Praha/Nový Bor – Kauza otrávené vody v Praze a nyní i v Novém Boru sahá do vyšších sfér, než si sami poškození obyvatelé připouštěli. Každoroční příjmy společnosti Veolia, provozovatele Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a dalších obecních vodáren v republice, jdou do miliard korun. Lukrativní smlouvy s magistrátem a radnicemi si snadno vzít nenechá. Zdraví a životy lidí hrají v takových případech jen podřadnou roli. Nyní na to doplácejí obyvatelé Nového Boru. Kdo bude další?
Když iniciativa Otrávení Pražané poukázala na jasné porušení právních norem společností PVK při kontaminaci vody v Praze 6, byla obviněna ze lži. PVK se odvolala na závěry „Nezávislé komise odborníků", ustanovené magistrátem hlavního města Prahy, že všechny předpisy byly dodrženy. Ovšem skutečně nezávislí odborníci, které anonymně oslovila iniciativa, jsou jiného názoru. Na základě usvědčujících informací, které má iniciativa Otrávení Pražané k dispozici, podali její představitelé trestní oznámení na zločinné spolčení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství ČR.
„Pochybení společnosti PVK a opakované nedodržování hygienických standardů ze strany mezinárodního koncernu Veolia, na které iniciativa od začátku dejvické kauzy poukazuje a které je nyní příčinou další infekce v Novém Boru, je jasným důvodem k vypovězení smluv, které byly v minulosti uzavřeny pro obce maximálně nevýhodně," uvedl advokát David Bascheri, zastupující iniciativu Otrávení Pražané.
Už v roce 2010 Evropská komise prostřednictvím svého úředníka důrazně varovala Prahu před stíháním z Bruselu za porušení soutěžního práva a pravidla pro poskytování veřejné podpory. Zastupitelé, v čele s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem, totiž ještě o pár let dříve podepsali smlouvu s Veolií až do roku 2028, a to bez jakéhokoli výběrového řízení.
„Původní kratší smlouva byla prodloužena v roce 2004, pouhé dva dny před vstupem České republiky do Evropské unie. Brusel si všiml, že se obě strany hodně snažily věc co nejvíce uspíšit, aby smlouva nemusela plně podléhat evropským právním měřítkům," popsal David Bascheri. „Do vypršení smlouvy nyní zbývá ještě 13 let, skutečně budeme čekat, až lidé začnou umírat? My rozhodně ne, po podání trestního oznámení nyní budeme o situaci dále Evropskou komisi informovat."
Zdálo by se, že zastupitelé hlavního města Prahy toto uvítají a okamžitě zahájí postupy ke zrušení tolik kritizované smlouvy, aby získali kontrolu (a s ní i nemalé finance vhodné k opravám) nad pražskou vodou zpět. Primátorka Adriana Krnáčová se však namísto za obyvatele postavila za PVK. Fakta a znepokojivá zjištění, která jí zástupci iniciativy na osobní schůzce předložili, nijak neakceptovala.
Ačkoli skrze média PVK poukazuje na tisíce odškodněných Pražanů a vynaložení vlastních milionových nákladů, Otrávení Pražané, z nichž mnozí disponují potvrzením od lékaře, vědí pouze o jednom svém odškodněném členovi! Náklady na odškodné, které PVK hrdě deklaruje, navíc nejdou z majetku společnosti, ale jsou plně hrazeny pojišťovnou. Společnost PVK, respektive vlastník Veolia, neposkytla na náhradu škod ze svého nic.
Po rozboru dostupných materiálů iniciativa ve spolupráci s odborníky nalezla mnoho nesrovnalostí, které PVK usvědčují ze zásadních chyb v postupech a následně poskytování zavádějících informací pro zastření skutečnosti. V souhrnné zprávě je například jasně citováno, že voda obsažená v rekonstruovaném potrubí byla vpuštěna do distribuční sítě 22. května. Výsledky mikrobiologické a biologické analýzy odebraných vzorků se však PVK dozvěděla až 24. května.
„Déle než dva dny tedy kolovala v síti voda neznámého složení, což absolutně odporuje právním předpisům – zákonu (Vyhláška 252/2004 Sb.), evropským směrnicím, Metodice Státního zdravotního ústavu a provoznímu řádu pražských vodovodů a kanalizací," upozornil David Bascheri.
Přesto PVK vedená společností Veolia svoji vinu popírá a současně sama sebe usvědčuje z opakování těchto chyb při svých standardních postupech. Je jen otázkou času, kdy kalamita, která na konci května zasáhla pražské Dejvice a Bubeneč a o tři měsíce později Nový Bor, postihne další desítky tisíc obyvatel z jiných částí republiky, kde společnost Veolia těží z provozování vodovodů a kanalizací miliardové příjmy.
Související
Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města
Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na stavby vodovodů, chce další peníze
vodovody a kanalizace , nový bor , Voda
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák