Praha - Češi jsou sice národem kutilů, ale při větších akcích raději spoléháme na pomoc odborníků. Nápady hledáme u sousedů nebo v televizi.
Pro muže jsou při úpravě bydlení největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, zatímco ženy čerpají nápady hlavně na návštěvách u přátel a známých. Velké oblibě se u nás také těší televizní či internetové pořady o bydlení, které pravidelně sledují až tři čtvrtiny respondentů. Vyplynulo to z ankety Raiffeisen stavební spořitelny týkající se našeho přístupu k rekonstrukcím bydlení.
Každý druhý z nás přizve na náročnější rekonstrukce raději profesionály, lehčí práce však zvládneme sami. 30 % Čechů nechce nic řešit a nechává všechno kompletně na řemeslnících. Průběžně ale kontroluje, jakou práci odvádějí. Mezi námi je i 15 % kutilů, kteří se nebojí "vyhrnout si rukávy" a většinu úprav si zvládnou udělat vlastními silami.
Výsledek však ne vždy odpovídá prvotním představám. To potvrzuje i zkušený řemeslník, Miroslav Lážnovský: "Domácí kutilové občas napáchají víc škody než užitku, protože přecení své síly. Výsledek pak vůbec neodpovídá původnímu záměru. Z toho důvodu by si lidé raději měli pozvat někoho, kdo oboru opravdu rozumí."
Oslovit své známé, kteří jsou z oboru, neváhá 10 % z nás. Pokud opravdu nevíme, koho si domů pozvat, hledáme pomoc na internetu. Pětina dotázaných si pročítá diskuze, srovnává nabídky nebo rovnou sama zadává poptávku. Téměř třetina respondentů znovu kontaktuje řemeslníky, kteří se již v minulosti osvědčili.
Nejčastěji (41 %) nám dobré řemeslníky doporučují známí, ale objednat si někoho naslepo si netroufá nikdo. Doporučení od našich blízkých vidí jako nejlepší variantu i Miroslav Lážnovský: "Požádejte známé, ať vám ukážou, jakou práci pro ně řemeslník vykonal a jaká s ním byla domluva. Neostýchejte se zeptat přímo fachmana, dobrou prací se rád pochlubí. Informujte se také, jaká je záruka na dílo."
Bezmála třetina z nás konzultuje s bytovými architekty a designéry prvotní návrhy modernizací, nebo rovnou celé rekonstrukce od A do Z. "Konzultace s odborníky jsou často k nezaplacení. Schopný architekt nebo designér dokáže díky svým zkušenostem klientovi poradit i s detaily, které zvyšují praktičnost a dotvářejí celkový dojem. Investice do služeb specialistů se tak rozhodně vyplatí. Navíc je lze v rámci rekonstrukce financovat z úvěru od stavební spořitelny," zmiňuje benefity práce s profesionály Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Pět procent respondentů zpětně lituje, že se předem neporadilo s bytovým architektem, či designérem.
Kde hledáme inspiraci?
Zatímco pro muže jsou největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, u žen převládají pořady o bydlení v televizi a na internetu a kromě toho i návštěvy u přátel či známých. Pro obě pohlaví jsou stejně důležité katalogy prodejců, lifestylové magazíny a weby.
Do rekonstrukce kuchyní a koupelen jsou někteří z nás ochotni investovat i 250 tisíc korun. Nejčastěji však počítáme s částkou mezi 50 a 100 tisíci korunami. Nejskromnější jsme pak při rekonstrukcích ložnic. "Přestože většinu života trávíme v ložnici, do její modernizace jsme ochotni vložit maximálně 25 tisíc korun. Základem zdravého spánku je však nejen kvalitní postel, ale i celkově harmonické a klidné prostředí pokoje. Na modernizaci a vybavení bychom proto v tomto případě rozhodně šetřit neměli," zdůrazňuje Jitka Jechová.
Přestože rekonstrukce bydlení podle vlastních představ je nenahraditelná a dodává našemu domovu osobitost a punc výjimečnosti, tak většina z nás (57 %) by spíše koupila nemovitost, která nevyžaduje rekonstrukci a další stavební úpravy. Vyšší cena není překážkou, přednost má bezstarostné bydlení. Naopak 43 % dotázaných by se nebálo investovat do nemovitosti, kterou je potřeba kompletně zrekonstruovat. Vidina nižších nákladů a možnosti zařídit si bydlení podle vlastních představ u nich hraje prim.
Související
Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 26 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 1 hodinou
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 2 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 6 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 10 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě