Praha - Co dělat v případě bombardování či atomového výbuchu? Kde se schovat? Nejvíce Pražanů by se v podobných situacích mohlo ukrýt v útrobách metra.
Doufejme, že něco podobného nebudeme nikdy potřebovat. Přesto jsou připravené varianty a krizové plány, jak chránit obyvatelstvo v případě válečného konfliktu či jiných krizových situací. Projektovaná kapacita ochranného systému metra je zhruba 400 tisíc lidí, což z něho dělá největší ochranný úkryt v České republice.
"Ochranný systém metra je funkční dle potřeb, které jsou dnes aktuální. To znamená, že nepředpokládáme akutní hrozbu válečného konfliktu, a proto se zaměřujeme pouze na ty technologie, které používáme i v jiných případech jako je například ochrana před povodní," popisuje nynější stav vedoucí ochranného systému metra Petr Kysilko.
Zhruba třetina úkrytové kapacity v metru je k dispozici v poměrně krátké době, tedy v horizontu přibližně tří měsíců. Doba pro úplné kompletní zprovoznění ochranného systému metra by však z pohledu technologií trvala dva až čtyři roky. A to z toho důvodu, že některé stavby nebyly dokončeny a musely by se dostavět.
K úkrytu osob by v případě potřeby sloužily jak vestibuly stanic, tak i tunely metra a další přilehlé prostory. Vchody do ochranného systému metra jsou přes jednotlivé stanice i přes tzv. komory dodatečného vstupu. "To je způsob, který i když je celé metro hermeticky uzavřené, tak přes tyto komory může obyvatelstvo dál pokračovat v nástupu do ochranného systému metra," vysvětluje Petr Kysilko.
A jak dlouho by bylo možné v metru přežít? Kalkulace je taková, že by ukrytí mohlo trvat 72 hodin, není to však limitované technologicky, ale spíše lidským faktorem. Není totiž jasné, jak dlouho by lidé vydrželi nepřetržitý pobyt v podzemí.
Ochranný systém metra je pravidelně podrobován nejrůznějším zkouškám. "Téměř každou noc probíhá nějaká zkouška týkající se ochranného systému metra, ať už je to zkouška diesel agregátů pro případ blackoutu nebo zkouška prvků protipovodňové ochrany," říká Petr Kysilko.
Někteří skeptici však tvrdí, že v případě atomového výbuchu se nemá cenu ani skrývat. S tím Petr Kysilko ovšem nesouhlasí: "Z mého pohledu to nepochybně pomůže. Nemyslím si, že ničivé účinky válečného konfliktu musí být vždy úplně fatální, vždycky se dá něco přežít," dodává na závěr.
Související
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
před 1 hodinou
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
před 3 hodinami
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
před 4 hodinami
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
před 5 hodinami
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
před 6 hodinami
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
před 7 hodinami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 9 hodinami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 10 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 11 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
Cena ropy na světových trzích prudce stoupá a blíží se k hranici sta dolarů za barel. Důvodem je výrazné vyostření konfliktu na Blízkém východě, který se z Hormuzského průlivu nově přelévá do strategických vod Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák