Praha/Česká Lípa - Dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček dnes v České Lípě pokácel smrk, který letos na Vánoce ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. 23 metrů vysoký strom ještě dnes čekal transport do Úžic na Mělnicku, převoz do Prahy je plánován na noc na úterý.
Slavnostně rozsvícen by měl být smrk na Staroměstském náměstí v den zahájení vánočních trhů v sobotu 28. listopadu. Zástupci magistrátu se kvůli tomu mají ještě sejít s firmou pořádající trhy v pondělí. Jak bude letos strom nazdoben, organizátoři trhů zatím tají. Od předchozích let se bude výzdoba lišit, opět se ale v motivu vycházelo z kultury a historie Česka.
Aby se osmašedesátiletý smrk nepolámal a uchoval si svoji krásu, byl po celou dobu kácení zavěšený na laně jeřábu. Zkušený dřevorubec strom porazil a zkrátil na požadovaných 22 metrů za necelých pět minut. Další více než dvě hodiny mu zabralo, než ve spodní části, do výšky dvou metrů, seřízl kmen na průměr 50 centimetrů, aby se vešel do otvoru na Staroměstském náměstí. "To je vždy nejnáročnější," řekl Vorlíček.
Přeprava stromu do Úžic měla podle odhadů zabrat tři hodiny, trvala ale dvakrát déle. Důvodem byl podle Tietze hustý provoz na trase. Zhruba devadesátikilometrová trasa vedla z České Lípy přes Zahrádky do Litoměřic a poté po dálnici D8.
Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou. Letos dostal pořadatel trhů 25 tipů. Statný smrk ztepilý rostl na pozemku před továrnou firmy Fehrer Bohemia. "Bude chybět, žádný jiný tady tak hezký v okolí není," uvedl za českolipský závod Marian Fabini. Strom musel ustoupit rozvoji závodu.
Vánoční trhy v metropoli se blíží
Na delikatesy z celého světa o letošních svátcích lákají pořadatelé trhů na holešovickém výstavišti. Sváteční sortiment nabídnou prodejci ve stáncích na náměstí Jiřího z Poděbrad, na náměstí Míru, na Andělu, u nádraží v Dejvicích, na Kubánsém náměstí ale i v Centrálním parku na Jižním Městě.
Rozsvěcení stromu na náměstí Republiky bude provázet dobročinná sbírka. Před kostelem sv. Václava v Praze 5 bude připravena adventní zimní zahrada, která představí svátky ve světle staročeských tradic. V Galerii Portheimka budou moci lidé každou adventní neděli vyslechnout koncerty.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
Vánoce , Vánoční strom , Praha
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
před 1 hodinou
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
před 1 hodinou
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
před 2 hodinami
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
před 3 hodinami
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
před 4 hodinami
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
před 5 hodinami
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
před 6 hodinami
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
před 13 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
Svržený venezuelský vůdce Nicolás Maduro se dnes vrací před federální soud v New Yorku, kde se pokusí přesvědčit soudce Alvina Hellersteina, aby zrušil jeho obžalobu z narkoterorismu. Madurova obhajoba tvrdí, že americká vláda nepřípustným způsobem zasahuje do jeho práv na spravedlivý proces. Celý případ je sledován jako jeden z nejneobvyklejších v historii americké justice, a to jak kvůli způsobu dopadení obžalovaného, tak kvůli jeho statusu.
Zdroj: Libor Novák