Marešová našla u soudu zastání

Ústí nad Labem - Různé názory zazněly dnes u soudu od bývalých kolegyň a nadřízených na zdravotní sestru Věru Marešovou, která čelí obžalobě z vražd šesti pacientů. Lékařka Hana Froňková, která pečovala o některé údajné oběti, považuje jejich úmrtí za přirozené. Bývalá hlavní sestra označila Marešovou za profesionála, podle staniční sestry se nechovala k pacientům vřele. Marešová podle obžaloby zabíjela pacienty draslíkem, hrozí jí až doživotní trest.

Froňková pečovala o dvě údajné oběti Marešové. V obou případech se kloní k tomu, že pacienti zemřeli v důsledku závažného zdravotního stavu. "Nevidím nic abnormálního. Dokonce nevím, proč je tento případ zpochybňován," řekla Froňková po pročtení zdravotní dokumentace s tím, že úmrtí seniorky z ledna 2010 podle jejího názoru odpovídalo vážnosti stavu. Podobně to podle lékařky bylo i v případě muže, kterého Marešová podle obžaloby usmrtila loni v březnu. Dlouhodobě nemocného muže přivezla záchranná služba do nemocnice v bezvědomí. Podle odběrů lékaři usoudili, že jde u něj selhávaly ledviny. Pacient navíc dostával transfuze. "V transfuzích jsou konzervační prostředky obsahující kalium," vysvětlila Froňková, která připustila, že muž mohl zemřít v důsledku vysoké dávky draslíku. "Byl to senior ve vážném stavu, zhoršoval se postupně několik dní. Nemůžu říct, že by toto úmrtí pro mě bylo překvapující," dodala Froňková.

Za vzdělanou sestru označila u soudu Marešovou tehdejší hlavní sestra nemocnice Slavomila Danyiová. "Za sedm let mého působení ve funkci jsem na ni (Marešovou) nedostala nic negativního. Za celou dobu jsem nedostala informaci, že by nedělala práci kvalitně nebo že by dělala chyby," řekla u soudu Danyiová. Marešová podle ní naopak brala navíc služby na jiných odděleních a aktivně se snažila o změny v systému péče. Na oddělení podle ní panovala řevnivost.

Naopak podle staniční sestry jednotky intenzivní péče Kateřiny Hakimi byla Marešová svérázná a hlučnější. Totéž už dříve vypověděly další sestry z jednotky, kde Marešová pracovala a kde podle obžaloby zabíjela pacienty. "Byla si sama sebou jistá, neuměla uznat chybu a vzít si výtky k srdci. Mávla nad tím jen rukou," řekla Hakimi. Marešová podle ní byla občas nepříjemná na pacienty. Hakimi popsala případ umírajícího muže, který si stále sundával kyslíkovou masku. "Ona (Marešová) mu ji stále násilím dávala zpátky. Řekla jsem jí, že pokud pacient nechce, ať mu ji nedává. Že je ve stavu, že by mu měla snést modré z nebe," doplnila Hakimi.

Marešová dnes u soudu reagovala na výpovědi některých bývalých kolegyň. Vyjádřila se k k výtkám ke svému chování. "Jak tady už zaznělo, tak mladší sestry mají k pacientům jiný přístup než unavená sestra po třiceti letech," řekla na závěr jednání Marešová.

Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Vinu odmítla. Pro obžalobu jsou klíčovým důkazem znalecké posudky. Kriminalisté neměli k dispozici těla obětí, zaměřili se proto na zdravotní dokumentaci a křivky EKG.

Hlavní líčení je naplánováno na celý týden, vypovídat budou další svědci, především z řad bývalých i současných zaměstnanců nemocnice. V pátek by podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové měli přijít na řadu znalci.

Související

Soud, ilustrační foto

Zdravotní sestra Marešová se ve sporu s TV Nova obrátila na Ústavní soud

Zdravotní sestra Věra Marešová se obrátila na Ústavní soud (ÚS) ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala ale vyšší částku, konkrétně 12 milionů. Dovolání Marešové letos zamítl Nejvyšší soud. Ústavní stížnost, jejíž podání je patrné z justiční databáze, znamená poslední šanci na změnu verdiktu.
Soud, ilustrační foto

Marešová stáhla žalobu na Economii, s vydavatelstvím se dohodla

Zdravotní sestra Věra Marešová stáhla žalobu na vydavatelství Economia, ve které se domáhala odškodného za to, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny. Na dotaz ČTK to uvedl Obvodní soud pro Prahu 8, který se měl žalobou zabývat. Podle právníka Marešové Jana Poláčka a mluvčího Economie byla uzavřena mimosoudní dohoda, podrobnosti ale strany nezveřejnily.

Více souvisejících

Věra Marešová (zdravotní sestra z Rumburku) soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy