Na co zemřel Gross? Lékař určil diagnózu

Praha - Internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil se zamyslel nad životem zesnulého expremiéra Stanislava Grosse. Na svém blogu se věnuje nejen jeho nemoci, ale i jeho politické kariéře.

Hnízdil nejprve popisuje Grossovu raketovou politickou kariéru, kdy se z čekatele na práci strojvedoucího stal záhy po listopadové revoluci poslancem, předsedou poslaneckého klubu, místopředsedou sněmovny, ministrem vnitra, předsedou strany a v roce 2004 nejmladším předsedou vlády v historii ČR.

Podle lékaře šel do politiky s dobrými úmysly, přesvědčený o vlastní pravdě, jako slušný, citlivý, ambiciózní a naprosto zdravý muž. "Před senátními volbami zaplavily republiku billboardy s jeho dětskou tváří a sloganem „Myslím to upřímně". A upřímně to z počátku také myslel," píše lékař o muži, který byl miláčkem davu.

Připomíná také, že i tehdejší prezident Václav Havel ho označil za naději české politiky a média o něm hovořila jako o korunním princi Miloše Zemana. Gross ale zemřel ve věku 45 let na amyotrofickou laterální sklerózu (ALS).

"Nemoc začíná nenápadně, poruchami koordinace jemných pohybů, zakopáváním, zhoršením řeči, obtížným polykáním, křečemi. V důsledku degenerace motorických nervových buněk při ní dochází k postupnému ochrnutí kosterních svalů. Pacient nakonec umírá na dechové selhání. Moderní medicína zoufale marně pátrá po příčině nemoci. Účinná léčba neexistuje," píše lékař.

Vzpomíná na výzvu Ice Bucket Challenge, kterou v loňském roce iniciovala charitativní organizací ALS Association a při níž se zahraniční i české celebrity polévaly kbelíkem studené vody, aby získaly peníze na vědecký výzkum. Na kontě už je sice v přepočtu miliarda korun, podle Hnízdila ale peníze problém ALS neřeší.

"Studená sprcha by ale mohla přispět k tomu, že nemoc pochopíme. Amyotrofická laterální skleróza je totiž typické autoimunitní onemocnění. To znamená, že obranyschopnost, imunita, místo aby člověka chránila, začne mu škodit. V souvislostech života pacienta to znamená, že člověk se trápí, sžírá, stresuje, žije sebezničujícím způsobem života nebo ve zničujících podmínkách," dodal.

Lékař považuje politiku za nemilosrdnou zkoušku charakteru. "Stanislav Gross do ní vkročil nepřipravený, naivní, upřímný. Záhy se fatálně zapletl do podivných kauz. Pozornost veřejnosti vzbudily nejasnosti ohledně financování bytu. Firma manželky Šárky se dostala do spojení s provozovatelkou nevěstince. Zápach provázel jeho pohádkové zbohatnutí prostřednictvím koupě a prodeje akcií Moravia Energo. Pochybnosti vyvolal způsob, jakým získal titul na plzeňské právnické fakultě," připomíná lékař.

Gross podle něj onemocněl hybris, nákazou politické zpupnosti. "V řeckém starověku to slovo znamenalo pýchu, domýšlivost, nadřazenost, vyzývavé a drzé jednání, které nutně vyvolá trest. V roce 2014 se v dokumentu z cyklu Expremiéři veřejně přiznal k tomu, že během své politické kariéry pochybil. „Přijal jsem Krista a omluvám se všem, které jsem zklamal", vzkázal divákům. Pro něj už bylo pozdě. Po hybris přišla Nemesis. Bohyně pronásledující ty, kteří se, v zaslepení úspěchem a mocí, dopouštěli zpupných činů. Bohyně osudové pomsty, převlečená za ALS," uzavřel Hnízdil.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Stanislav Gross

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy