Praní špinavých peněz? Rathův exporadce Bušina u soudu

Praha - Krajský soud v Praze dnes zahájil hlavní líčení v kauze bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušiny a dalších 13 lidí. Státní zástupkyně začala číst rozsáhlou obžalobu, podle které skupina způsobila značné daňové úniky a prala špinavé peníze. Policie vyčíslila škodu na více než 630 milionů Kč. Většině z obžalovaných hrozí až desetileté vězení. Bušina, který byl také poradcem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, již dříve vinu odmítl.

Osmatřicetiletý podnikatel Belous, který podle vyšetřovatelů krátil daně coby majitel firmy EURO MVGA, zaměřené mimo jiné na reklamní činnost a marketing, uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Zdůraznil, že v době, kterou obžaloba zmiňuje, již nebyl akcionářem firmy a věnoval se nákupu a prodeji společností. Obžaloba podle něj nic nedokazuje. "Opírá se o domněnky třetích osob," dodal.

Státní zástupkyně v obžalobě, jejíž četba zabrala zhruba dvě hodiny po zahájení hlavního líčení, popsala údajné fiktivní faktury a zakládání bankovních kont a firem vydělávajících z reklamní činnosti, přes které se údajně vyváděly peníze. Trestné činnosti prý pomáhali také úředníci daňové správy.

Následují vyjádření obžalovaných. Soud dnes stihne vzhledem k jejich počtu vyslechnout jen některé. Není zřejmé, zda mezi nimi bude také Bušina, protože je v obžalobě čtvrtý v pořadí. Muž, který byl také poradcem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, již dříve vinu odmítl. Kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD.

Soudce po přednesu obžaloby zmínil, že na výslechy obžalovaných jsou vyhrazeny následující dva týdny. Od 18. listopadu jsou k soudu předvolaní první svědci. Naznačil také další průběh dokazování - nemůže prý použít v hlavním líčení odposlechy pořízené policií. Soud záznamy sice povolil, nejsou prý ale dostatečně odůvodněné. "Tyto záznamy nelze použít jako důkaz," dodal soudce s tím, že odkazuje na nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu v jiné věci.

Protikorupční policie v minulosti kauzu kolem Bušiny označila za jeden z nejsložitějších případů, který rozplétala. Trestná činnost se podle ní odehrávala od roku 2007. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012.

Případ řeší trestní senát soudce Roberta Pacovského, který se zabývá i korupční kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), jehož blízkým spolupracovníkem býval právě Bušina. Soud měl nejdřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit dřív, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě.

Související

Soudce Robert Pacovský

Bývalý Rathův poradce Bušina dostal šest let vězení. Dle soudu krátil daně

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina má jít za daňové úniky na šest let do vězení. Měl by také zaplatit 10,5 milionu korun jako peněžitý trest. Dnes o tom rozhodl středočeský krajský soud. Bušinu odsoudil jen v části obžaloby, ve zbytku jej viny zprostil. Soud uložil nepodmíněné tresty i některým dalším obžalovaným.
Soud, ilustrační foto

Žalobkyně opět navrhla pro Bušinu 7,5 roku vězení. Exporadce Ratha vinu odmítá

Státní zástupkyně dnes navrhla 7,5 roku vězení pro bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu, který je spolu s dalšími lidmi obžalovaný v kauze daňových úniků za 630 milionů korun. Žádá také, aby mu středočeský krajský soud uložil peněžitý trest sedm milionů korun a zákaz činnosti v řídících orgánech obchodních společností.

Více souvisejících

Filip Bušina David Rath

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy