Rakovina plic ročně zabije přes 5 tisíc Čechů. Zachytit nádory včas má nový screening nemoci

Každý rok na ni zemře v Česku okolo 5 500 lidí. Řeč je o rakovině plic, která je největším zabijákem mezi nádorovými onemocněními. Většina z postižených lidí zemře jenom proto, že se na nemoc přišlo příliš pozdě. Rakovina plic totiž zpočátku nebolí a lidé často přijdou, až když plivou krev. Od příštího roku má pomoci s časným objevením nádoru nový screening.

Nekouřila, jedla zdravě a chodila po horách, přesto se potýká s rakovinou plic. Lékařka Areta Elischerová se vymyká z obvyklých řad pacientů trpících touto nemocí. Odborník ji diagnózu potvrdil v červenci minulého roku. „Okamžitě po stanovení diagnózy jsem si uvědomila blízkost smrti, hodně jsem se uzavřela do sebe a přestala komunikovat s přáteli,“ popisuje novinářům.

Jejím pocitům se není proč divit. Rakovina plic je totiž mezi nádorovými onemocněními největším zabijákem. Včas pro operaci se objeví pouze patnáct procent nádorů a ročně rakovina plic zabije v Česku asi 5 500 lidí. Onemocnění rakovinou plic může navíc dlouhou dobu probíhat bez povšimnutí. To dokládá i příklad čtyřiapadesátileté Elischerové.

„Na jaře loňského roku jsem měla těžký zápal plic,“ vzpomíná. Sama si tedy naordinovala antibiotika a zůstala dva týdny na lůžku. Potom se vrátila zpět do práce. „Další dva měsíce jsem se ale stále necítila úplně dobře. Špatně se mi dýchalo, byla jsem hodně unavená,“ říká. Následně si nechala udělat sérii vyšetření plicní lékařkou a ta jí oznámila smutnou diagnózu.

Onemocnění probíhá dlouhou dobu bez povšimnutí, což je hlavní důvod, proč je tak nebezpečné. Ve většině případů se totiž odhalí až v pozdním stádiu. Navíc mohou být příznaky neurčité a projevují se jenom občas. Mezi nejčastější patří kašel, dušnost, bolesti na hrudi nebo hubnutí. Alarmujícím příznakem je vykašlávání krve.

„Největší problém je v tom, že rakovinou zasažené plíce nebolí. Takže když dotyčný kouří a kašle, přijde mu to zcela normální,“ říká novinářům lékařka a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková.

Příliš pozdě na operaci lékaři objevili nádor i u Elischerové. „Operace už nebyla možná a v podstatě okamžitě jsem se začala léčit chemoterapií. Zároveň mi lékař udělal další testy, aby zjistil, zda nejsem vhodným kandidátem na imunoterapeutickou léčbu,“ vysvětluje. Bohužel rozbor ukázal, že nádorové biomarkery nejsou dostatečné, aby mohla být léčba hrazena pojišťovnou. „Já jsem ale s léčbou otálet nechtěla,“ říká pacientka. První část léčby si tedy zaplatila sama. Stála téměř sto tisíc korun. Nakonec jí další výklady pojišťovna po týdnech čekání uhradila.

Nemoc znamená obrovskou zátěž i pro celý stát. Výzkumníci odhadují náklady spojené s léčbou rakoviny plic v Evropě na tři miliardy eur ročně. Léčba karcinomu plic stojí tedy více než léčba rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty dohromady.

V boji má pomoci nový program screeningu

Ročně v tuzemsku přibude sedm tisíc lidí s rakovinou plic. Devět z deseti z nich kvůli akutnímu či pasivnímu kouření. Zemře jich 5 500 a osmdesát pět procent z nich jen proto, že se na výskyt nemoci přišlo pozdě. S těmito nepříznivými statistikami má zamávat pilotní program plošného screeningu těžkých kuřáků. Začít by měl již příští rok.

„Bude se týkat asi třiceti tisíc vysoce rizikových osob, mezi pětapadesáti a pětasedmdesáti lety, co vykouří alespoň jednu krabičku denně,“ přibližuje program Vašáková. Odborníci si od toho slibují zachycení nádorového bujení včas. „Předpokládáme, že nádor objevíme v první fázi u 650 z nich. Celkově by se screening mohl v budoucnosti týkat až 390 000 osob,“ dodává.

Podmínkou pro účast v pilotním programu je, aby kuřák kouřil minimálně dvacet let jednu krabičku denně. To znamená, že za život musel spotřebovat alespoň 146 tisíc cigaret. Najít pacienty, kteří splňují tyto podmínky, nebude podle lékařů těžké.

„Stále máme zhruba třetinu lidí, kteří jsou na tabáku velmi silně závislí nebo mají odkouřeno tolik, že jim tahle rakovina reálně hrozí,“ říká pro novináře ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR Ladislav Dušek.

Tento program by měl také zkrátit dobu mezi objevením nádoru a začátkem léčby. Podle projektu Lucas, který cestu pacientů mapuje, začíná léčba průměrně po 26 dnech od objevení nádoru. Někdy až 43 dní po objevení. „Cílem je, aby se od okamžiku stanovení diagnózy do čtrnácti dnů sešel multidisciplinární tým a rozhodl, jaký postup je pro konkrétního pacienta nejvhodnější,“ sděluje Vašková.

Nejlepší prevencí je nekouřit

Nejlepší prevencí před rakovinou plic je nekouřit. Doporučuje se také vyhýbat se zakouřenému prostředí. Český občanský spolek proti plicním nemocem také doporučuje pravidelný pohyb. Dále je podle něj dobré provádět dechová cvičení, jíst zdravě, pít dostatek tekutin a relaxovat. „Pacient by při prvních příznacích měl navštívit svého praktického lékaře. Ten by ho při potvrzení obav měl poslat za pneumologem,“ uvádí plicní a praktický lékař Ján Dindoš na tiskové konferenci.

Výjimka se ale může stát. „Proč rakovina postihla právě mě, asi nikdy nezjistím, ale jediné vysvětlení, které mě napadá, je stres. Ten jsem nejen v práci zažívala denně,“ přemítá Areta Elischerová. Na jejím posledním CT vyšetření bylo vidět podle jejích slov viditelné zmenšení nádoru. „Pozitivní výsledky léčby jsou pro mě velkým povzbuzením. Je to nová naděje na budoucnost,“ uzavírá.

Související

Lékaři

Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic

Nejvíc ze všech nádorů Češi umírají na rakovinu plic, ročně jí podlehne přes 5000 lidí. Operovat se nádor dá jen v případě, že je odhalený v časném stadiu. Praktičtí lékaři proto od ledna začnou vytipovávat lidi v riziku, může jich být až půl milionu.
Adam Vojtěch (ANO)

Screening rakoviny plic se podle Vojtěcha spustí nejpozději v lednu

Screening rakoviny plic bude spuštěn nejpozději v lednu příštího roku. Nyní se akreditují pracoviště, která by měla dělat vyšetření rizikových pacientů. Na konferenci Zdravotnického deníku věnované ekonomice prevence to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Program pro včasný záchyt rakoviny plic bude zaměřen na dlouhodobé kuřáky zřejmě starší 50 let.

Více souvisejících

rakovina plic zdraví rakovina Kouření Ladislav Dušek

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 38 minutami

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 48 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy