Zentiva navyšuje výrobu paracetamolu, na český trh uvádí nový lék

Farmaceutická společnost Zentiva kvůli šíření nákazy novým koronavirem dále navyšuje výrobu paracetamolu, na český trh uvádí nový lék s názvem Paraceta. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Lucie Šabíková. I nadále pak bude Zentiva pokračovat také ve výrobě značky Paralen pro francouzskou společnost Sanofi. Léků s obsahem paracetamolu bylo v posledních dnech v českých lékárnách nedostatek, Státní ústav pro kontrolu léčiv minulý týden vyzval lidi, aby je zbytečně nehromadili.

"Ve společnosti Zentiva děláme vše, co je v našich silách, abychom udrželi a zvýšili zásobování léky během této krize. Zentiva pracuje na řadě projektů na pomoc pacientům v České republice a v celé Evropě. Jsme v neustálém kontaktu s českými úřady a společně jsme pracovali na Paracetě 500 mg," sdělila dnes Šabíková. Paraceta je podle ní způsob, jak zvýšit zásobování paracetamolem na českém trhu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden uvedl, že lék Paraceta umožní urychleně dostat do lékáren specifický léčebný program. "Podařilo se nám od dubna zajistit o 30 procent větší dodávky paracetamolu na český trh, než doposud," napsal na twitter ministr.

Podařilo se nám od dubna zajistit o 30 % větší dodávky paracetamolu na český trh, než doposud. Dnes vydaný specifický léčebný program nám umožní urychleně dostat do lékáren lék Paraceta obsahující paracetamol. Bude ho vyrábět osvědčený český výrobce, společnost Zentiva.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 25, 2020

Zentiva už lék Paraceta 500 prodává v Německu, na českém trhu bude novinkou, podle informací ČTK zatím po dobu nouzového stavu.

Zentiva dlouhodobě pro svého bývalého majitele - společnost Sanofi, vyrábí ve svém pražském závodě lék Paralen. Na jeho výrobě uvedení Paracety na český trh nic nezmění. "Paralen se nadále vyrábí v České republice, ve výrobním závodě v Dolních Měcholupech," řekl dnes ČTK mluvčí Sanofi pro Česko a Slovensko Libor Kytýr. Sanofi prodalo Zentivu v roce 2018, jejím novým majitelem se stala investiční společnost Advent International sídlící v USA.

Kvůli šíření nákazy novým koronavirem zvýšila Zentiva výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází, už tento měsíc. Podle Šabíkové během března vyrobí o 1,5 milionu balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno. Výrobní závod Zentivy v Praze - Dolních Měcholupech má celkově kapacitu vyrobit více než deset milionů balení léčiv měsíčně.

Léčiva proti horečce, která je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházeli. Česká lékárnická komora minulý týden upozornila, že alternativou mohou být kombinované přípravky s paracetamolem. Příkladem může být Coldrex.

Zentiva začala vyrábět také vlastní dezinfekci. "První šarže přípravku Anti-COVID Zentiva doručíme do lékáren v České republice během následujících dní," uvedla ve čtvrtek generální ředitelka společnosti pro Česko a Slovensko Soňa Porubská.

Související

Vláda ČR

Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb

Vláda Petra Fialy v demisi se ve středu sešla ke své poslední pravidelné schůzi. Projednala a schválila například novou národní očkovací strategii a novou strategii rozvoje sociálních služeb, rozhodla také o povolení používání přípravků s obsahem psychotropní látky psilocybinu v odůvodněných případech léčby psychických onemocnění a několik legislativních změn. Zabývala se také jedenácti kontrolními nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu.
Těhotenství, ilustrační foto

Trumpova administrativa lhala? Vědci mezi paracetamolem a autismem spojitost nenašli

Rozsáhlý přehled studií o užívání paracetamolu (známého také jako acetaminofen nebo Tylenol) během těhotenství nenalezl přesvědčivou souvislost mezi tímto běžným lékem proti bolesti a zvýšeným rizikem, že u dětí bude diagnostikován autismus nebo ADHD. Zveřejnění této práce bylo urychleno, aby poskytlo spolehlivé informace nastávajícím matkám a lékařům.

Více souvisejících

léky Zentiva Adam Vojtěch (ANO) Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

včera

včera

Václav Hybš

Zemřel legendární kapelník Václav Hybš

Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva v úvodu nového kalendářního týdne. Ve věku úctyhodných 90 let zemřel známý kapelník a hudebník Václav Hybš, jenž svého času spolupracoval s největšími hvězdami populární hudby u nás. 

včera

Pouštní saharský písek, ilustrační fotografie.

Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí

Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí. 

včera

Péter Szijjártó navštívil Česko

Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky

V pondělí v brzkých ranních hodinách opustila maďarský vzdušný prostor dvě vojenská letadla, která zamířila směrem k africkému kontinentu, uvedl web 24.hu. Mezi sledovanými stroji byl i letoun typu Falcon, který ke svým zahraničním cestám často využívá ministr zahraničí Péter Szijjártó, a také nový brazilský transportní letoun KC-390 Millennium, který maďarské letectvo zařadilo do výzbroje teprve v loňském roce. Situace je o to divnější, že se Szijjártó poděl neznámo kam.

včera

Péter Magyar

Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra

Péter Magyar, předseda strany Tisza a budoucí maďarský premiér, vystoupil na tiskové konferenci poté, co jeho strana v historických volbách drtivě zvítězila a získala ústavní dvoutřetinovou většinu. S aktuálním ziskem 138 mandátů oproti 55 křeslům dosavadního vládního bloku Fidesz-KDNP hovořil Magyar o „vítězství celého Maďarska“ a konci éry, kterou přirovnal ke státostrannému systému před rokem 1990.

včera

Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak

Spojené království odmítlo účast na chystané námořní blokádě Hormuzského průlivu, kterou prosazuje administrativa Donalda Trumpa. Přestože Londýn podle deníku The Guardian připouští možnost asistence při odminování této strategické cesty, od samotné blokády se distancuje. Britský kabinet má totiž vážné obavy, že by aktivní zapojení do Trumpových plánů mohlo nebezpečně vyostřit už tak kritickou situaci na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy