V kauze Nagyová vypovídal exšéf rozvědky, na Nečase nezbyl čas

Praha - Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek dnes před Obvodním soudem pro Prahu 1 odmítli vinu v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Obžaloba ji viní ze zneužití rozvědky, stejně jako Kovandu, Pohůnka a dalšího bývalého šéfa tajné služby Ondreje Páleníka. Výslechy se vedou kvůli utajeným informacím za zavřenými dveřmi. Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Kovandův výslech trval zhruba dvě a půl hodiny. "Není to nic jednoduchého, ale nic mě nevyvedlo z míry. Byl jsem na to nějakým způsobem připravený. Cítím se nevinný, vinu nepřipouštím," řekl důstojník novinářům po odchodu z jednací síně. Po výslechu odpovídal na dotazy státního zástupce. Po polední pauze ještě odpovídal na otázky obhájců ostatních obžalovaných.

Pak přišla na řadu výpověď Pohůnka, která trvala přes dvě hodiny. Zpravodajec se zatím vyjádřil jen k jedné části obžaloby. Soud jeho svědectví dokončí ve středu dopoledne. Na odpoledne jsou podle soudkyně pozváni první dva svědci, kterými jsou podle informací ČTK dva pracovníci Úřadu vlády. Ti však nepatří mezi zaměstnance, které Nečasová podle obžaloby nechala sledovat.

Podle žalobce Rostislava Bajgera z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, se Kovandova obhajoba "postupně vyvíjí", podrobnosti ale kvůli režimu utajení nesdělil. "Vyvíjí se v rámci jakési společné obhajoby všech obviněných, ale pro nás to není nic překvapivého. Je to očekávaný průběh a v podstatě to neodpovídá zajištěným věcným a listinným důkazům," řekl novinářům Bajger.

Nečasová a Páleník hovořili před soudem v pondělí. Oba vinu rovněž odmítli. Tento týden k soudu již nepřijdou, soud je z jednání omluvil. Termíny jsou nařízeny do čtvrtka.

Kovandův advokát Jiří Matzner ČTK před jednáním řekl, že se výpovědi kvůli složitějšímu zapisování protahují. Soud totiž kvůli utajeným informacím výslechy nenahrává a zapisovatelka je ani nezaznamenává psaním na počítači, ale postupně zapisuje na psacím stroji. "Kvůli režimu utajení to nesmí být na žádném záznamovém zařízení, pouze na papíře," dodal právník.

Soud měl dnes původně v plánu vyslechnout také první svědky, například manžela Nagyové, expremiéra Petra Nečase. "Soudkyně musela svědky odvolat, dnes se to nedá stihnout," upřesnil Matzner. Advokát Nečasové Eduard Bruna v pondělí naznačil, že by tento týden měla přijít k výslechu také exmanželka Nečase Radka.

Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasově kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Vojenští důstojníci tvrdí, že to nebylo sledování, ale prověřování podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Dostali prý zadání z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - Nečasová je obviněna také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Související

Více souvisejících

Milan Kovanda Jana Nagyová soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy