátor.

Prymula sice podle komentáře v MfD nezpůsobil žádnou tragédii, ale selhal v úkolu přesvědčit národ o potřebě dodržování opatření. A to je podle komentátora neoddělitelnou součástí cesty Česka z epidemie koronaviru.

Odvolání ministra je podle MfD pro Babiše nezbytné také kvůli blížícím se volbám. "Důvěra ve vládu klesá, v nedávných volbách oslabila, ČSSD a KSČM jsou úplně na kolenou, naopak se šikuje a sílí opozice. A za necelý rok jsou sněmovní volby, které budou o tom, jak kabinet zvládl covidovou krizi. Je evidentní, že tu Babiš v tuto chvíli hraje o celou svou příští politickou existenci. Tak důležitý symbol, jako je nedůvěryhodný generál jeho armády, nemohl premiér podcenit," píše komentátor deníku.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 10 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy