S Paralenem opatrně: Muž se předávkoval, v IKEMu bojuje o život

Praha - Jen pár dní života zbývalo muži s vážným onemocněním jater. V IKEMu proto neváhali a provedli zcela unikátní operaci. Tento případ je zároveň varováním pro všechny, kdo přecházejí nemoci a léči se sami.

Muži (35) začala selhávat játra po předávkování paracetamolem. Podle mluvčí IKEMu Veroniky Velcové si muž vzal nadměrnou dávku, když se chtěl rychle vyléčit z virózy, aby nepřišel o práci. Otrava paracetamolem je jedna z nejčastějších příčin akutního jaterního selhání a bez rychlé transplantace pacient do několika dnů umírá.

Lékaři IKEM tedy přistoupili k takzvané auxiliární transplantaci, kdy se odstraní část pacientových jater, a zbytek se spojí s částí od dárce. "Transplantovaný kus pomůže vlastní části jater k uzdravení. To má pro pacienta zásadní význam - nebude muset do konce života užívat imunosupresiva. Pokud půjde vše dobře, můžeme mu začít zhruba po půl roce snižovat dávky," sdělil přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který zákrok provedl.

"Auxiliární transplantace byly celosvětově provedeny dosud jen v několika centrech. V Česku ani na východ od nás takový zákrok ještě nikdo neudělal," doplnil.

Už tak technicky náročnou operaci ztížilo lékařům to, že na rozdíl od většiny auxiliárních transplantací spojovali vlastní pravý lalok jater s darovaným levým, což je podle Froňka extrémně složité. Navíc ještě před zákrokem museli otrávenému kvůli rozdílným krevním skupinám s orgánem od dárce třikrát vyměnit krevní plazmu, aby se zbavili protilátek. "Jinak by tělo orgán vůbec nepřijalo," uvedl Froněk. Samotná operace pak trvala přes 11 hodin.

Nyní, téměř dva týdny po zákroku, je stav pacienta podle IKEM stabilizovaný. "Játra fungují výborně a pacient postupně nabírá síly. Nemá ale ani zdaleka vyhráno. Asi nejvíc jsou tito pacienti ohroženi infekcí, ta se může objevit kdykoliv. I proto zatím v Institutu klinické a experimentální medicíny zůstává," oznámila přednostka kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová.

Paracetamol (např. lék Paralen) je zajímavá látka, která blokuje v organizmu enzym zvaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je důležitá pro správný průběh zánětlivých reakcí, vnímání bolesti a zvýšení tělesné teploty, vysvětluje stefajir.cz.

Hlavní nevýhodou Paracetamolu je jeho škodlivost jaterní tkáni (odborně hepatotoxicita). V běžných doporučených dávkách se nic neděje, ovšem větší dávka může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by nemocní neměli paracetamol s alkoholem kombinovat. Kromě toho by neměly být léky s paracetamolem nadužívány lidmi s již nemocnými játry (např. s cirhózou).

Paracetamol se u dospělého člověka většinou podává v dávce 1 tableta o síle 500 miligramů při akutních obtížích s maximem cca 6-8 tablet denně.

Související

nemocnice

Válek dočasně pověřil řízením IKEM Helenu Rögnerovou

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dočasně pověřil řízením pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vrchní ředitelku sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění ministerstva zdravotnictví Helenu Rögnerovou.

Více souvisejících

Nemocnice IKEM transplantace

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 56 minutami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Moskva bude bránit své zájmy v Arktidě. Diplomaticky i vojensky

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru zveřejněném v pátek uvedl, že Moskva bude bránit své zájmy v oblasti Arktidy diplomatickými i vojenskými způsoby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy