Moravskoslezský kraj opět zavedl povinné nošení roušek v prostředcích městské hromadné dopravy a vnitřních prostorách. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v této souvislosti upozornil, že s podobným scénářem může počítat i celé Česko, a to na podzim, kdy se kromě koronaviru začnou hlásit o slovo i běžná respirační onemocnění.
"Obecně si myslím, že jsou roušky docela dobrá věc,“ odpověděl ve vysílání Českého rozhlasu Plus prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka na dotaz, zda mu přijde vládní postup správný.
"Už od počátku bylo absurdní nutit lidi nosit roušky, když někde sami běhali nebo sami jeli autem," kritizoval biochemik absolutní povinnost mít zakrytý nos a ústa, která se na počátku pandemie tvrdě vymáhala. Nevidí ale problém v prevenci, když nastane období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.
Rovněž by neměl problém s tím, kdyby se roušky staly jakýmsi pomyslným symbolem zdejší kultury podobně jako je tomu například v Asii, kde jde o poměrně sympatický a neškodný civilizační návyk.
"Až se na podzim rozjede chřipková epidemie – a ona se rozjede –, bude v pořádku roušky nosit,“ konstatoval Konvalinka s tím, že pro vládu není příliš složité opět zarouškovat národ. Horší to ale bude s masovým testováním a dovozem vakcín, kde se mu zdá příprava vlády na potenciální druhou vlnu epidemie nedostatečná.
Vědec se také nechal slyšet, že už jej kontaktovali šéfové velkých českých strategických firem, které mají strach, že budou muset kvůli karanténě znovu zavírat provoz. "Ptají se mě, co pro ně mohu udělat, jsou ochotní to zaplatit, hledají způsoby jak masivně testovat své zaměstnance… Řešení ale zatím neexistuje, nebo o něm nevím,“ podotkl.
Proč je česká vláda pasivní, nejde Konvalinkovi vůbec do hlavy, ačkoliv uznává, že epidemie si žádá vysokou organizační náročnost. Politici ale dle jeho názoru mají momentálně dostatek času.
"Něco se stalo, neříkám že ne, ale stále nemáme mechanismy, jak testovat masivně tisíce a desetitisíce lidí během dnů. Případ v Karviné ukázal, že jsme reagovali pozdě a nedostatečně,“ dokončil.
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , Vláda ČR , ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
před 1 hodinou
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
před 2 hodinami
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
před 2 hodinami
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
před 2 hodinami
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
před 3 hodinami
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
před 4 hodinami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 4 hodinami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 4 hodinami
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 5 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 6 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 7 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
před 7 hodinami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 9 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nehodlá vrátit Mychajla Fedorova do funkce ministra obrany, a to i přes pokračující veřejné protesty. Podle zdrojů webu Kyiv Post z prezidentského prostředí považuje hlava státu odvolání dosavadního hlavního velitele ozbrojených sil Oleksandra Syrského za dostatečné ústupné gesto vůči požadavkům demonstrujících. Ochota prezidenta přistupovat na kompromisy má však své pevné hranice.
Zdroj: Libor Novák