Knížák slovně napadl svého nástupce, omlouvat se nemusí

Praha - Spor o rázná slova je u konce. Milan Knížák, bývalý ředitel Národní galerie, se nemusí omluvit svému nástupci Jiřímu Fajtovi za výroky v České televizi, rozhodl dnes odvolací Vrchní soud v Praze.

Soudkyně Romana Vostrejšová zamítla omluvu, kterou měl Knížák podle předchozího verdiktu zařídit v ČT v pondělí nebo středu večer "v podobě obrazové sekvence". Fajt má rovněž zaplatit náklady soudního řízení. Knížákovy výroky nebyly podle soudkyně "nad rámec přiměřené kritiky". "Chtěl poukázat na pochybení svých předchůdců. Nedostatky tam jistě byly," dodala.

Omluva se měla týkat Knížákova výroku v pořadu Kontexty, že kunsthistorici, kteří před ním vedli NG, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," uvedl v ČT. Fajt tehdy nicméně nebyl generálním ředitelem NG a tvrdí, že na finanční chod galerie neměl vliv. Šéfem NG se stal v polovině letošního roku.

Fajt ani Knížák se jednání neúčastnili. Knížákův advokát Jaroslav Hostinský považuje rozsudek za spravedlivý. Navrhoval zamítnutí žaloby, protože se podle něj prokázalo, že působení Fajta v NG "vykazovalo závažné nedostatky". "Žalobce (Fajt) porušoval zákon o zadávání veřejných zakázek, proplácel nadhodnocené faktury a nakupoval drahý nábytek do své kanceláře v době, kdy finanční situace galerie byla špatná," řekl právník. Vše prý prokázala kontrola ministerstva.

Fajtova zástupkyně chtěla žalobu uznat. "Předmětný výrok nepředstavuje věcnou kritiku a vybočuje z hranic přiměřené kritiky. Nepodařilo se prokázat, že ekonomická pochybení jsou v příčinné souvislosti s jednáním žalobce," dodala.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nestydatý Babiš. Jak si tohle může dovolit? Známý umělec se pořádně naštval

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že by předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v současném vyšetřování možné korupce v tendru na mýtné. Jeho slova vytočila českého výtvarníka a bývalého šéfa Národní galerie v Praze Milana Knižáka.

Více souvisejících

Milan Knížák Národní galerie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy