Praha - Někdy mohou být dezinformace i prospěšné. 18. listopadu 1989 se rychle rozšířila zpráva o smrti studenta Martina Šmída během demonstrace na Národní třídě. Jaká byla skutečnost?
Student Matematicko-fyzikální fakulty UK se měl stát obětí policejního zákroku proti demonstraci ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Nepravdivá zpráva, jejíž zrod není dosud zcela objasněn, měla i podíl na pádu komunistického režimu.
Šokující informaci zveřejnila zahraniční média pozdě večer 18. listopadu. Zpráva se k nim dostala několika cestami. Tou nejčastěji zmiňovanou je zpráva redaktora Východoevropské informační agentury (VIA) Petra Uhla pro Svobodnou Evropu z večerních 22:15. Krátce předtím tuto informaci Uhl prý potvrdil dopisovateli agentury Reuters, který už ji měl z jiných zdrojů.
"Předpokládala jsem, že se taková zpráva rychle rozšíří, studenti se vzbouří a že se to obrátí proti těm, kteří v té době byli u moci," vypověděla v květnu 1990 při výslechu na policii Drahomíra Dražská, původkyně celé kauzy. Jméno studenta prý zvolila náhodně a fakultu vybrala proto, že na její koleji měla vedlejší pracovní poměr.
Informaci o "mrtvém" studentovi sdělila Dražská Miroslavě Litomiské, která ji doprovázela do nemocnice. Litomiská se s ní svěřila známým, včetně Petra Payna, který večer 18. listopadu s několika přáteli Dražskou vyslechl a pořídil zvukový záznam. Ten pak odnesli s bratrem Janem do bytu disidenta Petra Uhla a jeho manželky Anny Šabatové, kde padlo rozhodnutí zprávu zveřejnit.
Následující den dopoledne se Šabatová setkala s Dražskou. "Samozřejmě jsme chtěli vědět, kde bydlí rodiče Šmída," uvedla Šabatová v květnu 1990 do protokolu. Adresy se ale nedočkala. Poté se začaly množit pochybnosti a než stačil Uhl zorganizovat tiskovou konferenci k oficiálnímu dementování zprávy o smrti Šmída, byl zatčen a obviněn ze šíření poplašné zprávy a poškozování zájmů republiky. Propuštěn byl až za šest dní.
Vyvrátit zprávu o mrtvém studentovi se snažil i tehdejší režim - zprávu dementovala ministryně školství i ministr zdravotnictví. V televizi vystoupili dva studenti se jménem Martin Šmíd. Jeden z nich, posluchač druhého ročníku matematicko-fyzikální fakulty, se demonstrace na Národní třídě skutečně zúčastnil, místo ale opustil ještě před policejním zásahem.
Poté, co se ukázalo, že zpráva o úmrtí Martina Šmída je falešná, začalo se spekulovat, že informaci záměrně vypustilo disidentské hnutí, či naopak někteří představitelů tehdejšího režimu. Verzi plánu zdiskreditovat tehdejší vedení komunistické strany podpořil Ludvík Zifčák (poručík StB nasazený mezi studenty jako Milan Růžička), který tvrdil, že figuroval jako provokatér a že předstíral mrtvého studenta.
Objevily se i teorie, že Dražská byla také agentkou StB, což ona sama odmítla. "Nikdy jsem nebyla nastrčena Státní bezpečností, ani jsem pro ni nikdy jako agentka nepracovala," uvedla se skrytou tváří Dražská v kratičkém rozhovoru v roce 2009.
Zifčák byl 1. ledna 1982 přijat do služebního poměru příslušníka SNB jako inspektor pořádkové služby Místního oddělení Veřejné bezpečnosti Benediktská Obvodní správy SNB Praha 1. Dne 1. listopadu 1985 byl přemístěn a jmenován zástupcem velitele čety 1. praporu Pohotovostního pluku VB ČSR. Po ukončení Důstojnické školy SNB a stáži na krajské správě SNB Ostrava nastoupil 1. března 1989 do funkce staršího referenta 2. oddělení II. odboru správy Státní bezpečnosti Praha. Jedním z jeho úkolů bylo pod legendou studenta Vysoké školy báňské v Ostravě Milana Růžičky přímo proniknout do „nepřátelského" prostředí opozice a studentského hnutí. Ve večerních hodinách 17. listopadu 1989 po brutálním potlačení demonstrace v Praze na Národní třídě sehrál dosud nepříliš objasněnou roli „mrtvého studenta". Po neúspěšném ukrytí por. Zifčáka na Vysokou školu SNB byl 14. ledna 1990 odvolán z funkce a 2. července 1990 propuštěn ze služebního poměru SNB, uvedl ustrcr.cz.
Související
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák