Praha - Češi jsou sice národem kutilů, ale při větších akcích raději spoléháme na pomoc odborníků. Nápady hledáme u sousedů nebo v televizi.
Pro muže jsou při úpravě bydlení největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, zatímco ženy čerpají nápady hlavně na návštěvách u přátel a známých. Velké oblibě se u nás také těší televizní či internetové pořady o bydlení, které pravidelně sledují až tři čtvrtiny respondentů. Vyplynulo to z ankety Raiffeisen stavební spořitelny týkající se našeho přístupu k rekonstrukcím bydlení.
Každý druhý z nás přizve na náročnější rekonstrukce raději profesionály, lehčí práce však zvládneme sami. 30 % Čechů nechce nic řešit a nechává všechno kompletně na řemeslnících. Průběžně ale kontroluje, jakou práci odvádějí. Mezi námi je i 15 % kutilů, kteří se nebojí "vyhrnout si rukávy" a většinu úprav si zvládnou udělat vlastními silami.
Výsledek však ne vždy odpovídá prvotním představám. To potvrzuje i zkušený řemeslník, Miroslav Lážnovský: "Domácí kutilové občas napáchají víc škody než užitku, protože přecení své síly. Výsledek pak vůbec neodpovídá původnímu záměru. Z toho důvodu by si lidé raději měli pozvat někoho, kdo oboru opravdu rozumí."
Oslovit své známé, kteří jsou z oboru, neváhá 10 % z nás. Pokud opravdu nevíme, koho si domů pozvat, hledáme pomoc na internetu. Pětina dotázaných si pročítá diskuze, srovnává nabídky nebo rovnou sama zadává poptávku. Téměř třetina respondentů znovu kontaktuje řemeslníky, kteří se již v minulosti osvědčili.
Nejčastěji (41 %) nám dobré řemeslníky doporučují známí, ale objednat si někoho naslepo si netroufá nikdo. Doporučení od našich blízkých vidí jako nejlepší variantu i Miroslav Lážnovský: "Požádejte známé, ať vám ukážou, jakou práci pro ně řemeslník vykonal a jaká s ním byla domluva. Neostýchejte se zeptat přímo fachmana, dobrou prací se rád pochlubí. Informujte se také, jaká je záruka na dílo."
Bezmála třetina z nás konzultuje s bytovými architekty a designéry prvotní návrhy modernizací, nebo rovnou celé rekonstrukce od A do Z. "Konzultace s odborníky jsou často k nezaplacení. Schopný architekt nebo designér dokáže díky svým zkušenostem klientovi poradit i s detaily, které zvyšují praktičnost a dotvářejí celkový dojem. Investice do služeb specialistů se tak rozhodně vyplatí. Navíc je lze v rámci rekonstrukce financovat z úvěru od stavební spořitelny," zmiňuje benefity práce s profesionály Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Pět procent respondentů zpětně lituje, že se předem neporadilo s bytovým architektem, či designérem.
Kde hledáme inspiraci?
Zatímco pro muže jsou největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, u žen převládají pořady o bydlení v televizi a na internetu a kromě toho i návštěvy u přátel či známých. Pro obě pohlaví jsou stejně důležité katalogy prodejců, lifestylové magazíny a weby.
Do rekonstrukce kuchyní a koupelen jsou někteří z nás ochotni investovat i 250 tisíc korun. Nejčastěji však počítáme s částkou mezi 50 a 100 tisíci korunami. Nejskromnější jsme pak při rekonstrukcích ložnic. "Přestože většinu života trávíme v ložnici, do její modernizace jsme ochotni vložit maximálně 25 tisíc korun. Základem zdravého spánku je však nejen kvalitní postel, ale i celkově harmonické a klidné prostředí pokoje. Na modernizaci a vybavení bychom proto v tomto případě rozhodně šetřit neměli," zdůrazňuje Jitka Jechová.
Přestože rekonstrukce bydlení podle vlastních představ je nenahraditelná a dodává našemu domovu osobitost a punc výjimečnosti, tak většina z nás (57 %) by spíše koupila nemovitost, která nevyžaduje rekonstrukci a další stavební úpravy. Vyšší cena není překážkou, přednost má bezstarostné bydlení. Naopak 43 % dotázaných by se nebálo investovat do nemovitosti, kterou je potřeba kompletně zrekonstruovat. Vidina nižších nákladů a možnosti zařídit si bydlení podle vlastních představ u nich hraje prim.
Související
Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek