Velký průzkum: Jak Češi řeší rekonstrukce bydlení a s kým se radí?

Praha - Češi jsou sice národem kutilů, ale při větších akcích raději spoléháme na pomoc odborníků. Nápady hledáme u sousedů nebo v televizi.

Pro muže jsou při úpravě bydlení největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, zatímco ženy čerpají nápady hlavně na návštěvách u přátel a známých. Velké oblibě se u nás také těší televizní či internetové pořady o bydlení, které pravidelně sledují až tři čtvrtiny respondentů. Vyplynulo to z ankety Raiffeisen stavební spořitelny týkající se našeho přístupu k rekonstrukcím bydlení.

Každý druhý z nás přizve na náročnější rekonstrukce raději profesionály, lehčí práce však zvládneme sami. 30 % Čechů nechce nic řešit a nechává všechno kompletně na řemeslnících. Průběžně ale kontroluje, jakou práci odvádějí. Mezi námi je i 15 % kutilů, kteří se nebojí "vyhrnout si rukávy" a většinu úprav si zvládnou udělat vlastními silami.

Výsledek však ne vždy odpovídá prvotním představám. To potvrzuje i zkušený řemeslník, Miroslav Lážnovský: "Domácí kutilové občas napáchají víc škody než užitku, protože přecení své síly. Výsledek pak vůbec neodpovídá původnímu záměru. Z toho důvodu by si lidé raději měli pozvat někoho, kdo oboru opravdu rozumí."

Oslovit své známé, kteří jsou z oboru, neváhá 10 % z nás. Pokud opravdu nevíme, koho si domů pozvat, hledáme pomoc na internetu. Pětina dotázaných si pročítá diskuze, srovnává nabídky nebo rovnou sama zadává poptávku. Téměř třetina respondentů znovu kontaktuje řemeslníky, kteří se již v minulosti osvědčili.

Nejčastěji (41 %) nám dobré řemeslníky doporučují známí, ale objednat si někoho naslepo si netroufá nikdo. Doporučení od našich blízkých vidí jako nejlepší variantu i Miroslav Lážnovský: "Požádejte známé, ať vám ukážou, jakou práci pro ně řemeslník vykonal a jaká s ním byla domluva. Neostýchejte se zeptat přímo fachmana, dobrou prací se rád pochlubí. Informujte se také, jaká je záruka na dílo."

Bezmála třetina z nás konzultuje s bytovými architekty a designéry prvotní návrhy modernizací, nebo rovnou celé rekonstrukce od A do Z. "Konzultace s odborníky jsou často k nezaplacení. Schopný architekt nebo designér dokáže díky svým zkušenostem klientovi poradit i s detaily, které zvyšují praktičnost a dotvářejí celkový dojem. Investice do služeb specialistů se tak rozhodně vyplatí. Navíc je lze v rámci rekonstrukce financovat z úvěru od stavební spořitelny," zmiňuje benefity práce s profesionály Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Pět procent respondentů zpětně lituje, že se předem neporadilo s bytovým architektem, či designérem.

Kde hledáme inspiraci?

Zatímco pro muže jsou největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, u žen převládají pořady o bydlení v televizi a na internetu a kromě toho i návštěvy u přátel či známých. Pro obě pohlaví jsou stejně důležité katalogy prodejců, lifestylové magazíny a weby.

Do rekonstrukce kuchyní a koupelen jsou někteří z nás ochotni investovat i 250 tisíc korun. Nejčastěji však počítáme s částkou mezi 50 a 100 tisíci korunami. Nejskromnější jsme pak při rekonstrukcích ložnic. "Přestože většinu života trávíme v ložnici, do její modernizace jsme ochotni vložit maximálně 25 tisíc korun. Základem zdravého spánku je však nejen kvalitní postel, ale i celkově harmonické a klidné prostředí pokoje. Na modernizaci a vybavení bychom proto v tomto případě rozhodně šetřit neměli," zdůrazňuje Jitka Jechová.

Přestože rekonstrukce bydlení podle vlastních představ je nenahraditelná a dodává našemu domovu osobitost a punc výjimečnosti, tak většina z nás (57 %) by spíše koupila nemovitost, která nevyžaduje rekonstrukci a další stavební úpravy. Vyšší cena není překážkou, přednost má bezstarostné bydlení. Naopak 43 % dotázaných by se nebálo investovat do nemovitosti, kterou je potřeba kompletně zrekonstruovat. Vidina nižších nákladů a možnosti zařídit si bydlení podle vlastních představ u nich hraje prim.

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Bydlení Řemeslníci

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy