Soud řeší zakázky Krajské zdravotní, obžalovaní vinu odmítají

Ústí nad Labem - Ústecký okresní soud dnes začal projednávat kauzu údajně předražených přístrojů a zakázek v Krajské zdravotní z roku 2008. Před soudem stojí pětice bývalých i současných manažerů společnosti, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, René Budjač, Petr Fiala, Tomáš Indra, Miloslav Řehák a Eduard Reichel. Státní zástupkyně je viní z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Údajně způsobili škodu 120 milionů korun. Budjač, Indra a Reichelt dnes vinu odmítli.

Případ nákupů přístrojového vybavení za více než 400 milionů korun sahá do roku 2008. Krajská zdravotní na něj získala dotaci z ROP Severozápad. Podle žalobce manažeři stanovili taková kritéria veřejné zakázky, která vedla k účasti jediného soutěžitele, a to konsorcia firem Hospimed a Puroklima. "Cenovou nabídku v celkové výši 417 milionů Kč akceptovali, přestože věděli, že Krajská zdravotní mohla nakoupit zdravotnické přístroje vlastními silami, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji," popsala u soudu státní zástupkyně s tím, že tak vznikla škoda 82 milionů Kč.

Budjač tvrzení obžaloby odmítl. Na obsáhlou zakázku firma podle něj nestačila. "Krajská zdravotní na to neměla personální kapacity. A i kdybychom je měli, nikdy bychom to nedali dohromady. Šlo o 800 přístrojů. A platí, že čím více je dodavatelů, tím více je problémů a odvolání. O dotaci bychom pak zřejmě přišli," řekl před soudem Budjač. Zdůraznil, že předpokládaná cena zakázky byla 420 milionů bez DPH, cena po soutěži byla 417 milionů včetně DPH. Víc než 90 procent částky platil ROP Severozápad. Budjač a Fiala byli v té době členy výboru ROP Severozápad, který o dotacích rozhodoval.

Podle tehdejšího místopředsedy představenstva Tomáše Indry Krajská zdravotní postupovala tak, jak je stále obvyklé například u fakultních nemocnic. "Fakultní nemocnice z 80 procent nakupují přístroje přes kompletátory," uvedl Indra s tím, že přihlásit se mohlo jakékoli sdružení firem. Obměna zdravotnických přístrojů podle něj byla nezbytná. Při zakázce Krajskou zdravotní tlačil čas. Celou zakázku musela připravit a zadat za několik měsíců, aby splnila dotační podmínky.

Podle tehdejšího ředitele Eduarda Reichelta bylo tehdejší vybavení nemocnic ve špatném stavu a hrozilo, že zdravotní pojišťovny přestanou proplácet některé výkony a Krajská zdravotní tak přijde o peníze. Zakázka na přístroje podle něj neměla v ČR do té chvíle obdoby. "Učili jsme se my, učil se ROP Severozápad a učilo se ministerstvo pro místní rozvoj," řekl.

Kromě údajně předražených přístrojů se obžaloba týká i sedmi výběrových řízení na poradce při přípravě dotačních žádostí. Krajská zdravotní platila za každou pět až šest milionů, podle žalobkyně byla maximální cena každé 300.000 korun. Tím měla vzniknout škoda 38,5 milionu. Podle Budjače připravovala celou soutěž advokátní kancelář. "Pokud znalecký posudek ČVUT říká, že bylo možné tyto žádosti zpracovat za desetinu cenu, pak si říkám, proč se do výběrového řízení nepřihlásili uchazeči, kteří by to za desetinu udělali," doplnil Budjač. Ani na zpracování žádostí podle něj neměla Krajská zdravotní kapacity.

Hlavní líčení bude pokračovat v pátek, vypovídat by měli další dva obžalovaní, Miloslav Řehák a nynější ředitel Petr Fiala.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Na Šluknovsku zkolabovala nemocniční péče. Co bude dál? Na kraj se valí kritika

O okamžitou obnovu jednání o možném převzetí Lužické nemocnice v Rumburku na Děčínsku požádal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dopisem Ústecký kraj. Nemocnice je od loňského srpna v insolvenci. Náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM) v reakci uvedl, že kraj řešení nabízel opakovaně, ale město Rumburk ho podle něj nepřijalo. Starosta Rumburku Lumír Kus (ANO) ČTK řekl, že město nemohlo přijmout smlouvu o převzetí nemocnice krajem, protože by se zastupitelé vystavili trestnímu stíhání.
Zdravotnictví

Nemocnice v Rumburku jde do konkurzu, správkyně chce provoz zachovat

Ústecký krajský soud dnes rozhodl o prohlášení konkurzu na Lužickou nemocnici v Rumburku. Majetek společnosti bude zpeněžen tak, aby byly uspokojeny její pohledávky. Přihlásilo se zhruba 90 věřitelů s pohledávkami za 89 milionů korun. Insolvenční správkyně chce zachovat provoz zařízení, které poskytuje zdravotní péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku.

Více souvisejících

krajská zdravotní soudy ústí nad labem

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy