Drábek se u soudu zastal Šišky, IBM prý byla jediná možná volba

Praha - Bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) se dnes u soudu zastal svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky, který čelí obžalobě v souvislosti se zakázkou na kontrolu sociálních dávek. Miliardovou zakázku měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Podle Drábka byl tento postup v pořádku, protože IBM představovala jediného možného dodavatele.

"Zásadní překážka otevřeného výběrového řízení byla ta, že jsem neznal jinou firmu, která by zakázku byla schopna splnit. Vypisovat soutěž, když předem vím, že je jen jeden soutěžitel, mi přišlo když ne nezákonné, tak neetické a nefunkční," vypověděl u pražského městského soudu Drábek v pozici svědka. "Já bych takovou zakázku nevypsal, takže určitě bych k tomu nenabádal ani své podřízené," dodal Drábek, který kvůli Šiškovým trestním stíháním skončil ve funkci.

Obžaloba Šišku viní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za což mu hrozí až 12 let vězení. Údajně si počínal v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Ministerstvem vyžádaný posudek advokátní kanceláře ho upozorňoval na to, že pro jednací řízení bez uveřejnění nejsou splněny podmínky.

Drábkova výpověď vyzněla i jako obhajoba jeho vlastní práce coby ministra. Opakovaně zdůraznil, že na úřad nastoupil v době ekonomické krize, kdy hlavním mottem vlády byly úspory. "Sociální systém byl v té době velmi nepřehledný, řada dávek se překrývala a nebyla zajištěna kontrola účelnosti jejich vyplácení," popsal.

Zakázka, která je předmětem obžaloby, se měla týkat kontroly posudků, které vystavovali posudkoví lékaři lidem se zdravotním postižením. "Posudkových lékařů bylo zhruba 450 a jejich úroveň byla velmi nevyrovnaná i proto, že ohodnocení jejich práce bylo velmi nízké. Hledal jsem cestu, jak tento stav napravit. Zvýšil jsem jejich ohodnocení a chtěl jsem zlepšit kvalitu posudků kontrolním mechanismem," vysvětlil exministr.

U Šišky, který měl na starosti koordinaci všech ministerských projektů přesahujících rámec jedné sekce, prý Drábek nezaregistroval, že by se ve vztahu k zakázce choval nestandardně. "Dříve byl náměstkem na ministerstvu informatiky, jeho znalosti pro mě byly výhodou," řekl. S Šiškou už dříve úzce spolupracoval v Hospodářské komoře ČR, kde Drábek působil jako prezident a Šiška jako tajemník. Několik měsíců spolu také vedli firmu.

Drábek dodal, že projekt posílení kontroly výplaty sociálních dávek mohl v horizontu několika let přinést úspory v řádu miliard. "Když jsem zjistil, že podobný systém mají ve Velké Británii, tak mi srdce poskočilo radostí," řekl s tím, že od úředníků dostal informaci, že v Británii systém zpracovala právě IBM. "Historie ještě ukáže, že tento přístup byl nejenom inovativní, ale velmi progresivní," dodal.

Šiška, který se hájí tím, že pracoval poctivě a správně, dostal nepravomocně sedmiletý trest vězení za vydírání jednatelů firmy OKsystem a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Obviněn je také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Související

Soud, ilustrační foto

Šiška osvobozen v kauze firmy Atos. Mohl jen hučet do Drábka, řekla soudkyně

Soud dnes zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a René Pitáka obžaloby v kauze zneužití pravomoci ve prospěch firmy Atos. Obžaloba mužům vytýkala, že společnosti zadali zakázku bez výběrového řízení. Soudkyně se jich zastala s tím, že tehdejší vláda Petra Nečase (ODS) rozdala úkoly v takových termínech, které reálně nešly zvládnout. Verdikt není pravomocný.
Jaromír Drábek /TOP 09/

Žalobce zrušil stíhání exministra Drábka

Praha - Státní zástupce zrušil stíhání bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišky z přípravy dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání (FDV). Podle Šiškova obhájce Tomáše Sokola to znamená definitivní konec kauzy, v níž byli obviněni celkem tři lidé. Informuje o tom Ekonomický deník. Šiška byl trestně stíhán v několika dalších kauzách, loni mu odvolací soud snížil trest za zmanipulování zakázky na výplatu dávek na čtyři roky vězení.

Více souvisejících

Jaromír Drábek Vladimír Šiška (Drábkův náměstek na MPSV)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy