Tichý zabiják, kterého máme všichni doma. Alergií to začíná...

Praha - Doma jich máme tisíce, ale vlastně o nich nevíme. Roztoči jsou lidským okem neviditelní a o to nebezpečnější. A kdo na ně trpí alergií, tomu pobyt v zavřeném bytě způsobuje hotová muka. Jak alergii na roztoče poznat a jak se dá před ní účinně bránit?

Počet lidí s alergií na roztoče v posledních letech rychle narůstá. Může za to současný životní styl, kdy lidé tráví daleko více času zavření doma v zaprášených a nevětraných místnostech. A čím je člověk starší, tím víc je na roztoče citlivý. Neléčená alergie se navíc postupně může rozvinout až do astmatu.

Nejvíce roztočů žije v posteli

Roztoči jsou drobní živočichové z řádu členovců, kteří dosahují maximální velikosti 0,3 mm, takže jsou pouhým okem neviditelní. V různém množství najdeme roztoče ve všech domácnostech. Zabydlují se v bytových textiliích, jako jsou koberce, záclony, deky, čalounění, ale třeba i plyšové hračky. Největší koncentrace roztočů je v posteli, proto mají alergici nejvíce potíže v noci a ráno.

Roztoči totiž mají rádi teplé a vlhké prostředí, a to přesně jim lidská postel v noci slibuje. Člověk svým tělem lůžko zahřívá a dechem a potem zvlhčuje vzduch. Lidské tělo navíc během noci zásobuje roztoče potravou v podobě lupů a jiných zbytků kůže, stačí ale taky, když máte v posteli drobky od jídla. Roztoči pak mají ideální možnost se vesele množit.

U lidí ale nevzniká alergie na roztoče samotné, ale spíše na jejich trus. Během svého života dokáže roztoč vyprodukovat až 200krát více trusu, než sám váží. V jednom gramu prachu žije mezi 1500 až 5000 roztoči.

Alergii si často pleteme s virózou

Především v zimě si můžeme alergii jednoduše splést s klasickou virózou. Ačkoli je alergie na roztoče celoroční záležitostí, je to právě zimní období, kdy udeří nejsilněji, protože lidé tráví daleko víc času doma. Důležité je rýmu alergickou od té klasické správně rozeznat. Symptomy jsou stejné, ale liší se dobou jejich přetrvávání, která je u alergie mnohem delší. Pokud tedy trpíte rýmou delší dobu, zajděte si k doktorovi, abyste případnou alergii mohli začít řešit včas.

Často uklízejte a větrejte

Prevencí proti roztočům je pravidelný a důkladný úklid. Příznaky alergie můžete zmírnit tím, že budete každý den alespoň patnáct minut pravidelně větrat, utírat prach a budete v místnostech udržovat spíše chladnější teplotu. Stejně tak je vhodné alespoň jednou za dva týdny měnit ložní prádlo a prát ho alespoň na 65 stupňů, pořiďte si peřiny z neorganických materiálů. Samozřejmostí by mělo být co nejčastější vysávání, a to nejlépe vysavačem se speciálním filtrem proti roztočům.

Související

Více souvisejících

zdraví alergie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 48 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy