Zájem o očkování ve vakcinačních centrech v ČR stoupl, fronty byly jen výjimečně

Zájem o vakcinaci proti covidu-19 v některých očkovacích centrech v Česku dnes, kdy nově mohou dostat posilující dávku po pěti měsících všichni dospělí, vzrostl. Očkování zájemců bylo ale podle zjištění ČTK plynulé, pokud se tvořily fronty, lidé v nich čekali jen chvíli.

Deník Shopaholičky

Kapacity očkovacích center jsou dostatečné a mezi zájemci převažují ti, kteří si přichází pro třetí dávku vakcíny, vyplynulo z vyjádření zástupců center pro ČTK. V některých regionech se navíc nabídka míst pro očkování v uplynulých dnech rozšířila.

Dnes se otevřela možnost nechat se naočkovat třetí dávkou po pěti měsících od druhé pro všechny zájemce od 18 let, dosud si museli lidé mladší 30 let počkat o měsíc déle. Urychlení se dotkne více než 251.000 lidí.

V Praze je 18 míst, kde se lidé předem k očkování registrovat nemusí. Například to, které provozuje Všeobecná fakultní nemocnice v obchodním domě Kotva, registruje podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové velký zájem už několik posledních dní. "Chodí poměrně věkový mix, do 20:00 bude jistě přes 1000 zájemců," sdělila ČTK. Podle zpravodajky ČTK na místě se ale dlouhé fronty netvoří, kolem poledne čekalo na vakcínu asi 20 zájemců. Podobná byla situace také v obchodním centru na Chodově, kde se čekalo asi 20 minut.

Vyšší zájem zaznamenalo také například očkovací centrum v bývalém obchodním domě Prior v centru Plzně. Centrum tam zřídila EUC Klinika Plzeň a podle ředitele Jana Šlajse je jeho kapacita 500 až 800 naočkovaných denně zatím dostatečná, dnešní nejdelší čekací doba byla 20 až 30 minut. Zhruba z 90 procent tam zdravotníci v posledních dnech očkují posilovací dávkou, řekl ČTK Šlajs.

Plno bylo dnes ráno také v očkovacích centrech v ústecké Masarykové nemocnici a v teplickém obchodním centru Fontána. V Teplicích lidé čekali dokonce už hodinu před otevřením, zjistila na místě ČTK.

Zvýšený zájem o očkování evidovalo i očkovací místo ve Fakultní nemocnici Olomouc, které má kapacitu až tisíc dávek vakcíny denně. Fronta se tak dnes ale netvořila a provoz byl plynulý, řekl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Všechny zájemce o očkování jsou schopny uspokojit rovněž vakcinační centra, která provozuje Fakultní nemocnice Ostrava. Kapacitu mají přes 4000 lidí denně a denně přichází podle mluvčí nemocnice Petry Petlachové průměrně okolo 2000 lidí, většinou zájemci o třetí dávku. Ve věkové kategorii 18 až 34 let se na třetí dávku přes rezervační systém k dnešnímu poledni zapsalo 1467 lidí. "Termín si vybírají na následující dny," řekla ČTK mluvčí.

V Brně dnes možnosti míst, kde se očkuje, rozšířila společnost Podané ruce. Na náměstí Svobody otevřela očkovací kamion. "I když kapacita je až 1000 lidí denně, předpokládáme, že jej bude využívat 500 až 700 lidí denně," uvedl ředitel společnosti Jindřich Vobořil. Očkovat se tam bude denně, ale jen registrovaní. Registrovat k očkování se mohou lidé také do nového očkovacího centra v Hybešově ulici, kde zdravotníci Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně denně podají podle její mluvčí Dany Lipovské asi 500 dávek vakcíny. Termíny jsou tam obsazené do 14. ledna. Pro neregistrované nemocnice provozuje očkovací místo v obchodním centru Olympia v Modřicích u Brna. Před Vánocemi tam denně dostalo vakcínu pod 600 lidí denně.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je Brno spolu s Prahou na prvních místech v počtu podaných očkovacích dávek, druhé až třetí místo většinou zaujímá Středočeský kraj. Podle středočeského koordinátora očkování Martina Poláka je i tam kapacita pro očkování dostatečná. V pondělí spustila mladoboleslavská nemocnice velkokapacitní očkovací místo v kulturním domě a v první den tam zamířilo 1100 lidí, z toho 200 dostalo vakcínu bez registrace. Termíny na objednání jsou obsazené na celý týden, řekla mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Podle Poláka se chystá otevření ještě jednoho podobného centra a kapacitu zvyšují i další očkovací místa v regionu.

Nabídka míst k očkování se rozšířila i v Královéhradeckém kraji. Ke stálým místům v kraji dnes přibylo očkovací místo v hradeckém Centru očkování a cestovní medicíny a o víkendu budou moci zájemci využít také služeb očkovacího mobilního týmu v Nové Pace na Jičínsku, řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Aktuálně se v kraji očkuje na 11 místech v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních a ve svých ordinacích očkují také praktičtí lékaři.

Pardubický kraj kapacitu očkovacích center v nemocnicích zatím zvyšovat nebude, podle hejtmanovy náměstkyně pro zdravotnictví Michaely Matouškové (STAN) je postačující. Očkovací centra jsou v Pardubické, Litomyšlské, Chrudimské, Orlickoústecké a Svitavské nemocnici. Očkují i praktičtí lékaři či další zdravotnická zařízení a po regionu jezdí očkovací kamion.

Deník Shopaholičky

Související

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

Více souvisejících

očkování

Aktuálně se děje

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

včera

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

včera

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

včera

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy