Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Podle rozsudku pomohl Němeček lidem kolem Březiny zlegalizovat přes 900.000 litrů lihu, ze kterého neodvedli spotřební daň. Škoda v této větvi kauzy byla vyčíslena na 248 milionů korun.

Němeček jako jednatel firmy Cargo NV v letech 2009 a 2010 od firmy Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku skrytě ovládané Březinou fiktivně odebíral autokosmetiku. Líh, který podle falešných dokladů sloužil k její výrobě, skupina ve skutečnosti prodávala výrobcům alkoholu, případně jej schraňovala v tajných skladech. Němeček pak vystavoval fiktivní doklady o prodeji autokosmetiky dalším neexistujícím odběratelům. Za legalizaci lihu dostával od Radka Březiny či jeho lidí odměnu.

Jeho trestnou činnost pomohl objasnit bratr Radka Březiny Tomáš, který v hlavní části rozsáhlé kauzy získal status spolupracujícího obviněného a také nejnižší trest. Svědčili proti němu i zaměstnanci Morávia-Chem a některé listinné důkazy.

Němeček podle soudu jednal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Soud jej poslal do vězení za pomoc k zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Němeček tvrdil, že zboží z Morávia-Chem na základě smlouvy skutečně odebíral, autokosmetiku však dál prodával. Odběratelů měl prý spoustu, na jména si ale nevzpomněl.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Petr Němeček (lihová mafie) Radek Březina (údajný boss) Nejvyšší soud

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy