Smutek před francouzskou ambasádou v Praze: Slzy, svíčky, vzkazy

Praha - I dnes se před francouzskou amabsádou v Praze konala pieta za oběti teroristického útoku v Paříži. Symbolem manifestace se staly tužky a heslo "Je suis Charlie". Mezi účastníky shromáždění přišel i ambasador.

Lidé, kterých dnes dorazilo zhruba pět set, přidávali svíčky k těm, které u zdi francouzské ambasády hořely od středy a po čtvrteční obdobné akci. Někteří měli opět v rukou také tužky, jež se staly symbolem pro odmítnutí teroristického činu. Vedle hesla Je suis Charlie pokládali před ambasádu rovněž vzkazy s poděkování francouzským bezpečnostním složkám, které se zapojily do stíhání útočníků.

Pietní shromáždění se znovu obešlo bez projevů. Účastníci v úvodu zvedli nad hlavu černé listy papíru s bílými nápisy Je suis Charlie a pak v klidné atmosféře uctili památku obětí pařížského masakru. V jednotlivých hloučcích zněla francouzština i čeština.

Francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian, který se mezi účastníky shromáždění pohyboval, ocenil české aktivity po středečním útoku. "Myslím, že všichni Francouzi, kteří jsou jako já tady, jsou hluboce dojatí projevy solidarity od českých občanů. Je velice důležité v těchto těžkých chvílích cítit spontánní projevy solidarity a lítosti," řekl ČTK.Kvůli hájení práva na svobodu projevu před francouzskou ambasádu dorazil i středoškolák Dušan Šulc (17). "I když s tím člověk nesouhlasí, tak je nutné chránit svobodu to říkat," řekl na adresu napadeného časopisu. Považuje ze nutné vyjadřovat solidaritu i v České republice, protože v této chvíli jsou podle něj všichni Evropané Francouzi. "I když se stalo, co se stalo, musíme být všichni jednotní v boji proti terorismu a nenechat se zastrašit," poznamenal. Upozornil však, že se nesmí připustit, aby byli teroristé a radikálové bráni jako reprezentanti všech muslimů.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se v neděli 11. ledna v Paříži zúčastní Pochodu za národní jednotu a vyjádří tak úctu obětem teroristického útoku.

Organizátoři nedělního velkého pochodu jednoty v Paříži očekávají, že se pochodu zúčastní až několik stovek tisíc lidí. Svou účast už potvrdila řada čelních představitelů evropských zemí. Mezi nimi je například německá kancléřka Angela Merkelová, britský ministerský předseda David Cameron, nebo italský premiér Matteo Renzi. Dalšími účastníky pochodu mají být také nejvyšší představitelé Evropské unie Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, Federica Mogherini nebo Martin Schulz.

Související

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.

Více souvisejících

Teroristické útoky ve Francii: na redakci týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2015) a košér obchod (8. ledna 2015) Velvyslanectví Francie Praha

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy