Invaze asijských berušek pokračuje. Jak se jich zbavit?

Praha - Berušky vzaly v posledních dnech naše domy útokem a zalezly i do bytů. Stovky až tisíce slunéček trápí domácnosti po celém Česku a lidi neví, co s nimi. Přinášíme proto rady, jak se jich zbavit.

Doslova invazi berušek hlásí hned na několika místech republiky. Slunéčka totiž hledají, kde by mohla přezimovat, a obsazují fasády domů. Snaží se zalézt do různých skulin v obložení, ale líbí se jim i v našich bytech.

Největší problémy s nimi mají na venkově a všude, kde jsou domy v blízkosti přírody, ale obsazují i větší města. Jde o asijský druh berušek, tzv. harmonie, které byly zavlečeny do evropských skleníků, aby ničily mšice. Harmonie jsou ale všežravci a spásají i ostatní brouky - včetně jejich evropských příbuzných.

Lidé, kterým nalétali do domu, by ale nejraději věděli, jak se jich zbavit. Berušky jsou sice neškodné, ale tisíce brouků by v bytě nechtěl mít asi nikdo. Odstranění z bytu je navíc i v jejich zájmu, venku mají větší šanci na přežití. Po nějaké době zalezou do skulin a zazimují, ale v pokojové teplotě spotřebují zásoby už kolem Vánoc a zemřou.

Než zalezou do bytu

Beruškám můžete zamezit přístup do bytu sítí proti hmyzu, někdy ale prolezou i přes ni. Pokud máte stará okna, rozmontujte je a vyčistěte, i nová se snažte očistit. Okenní parapety a rámy ostříkejte savem, to by mělo slunéčka odpudit.

Šetrné řešení

Berušky naberte na noviny nebo na lopatku. Můžete je opatrně namést smetáčkem, nejsou tak křehké, jak se zdají. Potom je za chladného počasí můžete vysypat ven, nejlépe v parku. Zima je v tomto případě nutná podmínka, slunéčka vyhozená z bytu ještě za teplého počasí se totiž zase vrátí. Pokud je stále teplo, musíte berušky odnést hodně daleko, podle ekologů několik kilometrů.

Ještě šetrnější řešení

Lidé, kteří se bojí, že beruškám smetáčkem ublíží, je mohou nachytat do krabičky a tu pak uložit do lednice. Slunéčka v krabičce zazimují a na jaře je můžete vypustit ven. Kdo by ale chtěl v lednici skladovat brouky.

Radikální řešení

Pokud nejste zrovna milovníci přírody a nebojíte se o zdraví berušek, použijte vysavač. Pokud navíc slunéčka nasajete malým tlakem a do čistého sáčku, měla by akci přežít. Pak je živé znovu vysypte ven, mrtvé vyhoďte. Můžete také použít sprej proti hmyzu, který běžně koupíte v drogerii.

Východní slunéčka jsou vnímána spíše negativně, jako nevítaný vetřelec. Od našich berušek jsou rozeznatelné jen těžko, mají podobnou velikost i zbarvení. Výrazný rozdíl je jen v počtu teček, na krovkách jich asijská beruška může mít až 19. Její zbarvení ale může být i opačné, tedy že krovky mají černou barvu a červené tečky.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Hmyz domácnosti

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy