Praha - V posledních dnech zažívají houbaři ze všech koutů republiky ty pravé houbařské žně. Do lesa stačí vyrazit na hodinu a odnesete si i plný košík. Už ale nevíte, co se všemi těmi hříbky, babkami, klouzky či liškami dělat? Výkupny za houby čerstvé i sušené nabízejí stovky korun.
Chcete si trošku přilepšit k výplatě? Nebo už zkrátka nevíte, co s houbami dělat, máte nasušeno, zavařeno a smaženice vám už leze ušima, jenže všechny ty krásné houby v lese prostě nemůžete nechat? V Česku už několik let existuje možnost prodat nasbírané houby do výkupen. Za sušené i čerstvé houby si díky této nabídce můžete přijít na pár stovek, pokud se budete v lese činit, tak i na tisíce.
Musíte však počítat s tím, že podmínky pro výkup jsou přísné. Znamená to, že byste měli sbírat pouze houby, které dobře znáte. Pokud chcete, aby vám je ve výkupně vzali, neměly by být ani červivé a bez cizích příměsí jako je jehličí nebo kamínky. Hřibovité houby se navíc vykupují často rozpůlené, aby bylo poznat, že nejsou červivé.
Největší zájem mají výkupny o smrže, lišky, hřiby, kozáky, křemenáče nebo ryzce. Nicméně platí, že ceny za výkup jednotlivých druhů jsou pohyblivé a závisejí na momentální poptávce i místu sběru. Obvykle se stanovují na daný týden, můžou se ovšem měnit i ze dne na den.
Mějte také na paměti, že lesní zákon povoluje sběr hub pro vlastní potřebu, komerční houbaření však výslovně nezakazuje. Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která prodej hub kontroluje, se zaměřuje až na finální prodejce, kteří nabízejí houby přímo zákazníkům.
Nejběžnější čerstvé houby vykupují od 100 do 200 korun za kilo, sušené houby pak vykupují od 400 do 600 korun za kilo.
Jsou i případy, kdy na houbách můžete vydělat až 4 000 korun za kilo. Nejdražší jsou sušení smrži, ale těch příliš neroste.
Kde vaše houby vykoupí?
V Praze vaše houby vykoupí třeba pan Stanislav Bečvář. U sušených hub je cena stanovena dle kvality, u čerstvých se cena stanoví na daný týden. Pro aktuální informace o cenách na telefonním čísle 777 154 551.
Další, kdo v Praze houby vykupuje, je společnost Holoubek & pravnuci s.r.o. Jak uvádí na svých stránkách, vykoupí je na adrese Velkotržnice Lipence, K Radotínu 492, Praha 5 Hala č. 37, a to od pondělí do pátku vždy od 9:00 do 16:00, v neděli od 9:00 do 11:00. Je nutné předem zavolat na 777 153 600.
U sušených hub je cena stanovena dle kvality, u čerstvých se cena stanovuje na daný týden. Čerstvé houby v rozmezí 30 - 600 Kč/Kg. Sušené houby v rozmezí 200 - 4000 Kč/Kg.
Pavel Bogner provádí výkup jednak ve sběrném stanovišti v Malonicích u Blížejova v Plzeňském kraji a souběžně v lokalitách, kde houby rostou. Na bližší informace za kolik, kdy a v které lokalitě v dané chvíli vykupuje kontaktujte na telefonním čísle 722 911 177 .
V Bělé nad Radbuzou houby vykupuje pan Miroslav Giertl. Jak uvádí na svém webu, cena za 1kg čerstvých zdravých hříbků se pohybuje od 100 Kč do 300,-Kč/kg. Záleží vždy na tom, jak houby rostou. Kontakt: 604 807 004.
Související
V Polsku vypuklo "hřibobraní". Lidé se trumfují nálezy obřích hub
Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák