Ve věku 93 let zemřel v sobotu někdejší český ministr zahraničí, diplomat, spisovatel a historik Jaroslav Šedivý. Celý život se věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO. Byl držitelem vysokých českých i francouzských vyznamenání. O jeho úmrtí dnes ČTK informoval jeho syn Jiří Šedivý.
Jaroslav Šedivý se narodil 12. listopadu 1929 v Praze. Vystudoval historii a slavistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1954 nastoupil do Slovanského ústavu Akademie věd, od roku 1957 působil v Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii v Praze. Založil odborný časopis Mezinárodní vztahy a tři roky byl jeho šéfredaktorem.
Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl vyloučen z komunistické strany, do níž vstoupil v lednu 1948. Musel nedobrovolně odejít z Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii. Kvůli svým postojům strávil šest měsíců ve vazbě a poté byl podmínečně odsouzen za podvracení republiky. Během normalizace pracoval jako dřevorubec, řidič kamionu a až do roku 1988 jako čistič oken. Publikoval řadu samizdatových studií. V tomto období také napsal dvě historické knihy pod jmény dvou svých přátel.
Krátce před listopadem 1989 začal pracovat v Prognostickém ústavu Akademie věd, kde se tehdy připravovala prognóza ekonomického vývoje v Československu. V prosinci téhož roku přešel na ministerstvo zahraničí jako poradce ministra Jiřího Dienstbiera. Ve své knize Černínský palác v roce nula z roku 1997 Šedivý vzpomínal, jak Dienstbierovi po přebírání úřadu odpověděl na zásadní otázku, s čím začnou: "Chceme-li dělat zahraniční politiku nezávislého státu, musí ten stát být skutečně nezávislý, a nikoliv okupovaný. Musíme co nejdříve dostat Rusy ze země." Právě odsunu sovětských vojsk se Šedivý v prvních letech budování porevoluční československé diplomacie intenzivně věnoval.
V červnu 1990 se stal československým a později českým velvyslancem ve Francii, po pěti letech se stal velvyslancem v Belgii a Lucembursku. Současně zastupoval české zájmy v NATO. V Bruselu se věnoval jednání o vstupu ČR do Severoatlantické aliance. V letech 1997 až 1998 byl ministrem zahraničních věcí ve vládě Josefa Tošovského, v letech 1999 až 2002 velvyslancem ve Švýcarsku.
Šedivý byl nositelem vysokých francouzských vyznamenání - Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy. Prezident Václav Klaus mu udělil medaili Za zásluhy. Řadu let předsedal Společnosti Jana Masaryka, přednášel mezinárodní politiku a diplomacii na Filozofické fakultě UK. Byl autorem řady knih, v nichž se zabýval například zákulisím polistopadové zahraniční politiky, diplomacií, historickými událostmi či působením v roli velvyslance v Paříži. V roce 2012 vydal i rozsáhlé paměti nazvané Jaroslav Šedivý: Mé putování zmateným stoletím.
V Šedivého stopách šel i jeho syn Jiří. V letech 2006 až 2007 byl ministrem obrany ve vládě Mirka Topolánka (ODS), mezi roky 2012 až 2019 velvyslancem ČR při NATO. V roce 2020 se stal ředitelem Evropské obranné agentury (EDA).
Související

Návrat do Evropy. Jiří Dienstbier starší byl pro porevoluční diplomacii zásadní

Výbuch v Praze mohl odhalit síť překladišť zbraní
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Tchajwanská média: Pekarová vystoupí v parlamentu, podepíše prohlášení o legislativní spolupráci
Aktualizováno před 31 minutami

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění
před 52 minutami

Putinovo rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země, varuje Ukrajina
před 1 hodinou

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů
před 1 hodinou

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne
před 1 hodinou

Rusku dochází dech? Ofenziva u Bachmutu dosahuje vrcholu, armáda neuspěla ani tam
před 1 hodinou

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě
před 1 hodinou

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“
před 2 hodinami

Roste generace bez titulů a diplomů? Mladí Američané pociťují znechucení z vysokoškolského vzdělání
Aktualizováno před 2 hodinami

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 2 hodinami

Skončily pod gilotinou. Týden mučednic v Brně ode dneška připomíná odbojářku a popravenou řeholnici
před 2 hodinami

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů
před 2 hodinami

V Mnichově nepřistanete. Na letišti se stávkuje, vypadne 1500 spojů za dva dny
před 2 hodinami

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství
před 2 hodinami

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci
před 3 hodinami

Počasí příští týden: Do Česka se vrátí zima, bude sněžit a mrznout
před 6 hodinami

Izraelka odsouzená v SAE za obchodování s drogami k trestu smrti dostala milost
před 6 hodinami

Při střelbě v na Západním břehu Jordánu byli zraněni dva izraelští vojáci
včera

Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?
včera
Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci s Českem
Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.
Zdroj: ČTK