V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 223 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o jednu. Uzdravilo se zatím 2842 nakažených, což je o 16 víc než v pondělí večer. Případů nákazy bylo v Česku od začátku března zjištěno celkem 7449. S covidem-19 se aktuálně potýká 4384 lidí, z toho v nemocnicích je 359 z nich.
Za pondělí přibylo 41 případů nákazy novým koronavirem, což je nejmenší denní přírůstek od 13. března. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.
V pondělí bylo v Česku provedeno 7667 testů na covid-19. Ve všední dny laboratoře v posledních dnech zvládají kolem osmi tisíc testů, o víkendech či svátcích jich bývá zhruba polovina. Celkem bylo v Česku zatím otestováno 226.255 vzorků včetně opakovaných u jednoho člověka.
Odborníci považují za jeden z klíčových údajů pro zvládání epidemie počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterých je v posledních dnech méně než čtyři sta, podle nejnovějších údajů se v nemocnicích léčí 359 nakažených. Z toho 71 pacientů bylo v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči. Ani počet vážně nemocných se výrazně nemění. Jako vyléčení nebo do domácí karantény už odešlo z nemocnic 609 osob, víc než polovina ze všech dosud hospitalizovaných.
Podíl nově zaznamenaných případů covid-19 na počtu testů činil v pondělí jen 0,53 procenta. Je to nejmíň od potvrzení nákazy v Česku s výjimkou 4. března, kdy nebyl potvrzen žádný nový případ nemoci. Od úterý se tento ukazatel drží pod dvouprocentní hodnotou, na začátku dubna byl přitom podíl potvrzených případů nákazy na počtu testů skoro pět procent.
Nejvíc nakažených má Praha, absolutně i v přepočtu na počet obyvatel. Nakazilo se zatím 1693 Pražanů, což znamená 124 na 100.000 obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje Karlovarský kraj, kde v poslední době přibyly desítky případů na Chebsku. Nejmenší kraj republiky eviduje 351 nemocných, což vychází na 119 infikovaných na 100.000 obyvatel. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100.000 obyvatel připadá stále necelých 27 případů.
V hlavním městě s covidem-19 i nejvíc lidí zemřelo, lékaři zde zaznamenali 82 úmrtí. Následuje Moravskoslezský kraj s 26 a Karlovarský s 22 zemřelými. Jediný člověk s covidem-19 dosud zemřel ve Zlínském kraji.
Denní nárůst nových případů se drží šestý den po sobě pod stovkou, přibývají jen desítky nových nakažených. Dosud nejvíce nemocných mělo Česko za jeden den 27. března, a to 373. Nejvyšší denní přírůstek za tento měsíc má 3. duben s 332 novými případy.
Podle zdravotnických statistiků a epidemiologů Česko šíření koronaviru zatím zvládlo, nyní se má zaměřit na kontrolovaný návrat k normálního životu a nastartování zdravotnictví. Stát postupně uvolňuje bezprecedentní omezení volného pohybu, podnikání i běžného života, které zemi na několik týdnů utlumily. Nouzový stav platí v Česku od 12. března a vláda ho chce kvůli trvání některých restrikcí prodloužit do 25. května.
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Související
Česko nesplnilo svůj závazek vůči NATO, potvrdil Rutte
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 1 hodinou
Norský král Harald V. zemřel
před 2 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 4 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
26. srpna 2026 21:46
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
Maďarsko pod vedením nového premiéra Pétera Magyara oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Tento krok vyplývá z dokumentu schváleného pro zářijové Valné shromáždění Organizace spojených národů, který podepsal samotný předseda vlády. Událost představuje zásadní obrat v dosavadní zahraniční politice státu a jasný rozchod s proruskou linií dlouholetého bývalého premiéra Viktora Orbána.
Zdroj: Libor Novák