Vakcína proti nemoci covid-19 pomáhá i onkologicky nemocným pacientům, protilátková odpověď je ale oproti zdravým mírně opožděnější a o něco slabší. Novinářům to dnes na základě výsledků půlroční studie řekla hlavní garantka studie Regina Demlová.
Studie Fakultní nemocnice Brno, Masarykova onkologického ústavu a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zkoumala 460 lidí. Z toho bylo 80 zdravých dobrovolníků, část po ukončené onkologické léčbě a zbytek nemocných pacientů. Po očkování se nakazili tři. Zástupci organizací doporučují nemocným, ale i běžné populaci, třetí dávku vakcíny.
Studie bude dále pokračovat. Zatím stála dva miliony korun a finančně se na ní podílely všechny zapojené subjekty. Studie kromě zdravých lidí zkoumala pacienty s nádory, s hematoonkologickými nemocemi, jako je například leukémie, ale také pacienty po ukončené léčbě hematoonkologických nemocí. Nemocní byli v průměru ve věku od 50 do 60 let, zdraví lidé byli v průměru čtyřicátníci. "Vyplývá nám, že podání vakcíny je určitě účinné ve smyslu protilátkové odpovědi. Ukazuje na mírně opožděnější reakci u onkologických pacientů, u kterých je oproti zdravým o něco menší," uvedla Demlová.
Další z garantů studie Jiří Mayer uvedl, že úmrtnost hematoonkologických pacientů na koronavirus je vysoká v desítkách procent. "Protilátková odpověď může být sice slabší než u zdravých a může rychleji klesat, ale pacienta lépe chrání," řekl Mayer. Podle studie imunita klesá zdravým i nemocným po třetím měsíci od první dávky vakcíny, u nikoho se ale neukázalo, že by ji někdo do půl roku ztratil.
Z celkových 460 testovaných si protilátky nevytvořilo pět nemocných. Podle Mayera ale nejsou protilátky jedinou obranou. "Můžeme mít pacienta, který má postiženou linii imunitních buněk, nevytvoří si protilátky, ale má buněčnou imunitu, což je nepochybně druh ochrany," uvedl Mayer.
Podle garantky Radky Obermannové jsou nejvíce zranitelnou skupinou lidé s chemoterapií. "I oni vyvinuli protilátky, ale vyvíjejí se později, méně a rychleji klesají. Proto jim doporučujeme podání třetí dávky, ale také další ochranné a izolační prostředky," uvedla.
23. května 2025 16:40
Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
Související

Mrazivá zpověď mladíka, jemuž se vrátila rakovina. Příběh zasáhl celé Česko

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Blíží se konec Jablonce, jak jsme ho doposud znali? Vedení navrhlo Peltovo odvolání
před 46 minutami

Tramvaj v Plzni vláčela muže stovky metrů. Případ vyšetřuje policie
před 1 hodinou

Ropné velmoci se dohodly. Jak se to projeví na cenách pohonných hmot?
před 2 hodinami

Pavel Novotný se rozhodl. Nastoupí do vězení a vedení Řeporyjí přenechá jiným
před 3 hodinami

Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé
před 3 hodinami

Bouřlivé počasí hrozí po několik dní, upozornili meteorologové
před 4 hodinami

Zemřela Loretta Switová, představitelka Šťabajzny v seriálu M.A.S.H.
před 5 hodinami

Tragédie československé expedice. Před 55 lety zahynuli horolezci v Peru
před 7 hodinami

Tragický požár na pražském Chodově. Jeden člověk nepřežil
před 8 hodinami

Letní počasí už klepe na dveře. Příští týden teploty téměř dosáhnou tropů
včera

Český fotbal si zvolil nového šéfa. Fouska po čtyřech letech nahrazuje Trunda
včera

Trump může dočasně zrušit azyl půl milionu migrantů
včera

Kanadu spalují rozsáhlé lesní požáry. Probíhá největší evakuace, jakou místní pamatují
včera

Novou ministryní spravedlnosti by mohla být Decroix. Babiš chce pád celé vlády
včera

Ukrajina se mírových rozhovorů s Ruskem v Istanbulu zúčastní, ale pod jednou podmínkou
včera

Ministr spravedlnosti Blažek rezignuje
včera

Může Afrika zaútočit na USA? Sahel se mění v ohnisko globálního teroru, varuje generál
včera

Oceány mění barvu. Vědci netuší, co se stane dál
včera

Sebevraždy ve světě: Jak si stojí Česko v porovnání s USA a Japonskem
včera
Trump nás konečně začíná chápat, pochvaluje si Kreml. Ukrajině zajistíme bezpečnostní záruky, reaguje EU
Ruský Kreml ocenil, že ve Washingtonu začíná být lépe chápán postoj prezidenta Vladimira Putina ohledně případného členství Ukrajiny v NATO. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na vyjádření Keitha Kellogga, vyslance Donalda Trumpa pro Ukrajinu, který označil ruské obavy ze vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance za „opodstatněné“.
Zdroj: Libor Novák