Praha - Soud dnes uznal odškodné pro bývalého ředitele Finančně analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jana Kudlíka ve výši 400.000 korun za trestní stíhání v kauze vytunelovaných CS Fondů. Většinu peněz již dostal od státu při mimosoudním vyrovnání, zbývá doplatit 56.000 Kč. Kudlíkovi také již dříve vyplatilo ministerstvo spravedlnosti 570.000 korun, původně žádal přes osm milionů. Policie ho stíhala v případu údajného podílu na podvodu za více než 1,23 miliardy korun z roku 1997.
Kudlík byl viněn z toho, že nepodal trestní oznámení a nezabránil transakci, při které peníze z fondů odtekly za hranice. Soud ho ale v roce 2012 osvobodil.
Případ odškodnění řešil Obvodní soud pro Prahu 2. Proti rozhodnutí se lze odvolat k Městskému soudu v Praze. Kudlík se dnešního jednání neúčastnil, nedorazil ani jeho právník, ani zástupce státu, soudce tak vyhlásil verdikt před několika novináři. Kudlík chtěl od státu zastupovaného v podobných sporech ministerstvem spravedlnosti přes osm milionů korun odškodného rozdělených ve třech částech žaloby - kromě osobní újmy také za náklady na právní zastoupení a údajně ušlý zisk.
Kudlík stáhl část žaloby týkající se 570.000 korun, které dříve dostal. Nyní mu soud uznal dalších 400.000 korun, ze kterých mu stát již dříve dal při mimosoudním vyrovnání přes 330.000 korun jako nemajetkovou újmu a za náklady na obhajobu, což stát podle soudce Petra Velemana i přeplatil. Nyní podle výpočtu soudu zbývá doplatit 56.000 korun. Zbytek nároku soud neuznal. Údajně ušlý zisk se podle Velemana nepodařil prokázat.
Trestní stíhání zasáhlo podle Kudlíka výrazně do jeho profesního i osobního života. Soudu dříve předložil listiny, podle kterých se v době podané obžaloby soudila zahraniční firma s ČR kvůli fondům, přičemž stát se v tomto sporu Kudlíka zastával a uváděl, že nemohl o trestné činnosti vědět. Právní zástupce ministerstva spravedlnosti také uznal, že trestní stíhání bylo "mimořádně nesmyslné". Žádal ale zamítnutí žaloby, protože nesouhlasí s nárokem na výši odškodnění.
Policie obvinila Kudlíka v roce 1998. Obžaloba se týkala také bývalého jednatele firmy Crassus Petra Müllera. Soud oba muže v roce 2012 osvobodil. Podle tehdejšího rozsudku se neprokázalo, že by se Kudlík s Müllerem úmyslně zúčastnili miliardového podvodu. Soud je při odůvodnění označil za "figurky na šachovnici" někoho jiného. Stíhání skutečných "hráčů" bylo soudu před několika lety zastaveno.
Kauza CS Fondů se táhne od roku 1997. Firma Umana tehdy získala z CS Fondů majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze pak z Plzeňské banky zmizely na účtech v zámoří.
Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let vězení. Majetek CS Fondů spravovala skupina Motoinvest, jejímž spolumajitelem byl finančník Pavel Tykač. Jeho rolí v transakcích se předloni znovu začala zabývat policie, která původně v roce 2008 jeho trestní stíhání zastavila. Kriminalisté letos v dubnu podali státnímu zastupitelství návrh na obžalobu, o které žalobce zatím nerozhodl. Miliardář Tykač obvinění z vytunelování CS Fondů opakovaně odmítl.
Související
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
Blažek podal stížnost v kauze Aničky. Za znásilnění nezletilé padla podmínka
Ministerstvo spravedlnosti , tunelování , odškodnění
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 24 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 56 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek