Otrávili Grosse? Ve vlasech mu našli příliš těžkých kovů

Praha - Je za nemocí Stanislava Grosse otrava? On sám to nevylučuje a nechal si dokonce udělat testy vlasů. V nich se našlo příliš mnoho těžkých kovů. Informoval o tom server Neovlivni.cz.

Někdejší premiér Stanislav Gross trpí nevyléčitelnou nemocí mozku a míchy - amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Onemocnění u něj propuklo předloni. Teď je Gross už neschopen pohybu i řeči. Dokud byl ale ještě relativně zdravý, pátral po příčinách onemocnění a ověřoval vlastní podezření, že byl otráven.

"Standa říkal, že by to časově odpovídalo na dobu, kdy byl předsedou vlády," řekl deníku Neovlivní.cz jeden z jeho přátel. Otrava těžkými kovy se projevuje velmi pomalu a než naplno propukne, může to trvat i několik let, takže by teoreticky bylo možné, že na Grosse někdo takto zaútočil v době, kdy byl premiérem. Tehdy bojoval například s lidmi kolem kmotra podsvětí Františka Mrázka.

"Otrava těžkými kovy se většinou projeví až po dlouhé době. V průběhu tohoto času se kovy usazují v kostech, ledvinách, mozku a poškozují imunitní systém," řekl pro deník Blesk jeden z pražských toxikologů, ktwerý nechtěl být spojován s případem Stanislava Grosse. Podle něj jsou otravy těžkými kovy opravdu podezírány jako jedna z příčin závažných neurologických onemocnění jako např. právě ALS nebo roztroušená skleróza a Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Jiní lékaři ovšem souvislost nálezu těžkých kovů ve vlasech s onemocněním expremiéra mírní. Příčina ALS je podle nich jiná. "To je čistě neurologickou záležitostí. Je to otázka napadení neuronů, nikdo neznáme přesnou příčinu, ale má se za to, že je genetická," řekl MF Dnes neurolog Tomáš Šindler.

Ani nález těžkých kovů ve vlasech není tak zcela výjimečný. "Ve vlasech se kumulují těžké kovy několik měsíců i let a je velmi těžké poznat, z jakého období řez vlasu pochází," uvedla dermatoložka Lenka Svobodová.

Kovy, konkrétně poloniem, byl otrávený například bývalý agent ruské KGB Alexandr Litviněnko. To bylo radioaktivní, takže zemřel pár měsíců po otravě, v roce 2006 v Londýně. Příznaky těžké otravy jsou nespecifické a často se zaměňují s jinými zdravotními potížemi. Těžké kovy se do těla dostávají průběžně ze znečištěného prostředí.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Stanislav Gross otrava

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy