Stát by se měl postavit čelem a platit, říká viroložka Peková o postoji Česka ke koronaviru

V Česku se v posledních dnech vede malá válka o testy na nový typ koronaviru. Cena laboratorních testů zůstane podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na 1674 korunách. Za tu cenu některé nemocnice ale testovat nedokáží, a proto s tím přestaly úplně, nebo si cenu stanovily vyšší. Viroložka Soňa Peková Českému rozhlasu řekla, co si o tom myslí.

Ministerstvo zdravotnictví začalo regulovat maximální cenu testu na covid-19 pro samoplátce a správní úřady. Za test PCR z výtěru z nosohltanu, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, lidé dosud platili většinou od 2500 do 2900 korun.

Nyní musí testy stát maximálně 1674 korun, dalších 82 korun si mohou nemocnice účtovat za odběr. Podle nemocnic je cena příliš nízká a nezohledňuje náročnost testování. Nemocnice v Klatovech, Domažlicích, Kroměříži považují cenový strop za nízký, a s testováním proto končí.

Jihočeské nemocnice v prohlášení uvedly, že ceny testů nezmění. Účtují si za ně 2600 korun. Tvrdí, že za cenu 1756 korun nejsou schopny službu nabízet. Nemocnice Pardubického kraje bude na odběrových místech v Pardubicích a Litomyšli dál testovat samoplátce. Za vyšetření ale budou platit 2019 korun.

Náklady částka nepokryje ani podle Asociace laboratoří QualityLab, která zastupuje asi 55 procent soukromých laboratoří. Přesto testy dělat levněji lze, tvrdí viroložka Soňa Peková.

"Naše cena za vyšetření je pro jakékoli vyšetření na RNA viry stejná, a to jak pro zvířata, tak pro lidi. Ani teď nebyl důvod ji navyšovat," řekla autorka vlastního testu na koronavirus ve vysílání Českého rozhlasu.

To, že jiné laboratoře mají problém, ale nepopírá. "Může za tím stát nějaká zvýšená administrativa. Nebo pokud nepostupují podle doporučení WHO, musí nakupovat komerční diagnostické soupravy, a to za ceny, které jim stanoví distributor," dodala.

Tvrdí také, že stát by se v tom měl angažovat, aby se lidé opravdu nechali vyšetřit a nařízení neobcházeli. "Je totiž pořád nutné, aby se testovalo. Jen důsledným epidemiologickým průzkumem, a to přes přímý důkaz viru, což je jediná průkazná metoda… Pro ty, co si to nemohou dovolit, by se k tomu měl stát postavit čelem, případně to zadotovat těm laboratořím, které to za tu cenu udělat nedokážou," uvedla.

Například Liberecký kraj bude po vládě žádat doplatek za PCR testy na covid-19. Nemocnice v kraji spočítaly cenu pro samoplátce na 2800 korun, vycházela z ceníku schváleného pojišťovnou a odrážela i náročnost odběrů a testování.

Ministr Vojtěch nevidí důvod, proč by měl stát samoplátcům na testy přispívat. Zástupci některých krajů v posledních dnech uvedli, že budou po státu pro své nemocnice žádat dorovnání rozdílu mezi stanovenou cenou a svými náklady. 

Související

Soud, ilustrační foto

Posun v kauze Chambon: Obžalováno pět lidí, mezi nimi Janoušek a Peková

Státní zástupce obžaloval podnikatele Romana Janouška a další čtyři obviněné v kauze neoprávněných úhrad od zdravotních pojišťoven pro firmu Chambon. Podle dříve zveřejněných informací jsou mezi obviněnými také Janouškův blízký spolupracovník Luboš Pašek, další podnikatel Petr Ullrich a lékařka Soňa Peková.

Více souvisejících

Soňa Peková Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy