Invaze asijských berušek pokračuje. Jak se jich zbavit?

Praha - Berušky vzaly v posledních dnech naše domy útokem a zalezly i do bytů. Stovky až tisíce slunéček trápí domácnosti po celém Česku a lidi neví, co s nimi. Přinášíme proto rady, jak se jich zbavit.

Doslova invazi berušek hlásí hned na několika místech republiky. Slunéčka totiž hledají, kde by mohla přezimovat, a obsazují fasády domů. Snaží se zalézt do různých skulin v obložení, ale líbí se jim i v našich bytech.

Největší problémy s nimi mají na venkově a všude, kde jsou domy v blízkosti přírody, ale obsazují i větší města. Jde o asijský druh berušek, tzv. harmonie, které byly zavlečeny do evropských skleníků, aby ničily mšice. Harmonie jsou ale všežravci a spásají i ostatní brouky - včetně jejich evropských příbuzných.

Lidé, kterým nalétali do domu, by ale nejraději věděli, jak se jich zbavit. Berušky jsou sice neškodné, ale tisíce brouků by v bytě nechtěl mít asi nikdo. Odstranění z bytu je navíc i v jejich zájmu, venku mají větší šanci na přežití. Po nějaké době zalezou do skulin a zazimují, ale v pokojové teplotě spotřebují zásoby už kolem Vánoc a zemřou.

Než zalezou do bytu

Beruškám můžete zamezit přístup do bytu sítí proti hmyzu, někdy ale prolezou i přes ni. Pokud máte stará okna, rozmontujte je a vyčistěte, i nová se snažte očistit. Okenní parapety a rámy ostříkejte savem, to by mělo slunéčka odpudit.

Šetrné řešení

Berušky naberte na noviny nebo na lopatku. Můžete je opatrně namést smetáčkem, nejsou tak křehké, jak se zdají. Potom je za chladného počasí můžete vysypat ven, nejlépe v parku. Zima je v tomto případě nutná podmínka, slunéčka vyhozená z bytu ještě za teplého počasí se totiž zase vrátí. Pokud je stále teplo, musíte berušky odnést hodně daleko, podle ekologů několik kilometrů.

Ještě šetrnější řešení

Lidé, kteří se bojí, že beruškám smetáčkem ublíží, je mohou nachytat do krabičky a tu pak uložit do lednice. Slunéčka v krabičce zazimují a na jaře je můžete vypustit ven. Kdo by ale chtěl v lednici skladovat brouky.

Radikální řešení

Pokud nejste zrovna milovníci přírody a nebojíte se o zdraví berušek, použijte vysavač. Pokud navíc slunéčka nasajete malým tlakem a do čistého sáčku, měla by akci přežít. Pak je živé znovu vysypte ven, mrtvé vyhoďte. Můžete také použít sprej proti hmyzu, který běžně koupíte v drogerii.

Východní slunéčka jsou vnímána spíše negativně, jako nevítaný vetřelec. Od našich berušek jsou rozeznatelné jen těžko, mají podobnou velikost i zbarvení. Výrazný rozdíl je jen v počtu teček, na krovkách jich asijská beruška může mít až 19. Její zbarvení ale může být i opačné, tedy že krovky mají černou barvu a červené tečky.

Související

Sršeň

Změny počasí mají na přírodu výrazný dopad. Zanedlouho s námi může být hmyz celoročně

Ačkoliv podzim většinou znamená čas, kdy se hmyz pomalu vytrácí a začíná zimovat, stále častěji se ukazuje, že doba, po kterou zůstává aktivní, se prodlužuje. Stejně jako u jiných druhů je životní cyklus hmyzu řízen přírodními podmínkami, ty se ale vlivem oteplování mění. A jednou bychom se mohli dočkat nelichotivé budoucnosti, ve které hmyz budeme vídat celoročně.

Více souvisejících

Hmyz domácnosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy