Češi vymírají. Za pár let by nás mohlo být jen šest až sedm milionů

Praha - Rodí se nás málo. Už je to pomalu takový evergreen. Počet zemřelých totiž v posledních letech výrazně převyšuje počet narozených dětí a odborníci neočekávají zlepšení ani v následujících letech. Za několik let by nás tak mohlo být šest až sedm milionů, statistiku však vylepšují cizinci.

Vymíráme. Za pár let nás bude jen šest nebo sedm milionů, místo současných deseti a půl. To je varování statistiků a demografů. Letos v prvním čtvrtletí je rozdíl mezi zemřelými a narozenými 4919 osob a ani prognózy nejsou optimističtější, píše středeční Právo.

Ve věku, kdy je ideální mít děti, jsou slabší ročníky, naopak silné ročníky jsou ve věku, kdy je přirozený konec života. Statistici a demografové předesílají, že do roku 2100 se nebude tuzemská populace nijak výrazně zvyšovat. Kdyby to bylo jen na Češích a Češkách, obyvatel naší země by již dávno klesl, díky cizincům se ale drží okolo 10,5 milionů. V roce 2100 by však v Česku mohlo být jen mezi šesti až sedmi miliony. Pokud by se to mělo zlepšit, musely by mít ženy v průměru více než dvě děti, nyní je průměrná porodnost 1,45 dítěte.

Důvodů, proč vymíráme, je několik. V ideální době, kdy mají mít páry děti, budou slabší ročník. Nyní se rodí okolo 100 tisíc dětí ročně, v letech 2040 až 2075 by se mělo podle odborníků rodit jen 60 až 85 tisíc dětí. Mladí Češi i Češky sice chtějí mít děti, děti zcela odmítá jen tři až sedm procent lidí, píše Právo.

Jedním z důvodů, proč je nás méně, je to, že narození prvního dítěte se posouvá až do věku kolem 30 let. Mladí lidé si totiž snaží zajistit vzdělání a ekonomicky alespoň částečně zajistit v zaměstnání. Mnohdy tak už ženy, které první dítě mají po třicítce, už druhé nestihnou.

Odborníci také upozorňují na to, že pokud se žena rozhodne mít dítě dřív, někdy ve věku mezi 24 až 26 let a práci si začne shánět okolo třicítky, s největší pravděpodobností skončí na úřadě práce, nebo budou mít menší příjem a rodina může mít vážné finanční problémy.

Související

Více souvisejících

obyvatelstvo porodnost Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy