Lihový boss Březina zřejmě uplácel i celníky. Už po nich jdou

Zlín - Policie má podezření, že s lihovým bossem Radkem Březinou, spolupracovali na jeho obchodech s nezdaněným lihem i celníci. Případ si převzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Zatím ale nebyl nikdo obviněn.

Radek Březina, který měl podle obžaloby svými kšefty s lihem připravit stát o více než 6,5 miliardy korun, byl napojen na celníky.

Podezření, které tu bylo od začátku celé kauzy, teď nepřímo potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad. Ten zjistil, že celníci na Zlínsku chybovali při fiktivních denaturacích lihu ve firmě Morávia-Chem, kterou ovládal právě Březina.

Ve skartaci například chybí tisíce kolků, které byly určené ke zničení. Policisté provedli zátah na podzim před třemi lety, od té doby je Březina ve vazbě. Zároveň se zjistilo, že měl po celé republice sklady, kde ukrýval nezdaněný líh. Ten prodával dál, ale vyráběl z něho i alkohol v likérkách, které ovládal přes jiné osoby.

Celníci pochybili např. i tím, že nebyli u procesu, kdy se vlastně líh znehodnocoval - ve firmě Morávia-Chem se z něho měly vyrábět nemrznoucí směsi. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu celníci jen ve Zlínském kraji odebrali za rok 2011 vzorek jen dvakrát z celkového počtu sto devatenácti denaturací. Březinovi, který stál na vrcholu lihové pyramidy, hrozí více než třináctiletý trest vězení.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Lihoviny Celníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy