Praha - Počet soudních sporů se Státním pozemkovým úřadem ČR (SPÚ) kvůli církevním restitucím stoupl v prvním letošním týdnu o 72. Úřad zatím dohromady vedl 323 sporů. Ukončených je pouze 21, asi v polovině kauz byl úřad úspěšný. Církevní subjekty v požadovaly ve 3503 výzvách 110.778 pozemků a 487 staveb. Pozemkový úřad vydal 44.264 pozemků o celkové výměře 32.729 hektarů a 94 staveb.
"Osobně si myslím, že ten první týden byl extrémní a že se už do těchto čísel dostávat nebudeme," řekla dnes na setkání s novináři ředitelka SPÚ Svatava Maradová.. Skoro sto žalob daly církve a církevní společnosti kvůli tomu, že nesouhlasily s rozhodnutím úřadu o vydání nebo nevydání pozemku. V 230 případech jde o určovací žaloby.
U Krajského soudu v Hradci Králové se například v lednu projednávala žaloba benediktinů, kterým stát odmítl vydat pozemky na Broumovsku. Jde o více než pět stovek pozemků o rozloze přibližně 4000 hektarů a o stavby na Náchodsku. Soud je odmítl vydat s odkazem na to, že je benediktini pozbyli už před rozhodným únorem 1948. Právníci řádu to odmítají. Podobný důvod zamítnutí je příčinou také dalších soudních sporů, žaloby podalo třeba Cisterciácké opatství v Oseku, soudní cestou se chce bránit i Německý řád, který žádal mimo jiné o hrad Bouzov.
Také v případě Bouzova stát odkazuje na to, že hrad byl konfiskován podle Benešových dekretů. Této argumentaci se řád brání. Hrad byl konfiskován podle zmíněných dekretů, nikoli však řádu, ale nacistům, kteří Německý řád zrušili jako nepřátelský říši.
Další žaloby, které soudy řeší, se týkají především majetku, jenž je dnes evidován jako obecní - takový podle zákona vydán být nemůže a poskytuje se za něj finanční náhrada. Církve jsou ale v některých případech přesvědčeny o tom, že dnešní obecní majetek nepřešel z vlastnictví státu do vlastnictví obcí podle zákona a v rozporu s blokačním paragrafem, a měl by tedy být stále vlastněn státem. V tom případě by o něj mohly žádat.
Přibližně 110.000 hektarů zemědělských nemovitostí vydal podnik Lesy ČR. Z celkových asi 150.000 požadovaných hektarů jich společnost zhruba 30.000 církvím vydat odmítá a je připravena vést soudní spory. Zatím je podnik účastníkem 69 soudních sporů. Podle informací z dnešní tiskové konference ale bude církvím vydáno méně než před přijetím zákona odhadovaných 200.000 hektarů půdy.
Tyto pozemky činily 56 procent původního doloženého majetku, který je v zákoně ohodnocen na 75 miliard; za zbylý majetek, který nemůže být vydán, se poskytuje náhrada ve výši 59 miliard korun, jež se bude vyplácet po dobu 30 let. V prosinci církve, které se státem uzavřely dohodu, dostaly třetí dvoumiliardovou splátku. Stát dnes říká, že půdy bude vydáno méně než zmíněných 200.000 hektarů, protože během účinnosti zákona a podání výzev se zjistilo, že jde o méně pozemků, případně jsou překážky pro jeho vydání.
Církve v rámci majetkového vyrovnání žádaly také o některé nemovitosti i movité věci z oblasti kulturního dědictví. Národní památkový ústav evidoval téměř 50 výzev. V sedmi případech žádostem vyhověl, k nim patří areál kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a zámek v Kroměříži. NPÚ odmítl vydat Německému řádu hrad Bouzov. Národní galerie dostala čtyři desítky žádostí o vydání uměleckých děl. K nejvýznamnějším patřil Vyšebrodský cyklus, Puchnerova archa a dva Rubensovy obrazy, které NG církvi vrátila. Soud rozhodl, že NG má vydat církvi gotickou Madonu z Veveří. Zamítavé stanovisko NG vydala i k žádosti o vydání Madony roudnické a Madony michelské.
Související
Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud
Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS
církevní restituce , Státní pozemkový úřad , soudy
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě