Rodina a politici se loučili s Ransdorfem (†62). Na pohřeb přišly stovky lidí

Praha - Přesně týden po nečekaném úmrtí se veřejnost, přátelé a blízcí loučí s dlouholetým politikem KSČM Miloslavem Ransdorfem. Smrt europoslance provází pochybnosti. Zemřel Ransdorf skutečně na mozkovou příhodu nebo za jeho náhlým skonem stálo něco jiného? Policie případ prošetřuje, pohřeb se přesto ve strašnickém krematoriu konal, dorazily stovky lidí.

"Měl tak velký rozhled, který mu moc lidí závidělo," vzpomněl na svého stranického kolegu šéf komunistů Vojtěch Filip. "Mám na něj ty nejlepší vzpomínky z 80. let z Prognostického ústavu, kdy to byl člověk neobyčejného rozhledu, který nás mladší udivoval svými znalostmi," řekl novinářům zase ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který se také přišel rozloučit.

"Těžko ho bude možné nahradit, protože při mých skromných znalostech na 20 jazyků rozhodně nedosáhnu, i kdybych se snažil," konstatoval zase Jaromír Kohlíček v narážce na Ransdorfovy široké jazykové znalosti. Právě Kohlíček nyní Ransdorfa nahradí v poslaneckých lavicích Evropského parlamentu. "Velký mozek, rozporná osobnost. Vyčníval z davu a tím, že vyčníval, tak se stával často terčem," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

S europoslancem se dnes podle odhadu ČTK přišly do Strašnic rozloučit asi čtyři stovky lidí, kteří zcela zaplnili smuteční síň. Během hodinového smutečního obřadu vystoupili Ransdorfova žena a dcera a také jeho dlouholetý přítel Josef Skála. Podle Filipa šlo o důstojné rozloučení.

Psali jsme:
Ožebračil jsi na úkor strany rodinu, vyčetla Ransdorfovi na pohřbu jeho žena  

Podle jednoho z účastníků obřadu se vdova ve svém projevu vyjádřila mimo jiné poměrně kriticky o KSČM, například ve vztahu k financování volební kampaně. "To může být jejich stanovisko, v každém případě Míla věděl, jaký je rozpočet na jednotlivé volby, pracoval s tím rozpočtem a v tomto ohledu nevím, jak by to mělo souviset s činností KSČM," reagoval po obřadu na dotaz novinářů Filip. Ransdorfovi a jeho rodině byl prý v minulosti vždy připraven pomoci.

Politici, kteří dnes na Ransdorfa vzpomínali, připomínali někdy i jeho životní peripetie. "Do jeho postojů politických se skutečně promítla obrovská erudice v oblasti filozofie a historie. A já si říkám, že přitom všem, co v něm bylo a co uměl, tak ho bylo skoro pro politiku škoda. Kdyby zůstal na akademické půdě, určitě by byl ctihodným profesorem a určitě by neměl tolik složitostí v životě, do jakých se právě prostřednictvím politiky dostal," řekl například bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Ransdorfa uštvala média

Ransdorfa našla manželka Vlasta v pátek 22. ledna v bezvědomí. I přes okamžitý převoz do pražského IKEMu později odpoledne europoslanec zemřel. Mělo jít o náhlou mozkovou příhodu.

Rodina je ale přesvědčená, že Ransdorf přirozenou smrtí nezemřel a policie skutečně jeho úmrtí prošetřuje. Ve čtvrtek byla podle informací TV Nova provedena soudní pitva a nyní se čeká na výsledky toxikologického vyšetření.

Pohřeb však ohrožen není. Podle informací deníku Právo s ním státní zastupitelství souhlasí. Obřad organizuje dlouholetá asistentka Miloslava Ransdorfa Helena Suchá. Ačkoliv v Evropském parlamentu vydělával statisíce korun měsíčně, měl Ransdorf velké dluhy. Jeho pohřeb tak platí Komunistická strana, rodina se vzdala dědictví.

Miloslavu Ransdorfovi bylo 62 let. Žil s manželkou Vlastou, s níž měl dospělou dceru Anetu. Ta po otcově smrti vyčetla médiím, "zaplaceným diskutérům" a také politikům, kteří "se k němu chovali jako křiváci", že Ransdorfa uštvali.

Související

Více souvisejících

Miloslav Ransdorf KSČM

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy