Krejčíř dostal 15 let vězení. Chtěl tunelovat Čepro a vraždit, rozhodl soud

Praha - Za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka poslal soud uprchlého Radovana Krejčíře na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Verdikt není pravomocný, kauzou se bude zabývat odvolací soud. Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice. Česko usiluje o jeho vydání, kterým se bude tamní soud zabývat 28. ledna.

Soud potrestal pěti roky vězení také bývalého obchodního ředitele Čepra Martina Pechana. Krejčíř s Pechanem by podle soudu měli společně zaplatit Čepru škodu přes 18 milionů korun a úroky z prodlení, protože podle soudu škodu státnímu podniku způsobili. Předsedkyně trestního senátu Hana Hrnčířová při zdůvodnění rozsudku zdůraznila, že Krejčíř dostal trest na samé horní hranici trestní sazby. Hlavním důvodem bylo to, že páchal trestnou činnost opakovaně a v minulosti mu české soudy uložily 10,5 roku vězení. U Pechana soud naopak zvolil mírnější trest, protože od páchání trestné činnosti uběhla dlouhá doba.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze tak nejen potvrzuje správnost kontinuálního postoje vedení společnosti Čepro, které tvrzené pohledávky od počátku odmítá jako fiktivní, ale zároveň bude mít zásadní význam také na další průběh souvisejícího civilního řízení, v němž se společnost Venturon Investment, resp. jí spřízněné společnosti, snaží vymoci od státem vlastněné společnosti Čepro cca 3 mld. Kč.

Krejčíř s Pechanem podle obžaloby vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl. Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie. Pechan se hájil tím, že pohledávky byly pravé.

Soud s tím ale nesouhlasil. Soudkyně v několikahodinovém zdůvodnění rozsudku rozsáhle popisovala složitý systém, jak Krejčíř s Pechanem s pomocí takzvaných "bílých koní" uzavírali smlouvy o postoupení pohledávky, aby situaci kolem Čepra co nejvíce znepřehlednili.

Krejčíř byl odsouzen také za to, že chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle obžaloby se poté chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

Dnešní rozsudek přivítalo Čepro, podle kterého bude mít význam při řešení civilního sporu o obří pohledávku vůči státnímu podniku 2,6 miliardy korun. "Rozhodnutí soudu tak nejen potvrzuje správnost kontinuálního postoje vedení společnosti Čepro, které tvrzené pohledávky od počátku odmítá jako fiktivní," uvedlo Čepro v tiskové zprávě.

V Krejčířově organizovaném gangu údajně byl Aleš Zagora, který dostal pět let ve vězení. Další členové Jaroslav Siuda, Tomáš Pavlíček, Jan Kohoutek a Ivo Hricik dostali dvou a tříleté podmínky. U zbývajících tří členů údajného Krejčířova gangu Radka Nauše, Jaromíra Raidy a Aleše Kohoutka soud upustil od potrestání. Muži vinu popírali. Potrestána nebyla ani poslední obviněná úřednice z Čepra Ivana Skopcová.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší nechtěl komentovat, zda je s rozsudkem spokojen. "Soud provedl velmi podrobné dokazování, a to se odrazilo v jeho rozhodnutí," řekl novinářům Dolejší. Podle něj totiž soud jeho obžalobu zpřesnil. Žalobce se částečně proti rozsudku odvolal, jelikož nesouhlasil s tresty pro Pechana, Siudu a Skopcovou. U ostatních si ponechal lhůtu pro odvolání, což udělala i většina advokátů.

Krejčíř utekl policistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích. Podle soudkyně policisté při prohlídce jeho honosného sídla našli spousty papírků s poznámkami, grafy a postupy. Jeden byl prý výstižně nadepsán "scénář Čepro". Krejčíř po útěku s manželkou a synem odletěl na Seychely, později přesídlil do Jihoafrické republiky.

Krejčíř nyní v jihoafrickém vězení čeká, jak vysoký trest dostane za pokus o vraždu, únos a přechovávání drog. Soud by mohl rozhodnout 22. února. V JAR je obviněn i z dalších trestných činů.

Související

Více souvisejících

Radovan Krejčíř Čepro

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy