VZP loni poklesl počet onkologických pacientů. Zřejmě kvůli zanedbané prevenci

Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) loni o pět procent klesl počet onkologických pacientů. Pravděpodobně se jedná o důsledek zanedbané prevence během epidemie covidu-19. V předchozích letech totiž počet pacientů, kteří se léčí s onkologickou diagnózou, trvale stoupal. VZP, která má asi 5,9 milionu pojištěnců a je v ČR největší, to uvedla ve zveřejněné analýze.

Pokles počtu onkologických pacientů podle předběžných dat zaznamenala i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která je se zhruba 1,3 milionu klientů třetí největší.

S onkologickým onemocněním se loni léčilo 301.078 pojištěnců VZP, což je nejméně minimálně od roku 2016. "Za nižším počtem odhalených případů rakoviny stojí s největší pravděpodobností zanedbaná prevence," uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. V předchozích letech se přitom počet onkologických pacientů každoročně zvyšoval. Před pěti lety podstoupilo léčbu onkologického onemocnění 305.626 pacientů pojištěných u VZP, v roce 2019 to bylo zhruba o 12.000 více.

V přepočtu na 100.000 pojištěnců VZP se loni nejvíce onkologických pacientů léčilo v Olomouckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, nejméně naopak v Plzeňském a Libereckém kraji a v Praze.

Náklady na léčbu loni i přes pokles pacientů vzrostly asi o 12 procent z 14,5 miliardy na 16,2 miliardy korun. Vliv na to mělo podle VZP širší využití moderních léčivých přípravků. Náklady na péči o jednoho onkologického pacienta mohou činit i několik milionů korun. Nejvíce, a to 11,6 milionu korun, vydala VZP loni na léčbu pacienta na biologické léčbě, který trpí onemocněním nazvaným non-folikulární lymfom. Díky moderním lékům patří podle VZP tato rakovina uzlin mezi léčitelné choroby.

Také ČPZP podle dat ze začátku letošního roku zaznamenala loni pokles počtu onkologických pacientů asi o 2,4 procenta. I tato pojišťovna přitom od roku 2016 každoročně evidovala růst počtu pojištěnců s tímto onemocněním. S rakovinou tlustého střeva a konečníku se loni léčilo 5064 klientů ČPZP, meziročně zhruba o stovku méně, informovala pojišťovna. Náklady na léčbu se ale zvýšily asi o 51 milionů korun na 395,8 milionu korun.

Pojišťovny už dříve informovaly o tom, že lidé loni méně chodili na preventivní vyšetření, která mají včas odhalit nádorová onemocnění. Například na screening karcinomu tlustého střeva a konečníku loni přišlo o 17 procent méně pojištěnců VZP než v roce 2019. Stejného vyšetření se loni zúčastnilo přes 13 procent pojištěnců ČPZP nad 50 let, o rok dříve to bylo asi 16 procent.

Související

Nemocnice, ilustrační foto

Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout

Lékař smí pacientovi poskytnout zdravotní služby v případě, že s nimi pacient souhlasí, jedná se o tzv. svobodný a informovaný souhlas. V případě, že pacient s léčbou nesouhlasí, má ze zákona právo ji odmítnout. Výjimku tvoří případy, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu. Za nezletilého pacienta rozhoduje zákonný zástupce a za pacienta s omezenou svéprávností soudem určená osoba (opatrovník). Upozornila na to VZP v tiskové zprávě.
Všeobecná zdravotní pojišťovna

V Česku roste počet lidí se zhoubným melanomem kůže. VZP začne prohlídky proplácet

Mezi pojištěnci VZP bylo vloni 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 % úhrad tvořila biologická léčba. Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. VZP to uvedla v tiskové zprávě.

Více souvisejících

VZP rakovina

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy