Svoboda slova versus ochrana osobnosti: Ústavní soud Řápkovou nepotěšil

Brno - II. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček) vyhověl stížnosti stěžovatele a zrušil rozsudek Vrchního soudu v Praze a usnesení Nejvyššího soudu, neboť jimi byla porušena svoboda projevu stěžovatele. Jedná se o spor o omluvu, kterou požaduje bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková od pracovníka organizace Člověk v tísni Daniela Hůleho.

Ústavní soudci Hůleho vyjádření označili za poněkud expresivní, nevybočilo však prý z obecně uznávaných pravidel slušnosti. Výrok byl podle ÚS skutkovým tvrzením, které sice, jak se posléze ukázalo, nebylo v souladu s "objektivním stavem reality", vycházelo však z veřejně dostupných podkladů, o jejichž správnosti neměl Hůle v daném okamžiku důvod pochybovat.

"V daném kontextu, za dané situace, v daném čase a za informací, které tehdy pan Hůle mohl mít k dispozici, tento skutkový výrok uspěje z hlediska ústavních práv," řekl novinářům soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Na podobné výroky podle něj nelze klást absolutní nároky z hlediska pravdivosti. Zdůraznil také to, že Řápková byla politička a že se výrok netýkal jejího soukromí, ale veřejné činnosti. Když učinila kontroverzní kroky a veřejně je obhajovala, musela počítat s určitou mírou kritiky, uvedl Šimíček.

Při řešení kolize mezi základním právem na svobodu projevu a základním právem na ochranu důstojnosti a cti jednotlivce musí být brána v potaz zejména 1) povaha výroku (tj. zda jde o skutkové tvrzení či hodnotový soud), 2) obsah výroku (např. zda jde o projev „politický" či „komerční"), 3) forma výroku (zejména nakolik je předmětný výrok expresivní či dokonce vulgární), 4) postavení kritizované osoby (např. zda jde o osobu veřejně činnou či dokonce o osobu aktivní v politickém životě, případně o osobu veřejně známou – typicky „hvězdy showbyznisu"), 5) zda se výrok (kritika) dotýká soukromé či veřejné sféry této kritizované osoby, 6) chování kritizované osoby (např. zda kritiku sama „vyprovokovala" či jak se posléze ke kritice postavila), 7) kdo výrok pronáší (např. zda se jedná o novináře, běžného občana, politika apod.) a konečně, 8) kdy tak učiní (tzn. např. jaké měl či mohl mít jeho autor v daný okamžik k dispozici konkrétní údaje, z nichž vycházel, a v jaké situaci tak učinil). Každý z těchto faktorů hraje jistou roli při hledání spravedlivé rovnováhy mezi základními právy stojícími v kolizi, ovšem jejich relativní váha závisí vždy na jedinečných okolnostech každého případu. Zároveň Ústavní soud zdůrazňuje, že tento výčet relevantních faktorů není taxativní; v úvahu musí být vždy vzat celkový kontext věci a ve specifických případech mohou být významné i okolnosti, jež nelze do žádné z právě zmíněných kategorií zařadit, stojí ve verdiktu ÚS.

Řápková byla v letech 2002 až 2010 starostkou, později primátorkou Chomutova za ODS. Před šesti lety exekutor vymáhal pro radnici dluhy, a to i tak, že zabavoval lidem peníze hned po vyplacení sociálních dávek v budově úřadu. Soud mu takovou praxi zakázal jako nezákonnou, město se proto rozhodlo změnit svou strategii. Exekutor pak od Chomutova požadoval jako náhradu osm milionů korun. Nakonec se spokojil přibližně s desetinou sumy. Proto podle Řápkové výrok Hůleho nebyl pravdivý. Hůle se v minulosti již částečně omluvil, ovšem jen za to, že neuvedl přesnou částku exekutorova nároku.

Hůle konkrétně v televizi řekl, že "nezákonné chování poslankyně Řápkové přivedlo město Chomutov 'cu grunt' o osm milionů do dluhu" a "zadlužila město Chomutov o osm milionů korun". Krajský soud v Praze žalobu Řápkové původně zamítl, byť uznal, že tvrzení není přesné a je na hraně přijatelnosti.

Vrchní soud v Praze ale nařídil Hůlemu, aby se omluvil a uhradil náklady řízení, a to kvůli nepravdivosti výroku.

České i evropské soudy při tom dlouhodobě razí stanovisko, že veřejně činní lidé musejí akceptovat větší míru kritiky než ostatní. Nyní by měl vrchní soud patrně rozhodnout ve prospěch Hůleho.

Související

Ivana Řápková /ODS/

Řápková odmítla kandidovat za ODS. Spory ve straně pokračují?

Ústí nad Labem - Bývalá chomutovská primátorka a poslankyně Ivana Řápková nebude v předčasných volbách kandidovat do sněmovních voleb za ODS v Ústeckém kraji. Oznámila to dnes ČTK. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že necítí soudržnost uvnitř regionálního sdružení strany.

Více souvisejících

Ivana Řápková Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy