Praha/Nový Bor – Kauza otrávené vody v Praze a nyní i v Novém Boru sahá do vyšších sfér, než si sami poškození obyvatelé připouštěli. Každoroční příjmy společnosti Veolia, provozovatele Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a dalších obecních vodáren v republice, jdou do miliard korun. Lukrativní smlouvy s magistrátem a radnicemi si snadno vzít nenechá. Zdraví a životy lidí hrají v takových případech jen podřadnou roli. Nyní na to doplácejí obyvatelé Nového Boru. Kdo bude další?
Když iniciativa Otrávení Pražané poukázala na jasné porušení právních norem společností PVK při kontaminaci vody v Praze 6, byla obviněna ze lži. PVK se odvolala na závěry „Nezávislé komise odborníků", ustanovené magistrátem hlavního města Prahy, že všechny předpisy byly dodrženy. Ovšem skutečně nezávislí odborníci, které anonymně oslovila iniciativa, jsou jiného názoru. Na základě usvědčujících informací, které má iniciativa Otrávení Pražané k dispozici, podali její představitelé trestní oznámení na zločinné spolčení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství ČR.
„Pochybení společnosti PVK a opakované nedodržování hygienických standardů ze strany mezinárodního koncernu Veolia, na které iniciativa od začátku dejvické kauzy poukazuje a které je nyní příčinou další infekce v Novém Boru, je jasným důvodem k vypovězení smluv, které byly v minulosti uzavřeny pro obce maximálně nevýhodně," uvedl advokát David Bascheri, zastupující iniciativu Otrávení Pražané.
Už v roce 2010 Evropská komise prostřednictvím svého úředníka důrazně varovala Prahu před stíháním z Bruselu za porušení soutěžního práva a pravidla pro poskytování veřejné podpory. Zastupitelé, v čele s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem, totiž ještě o pár let dříve podepsali smlouvu s Veolií až do roku 2028, a to bez jakéhokoli výběrového řízení.
„Původní kratší smlouva byla prodloužena v roce 2004, pouhé dva dny před vstupem České republiky do Evropské unie. Brusel si všiml, že se obě strany hodně snažily věc co nejvíce uspíšit, aby smlouva nemusela plně podléhat evropským právním měřítkům," popsal David Bascheri. „Do vypršení smlouvy nyní zbývá ještě 13 let, skutečně budeme čekat, až lidé začnou umírat? My rozhodně ne, po podání trestního oznámení nyní budeme o situaci dále Evropskou komisi informovat."
Zdálo by se, že zastupitelé hlavního města Prahy toto uvítají a okamžitě zahájí postupy ke zrušení tolik kritizované smlouvy, aby získali kontrolu (a s ní i nemalé finance vhodné k opravám) nad pražskou vodou zpět. Primátorka Adriana Krnáčová se však namísto za obyvatele postavila za PVK. Fakta a znepokojivá zjištění, která jí zástupci iniciativy na osobní schůzce předložili, nijak neakceptovala.
Ačkoli skrze média PVK poukazuje na tisíce odškodněných Pražanů a vynaložení vlastních milionových nákladů, Otrávení Pražané, z nichž mnozí disponují potvrzením od lékaře, vědí pouze o jednom svém odškodněném členovi! Náklady na odškodné, které PVK hrdě deklaruje, navíc nejdou z majetku společnosti, ale jsou plně hrazeny pojišťovnou. Společnost PVK, respektive vlastník Veolia, neposkytla na náhradu škod ze svého nic.
Po rozboru dostupných materiálů iniciativa ve spolupráci s odborníky nalezla mnoho nesrovnalostí, které PVK usvědčují ze zásadních chyb v postupech a následně poskytování zavádějících informací pro zastření skutečnosti. V souhrnné zprávě je například jasně citováno, že voda obsažená v rekonstruovaném potrubí byla vpuštěna do distribuční sítě 22. května. Výsledky mikrobiologické a biologické analýzy odebraných vzorků se však PVK dozvěděla až 24. května.
„Déle než dva dny tedy kolovala v síti voda neznámého složení, což absolutně odporuje právním předpisům – zákonu (Vyhláška 252/2004 Sb.), evropským směrnicím, Metodice Státního zdravotního ústavu a provoznímu řádu pražských vodovodů a kanalizací," upozornil David Bascheri.
Přesto PVK vedená společností Veolia svoji vinu popírá a současně sama sebe usvědčuje z opakování těchto chyb při svých standardních postupech. Je jen otázkou času, kdy kalamita, která na konci května zasáhla pražské Dejvice a Bubeneč a o tři měsíce později Nový Bor, postihne další desítky tisíc obyvatel z jiných částí republiky, kde společnost Veolia těží z provozování vodovodů a kanalizací miliardové příjmy.
Související
Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města
Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na stavby vodovodů, chce další peníze
vodovody a kanalizace , nový bor , Voda
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 42 minutami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 2 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 5 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek