Každý rok na ni zemře v Česku okolo 5 500 lidí. Řeč je o rakovině plic, která je největším zabijákem mezi nádorovými onemocněními. Většina z postižených lidí zemře jenom proto, že se na nemoc přišlo příliš pozdě. Rakovina plic totiž zpočátku nebolí a lidé často přijdou, až když plivou krev. Od příštího roku má pomoci s časným objevením nádoru nový screening.
Nekouřila, jedla zdravě a chodila po horách, přesto se potýká s rakovinou plic. Lékařka Areta Elischerová se vymyká z obvyklých řad pacientů trpících touto nemocí. Odborník ji diagnózu potvrdil v červenci minulého roku. „Okamžitě po stanovení diagnózy jsem si uvědomila blízkost smrti, hodně jsem se uzavřela do sebe a přestala komunikovat s přáteli,“ popisuje novinářům.
Jejím pocitům se není proč divit. Rakovina plic je totiž mezi nádorovými onemocněními největším zabijákem. Včas pro operaci se objeví pouze patnáct procent nádorů a ročně rakovina plic zabije v Česku asi 5 500 lidí. Onemocnění rakovinou plic může navíc dlouhou dobu probíhat bez povšimnutí. To dokládá i příklad čtyřiapadesátileté Elischerové.
„Na jaře loňského roku jsem měla těžký zápal plic,“ vzpomíná. Sama si tedy naordinovala antibiotika a zůstala dva týdny na lůžku. Potom se vrátila zpět do práce. „Další dva měsíce jsem se ale stále necítila úplně dobře. Špatně se mi dýchalo, byla jsem hodně unavená,“ říká. Následně si nechala udělat sérii vyšetření plicní lékařkou a ta jí oznámila smutnou diagnózu.
Onemocnění probíhá dlouhou dobu bez povšimnutí, což je hlavní důvod, proč je tak nebezpečné. Ve většině případů se totiž odhalí až v pozdním stádiu. Navíc mohou být příznaky neurčité a projevují se jenom občas. Mezi nejčastější patří kašel, dušnost, bolesti na hrudi nebo hubnutí. Alarmujícím příznakem je vykašlávání krve.
„Největší problém je v tom, že rakovinou zasažené plíce nebolí. Takže když dotyčný kouří a kašle, přijde mu to zcela normální,“ říká novinářům lékařka a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková.
Příliš pozdě na operaci lékaři objevili nádor i u Elischerové. „Operace už nebyla možná a v podstatě okamžitě jsem se začala léčit chemoterapií. Zároveň mi lékař udělal další testy, aby zjistil, zda nejsem vhodným kandidátem na imunoterapeutickou léčbu,“ vysvětluje. Bohužel rozbor ukázal, že nádorové biomarkery nejsou dostatečné, aby mohla být léčba hrazena pojišťovnou. „Já jsem ale s léčbou otálet nechtěla,“ říká pacientka. První část léčby si tedy zaplatila sama. Stála téměř sto tisíc korun. Nakonec jí další výklady pojišťovna po týdnech čekání uhradila.
Nemoc znamená obrovskou zátěž i pro celý stát. Výzkumníci odhadují náklady spojené s léčbou rakoviny plic v Evropě na tři miliardy eur ročně. Léčba karcinomu plic stojí tedy více než léčba rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty dohromady.
V boji má pomoci nový program screeningu
Ročně v tuzemsku přibude sedm tisíc lidí s rakovinou plic. Devět z deseti z nich kvůli akutnímu či pasivnímu kouření. Zemře jich 5 500 a osmdesát pět procent z nich jen proto, že se na výskyt nemoci přišlo pozdě. S těmito nepříznivými statistikami má zamávat pilotní program plošného screeningu těžkých kuřáků. Začít by měl již příští rok.
„Bude se týkat asi třiceti tisíc vysoce rizikových osob, mezi pětapadesáti a pětasedmdesáti lety, co vykouří alespoň jednu krabičku denně,“ přibližuje program Vašáková. Odborníci si od toho slibují zachycení nádorového bujení včas. „Předpokládáme, že nádor objevíme v první fázi u 650 z nich. Celkově by se screening mohl v budoucnosti týkat až 390 000 osob,“ dodává.
Podmínkou pro účast v pilotním programu je, aby kuřák kouřil minimálně dvacet let jednu krabičku denně. To znamená, že za život musel spotřebovat alespoň 146 tisíc cigaret. Najít pacienty, kteří splňují tyto podmínky, nebude podle lékařů těžké.
„Stále máme zhruba třetinu lidí, kteří jsou na tabáku velmi silně závislí nebo mají odkouřeno tolik, že jim tahle rakovina reálně hrozí,“ říká pro novináře ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR Ladislav Dušek.
Tento program by měl také zkrátit dobu mezi objevením nádoru a začátkem léčby. Podle projektu Lucas, který cestu pacientů mapuje, začíná léčba průměrně po 26 dnech od objevení nádoru. Někdy až 43 dní po objevení. „Cílem je, aby se od okamžiku stanovení diagnózy do čtrnácti dnů sešel multidisciplinární tým a rozhodl, jaký postup je pro konkrétního pacienta nejvhodnější,“ sděluje Vašková.
Nejlepší prevencí je nekouřit
Nejlepší prevencí před rakovinou plic je nekouřit. Doporučuje se také vyhýbat se zakouřenému prostředí. Český občanský spolek proti plicním nemocem také doporučuje pravidelný pohyb. Dále je podle něj dobré provádět dechová cvičení, jíst zdravě, pít dostatek tekutin a relaxovat. „Pacient by při prvních příznacích měl navštívit svého praktického lékaře. Ten by ho při potvrzení obav měl poslat za pneumologem,“ uvádí plicní a praktický lékař Ján Dindoš na tiskové konferenci.
Výjimka se ale může stát. „Proč rakovina postihla právě mě, asi nikdy nezjistím, ale jediné vysvětlení, které mě napadá, je stres. Ten jsem nejen v práci zažívala denně,“ přemítá Areta Elischerová. Na jejím posledním CT vyšetření bylo vidět podle jejích slov viditelné zmenšení nádoru. „Pozitivní výsledky léčby jsou pro mě velkým povzbuzením. Je to nová naděje na budoucnost,“ uzavírá.
Související
Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic
Screening rakoviny plic se podle Vojtěcha spustí nejpozději v lednu
rakovina plic , zdraví , rakovina , Kouření , Ladislav Dušek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek