Malý Ashya (5) míří na léčení protonem do Prahy, britští lékaři mají pochyby

Praha - Malý Brit Ashya King (5) přijede na léčení do pražského Protonového centra po víkendu, první možný termín je v pondělí. Peníze na léčbu podle deníku The Daily Telegraph sbírá organizace Kids'n'CancerUK. Dárci už poslali na konto v přepočtu 1,7 milionu Kč. Zatímco rodiče chlapce vkládají do léčby protonem velké naděje, britští lékaři jsou skeptičtí.

Hoch byl léčen v Británii, avšak jeho rodiče Brett a Naghemeh Kingovi se dožadovali léčby, kterou Britové nenabídli. Odvezli ho proto 28. srpna bez vědomí lékařů do Španělska. Británie je podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač. Kingovi skončili ve Španělsku tři dny ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze.

Rodina však vysvětlila důvody svého počínání zveřejněním několika videí. Vyšlo najevo, že rodiče usilují o protonovou léčbu a že na ni chtěli získat peníze prodejem nemovitosti ve Španělsku.

Od počátku se hovořilo o pražském pracovišti, které souhlasilo s tím, že Ashyu přijme. Britský soud v pátek povolil převoz pětiletého Brita do České republiky.

Marketingová ředitelka Protonového centra Iva Taťounová dnes oznámila, že pro transport dítěte s rakovinou mozku, které má za sebou chirurgický zákrok, je třeba dodržet standardní postup. Také upozornila, že běžně může příprava trvat i deset dní, avšak v tomto případě se má k jednání o detailech transportu a také potřebné léčby sejít skupina odborníků už v pondělí v 08:00.

Po příjezdu do Prahy by měl být Ashya převezen do nemocnice v Motole. "Pokud bude transportován do ČR, bude hospitalizován u nás," napsala ČTK v textové zprávě mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Motolští lékaři podle ní v pondělí ráno obdrží chlapcovu zdravotní dokumentaci, aby se mohli seznámit s jeho zdravotním stavem.

Britští lékaři v pátek vznesli pochyby o vhodnosti protonové terapie pro chlapcovo uzdravení. Podle šéfa pediatrie nemocnice v Southamptonu, kde byl Ashya operován, nyní potřebuje další ozařování, aby byly po operaci zničeny zbylé zhoubné buňky. Jeho šance na přežití je nyní 70 až 80 procent a s každým týdnem, kdy se mu radioterapie nedostane, budou klesat. "Pro tento konkrétní nádor nebylo považována protonová léčba za přínosnou proto, že tak či tak musíte ozářit většinu mozku a páteře," citoval jej The Guardian.

Zdroj: YouTube

Příčiny vzniku mozkových nádorů nejsou zcela jasné a jen obtížně se hledají rizikové faktory.

Mozkové nádory se relativně dlouho nemusí projevovat, v opačném případě se mohou objevit příznaky zvyšujícího se nitrolebního tlaku – bolesti hlavy, motání hlavy, zvracení, dvojité vidění apod. Mozkové nádory jsou totiž často doprovázeny otokem mozku. Nezhoubné nádory svým ohraničeným růstem mohou dráždit okolní nervové buňky, které mohou začít vytvářet abnormální elektrické impulzy – mohou vzniknout epileptické záchvaty. To je ostatně důvodem, proč by se člověk po prvním zjištěném epileptickém záchvatu měl pořádně vyšetřit včetně zobrazovacích metod. Zhoubné nádory okolní neurony přímo ničí a tak spíše než epilepsii způsobují výpadky mozkových funkcí – poruchy řeči, ochrnutí končetin, poruchy citlivosti a poruchy smyslů. Nádory mozku mohou mít i vliv na osobnost člověka – mohou způsobit změnu chování i změnu celé osobnosti, narušení sociálních návyků aj.

Nádory podvěsku mozkového neboli hypofýzy (která se nachází v těsné blízkosti zrakových nervů) mohou mít jako jeden z prvních projevů zvláštní poruchu zraku, kdy dojde k výpadku zevního zorného pole na obou stranách. Člověk tak zcela ztratí periferní vidění a při růstu nádoru může teoreticky oslepnout. Pokud se nádor nachází blízko čichových nervů, může se objevit porucha čichu, informuje stefajir.cz.

Související

Více souvisejících

Protonová léčba Velká Británie nemocnice Motol

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy