Praha - V úterý 8. prosince má soud vynést rozsudek nad podnikatelem Radkem Březinou a dalšími obžalovanými. Přínášíme vám přehled toho nejdůležitějšího z kauzy takzvané lihové mafie.
Případ vyplul na povrch na podzim 2012, kdy se v České republice objevila řada případů úmrtí, způsobených nelegálně vyrobenými lihovinami, jež obsahovaly jedovatý metylalkohol.
Některé řetězce zaměřené na nelegální výrobu lihovin přitom předtím fungovaly řadu let, největším odhaleným případem byla právě skupina vedená Radkem Březinou. Podnikatel z Kostelce u Zlína (narozen 3. září 1970) byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která během téměř 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu a připravila tím stát podle obžaloby o 6,7 miliardy korun na daních.
Počátky Březinova nelegálního obchodu s lihem se datují do 90. let, kdy v Ostravě získal Likérku Daněk. Namísto legálního a zdaněného lihu v ní začal pro výrobu lihovin ve velkém používat vyčištěný syntetický líh, na jehož úpravu sám Březina sestrojil zvláštní zařízení.
Později začala Březinova skupina podvádět při denaturaci etanolu, tedy úpravě lihu, po které jej nelze používat pro lihovarnické účely. Pro zakrytí obchodů s lihem patřila Březinovi i firma Morávia-Chem, oficiálně vyrábějící kapalinu do ostřikovačů automobilů. K jejímu vlastnictví se ale, podobně jako v případě Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku, dlouho nehlásil, přiznal to až během trestního řízení.
Podle své výpovědi byl Radek Březina schopen obelstít při denaturaci celníky, který na tento proces dohlížejí. V nádržích totiž ponechal již jednou denaturovaný líh, do kterého jen přilil menší množství činidla. Zbyly mu tak vždy tisíce litrů čistého lihu, použitelného pro nelegální výrobu lihovin.
Nelegálně získaný líh, kterého bylo podle odhadů Březinova bratra Tomáše mezi rok 2003 a 2012 ze společnosti Morávia-Chem získáno mezi 20 a 30 miliony litrů, pak na lihoviny zpracovávala nejen Likérka Drak, ale i celá řada výrobců.
Po roce 2000 Březina dokonce uvažoval o tom, že vybuduje tajný lihovar, ve Stojčíně na Pelhřimovsku koupil objekt bývalé cihelny. Od záměru na výrobu ale nakonec upustil a objekt používal jako skladiště lihu. Ten ukrýval v tajných podzemních zásobních, v prosinci 2012 tam objevili celníci a policisté 1,2 milionu litrů nelegálního lihu.
Před soudem stojí od loňského roku sedm členů organizované skupiny. Státní zástupce jim navrhl tresty v rozmezí od čtyř roků (pro Březinova bratra Tomáše, který získal status spolupracujícího obviněného) až po 13 let a čtyři měsíce, které žalobce požaduje pro hlavu skupiny.
20. dubna 2015 byl Radek Březina nepravomocně odsouzen za ukrývání zbraní. Dvouletý trest zahrnoval i předchozí podmínka za pokus uplatit dozorce vazební věznice. Březina se proti verdiktu odvolal a v červnu dosáhl snížení trestu na 16 měsíců.
10. července 2015 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil tři lidi v případu, který má souvislost s kauzou Radka Březiny. Podle televize jde o Pavla Čanigu, Roberta Sedlaříka a Dominika Nagye. Obchody s nezdaněným lihem prý státu způsobili škodu 1,25 miliardy korun.
27. července 2015 žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na dva muže, Stanislava Pražana a jeho otce, obchodovali s nelegálním lihem od Březiny. Stát podle žalobců připravili na daních o 353 milionů korun.
Související
Případ Hemžských bude řešit vrchní soud, údajní odběratelé Březinova lihu se odvolali
Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud
Radek Březina (údajný boss) , Alkohol
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák