Unesení Češi zvažují žádost o odškodné: Jsme oběťmi trestného činu

Praha - Někteří z pětice Čechů, které vloni v červenci unesli v Libanonu neznámí ozbrojenci, budou žádat odškodné. Brání se tím, že nuceným pobytem v Libanonu jim vznikly nemalé škody. Není ale jasné, kdo by jim odškodné měl vyplatit. Podle jednoho z unesených, právníka Jana Švarce, existuje několik variant.

Zájem o odškodné potvrdil překladatel Adam Homsi, kterého společně s právníkem Alího Fajáda Janem Švarcem, dvěma novináři a důstojníkem Vojenského zpravodajství, unesli neznámí ozbrojenci vloni v červenci. Muži byli propuštěni až když ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl, že libanonský obchodník se zbraněmi, a podle amerických zpravodajských služeb také terorista, Alí Fajád nebude vydán do USA a bude se moci vrátit do Libanonu.

"Týká se to nás všech. Přišli jsme všichni o půl roku života," řekl Homsi webu Aktuálně.cz s tím, že Češi se v Libanonu stali obětí trestného činu. Půl rok v Libanonu se negativně podepsal na Homsiho podnikání i rodině. "Firmu mám zadluženou, protože se o ni nikdo nemohl starat. Neplatila se hypotéka, řeším rozvod," uvedl.

Právník Jan Švarc webu potvrdil, že nyní zjišťuje k případné žádosti o odškodné všechny informace. "To odškodné nemusíme požadovat jen po České republice, ale i po Libanonu nebo soukromých osobách," řekl, ale další podrobnosti odmítl komentovat.

České republice Homsi vyčítal, že úřady vše řešily pomalu a že si zpravodajské služby neověřily, jestli je zajištěna bezpečnost výpravy. K původní čtveřici se totiž přidal i zpravodajec Martin Psík, který se měl údajně v Libanonu sejít s kontaktem, který měl informace o Čechovi uneseném vloni v Libyi Islámským státem.

Není jasné, zda o odškodné budou žádat také unesení novináři nebo zpravodajec Psík. Advokát Lukáš Trojan, kterého web oslovil, ale nedává Homsimu a Švarcovi příliš šancí na to, že by odškodné skutečně vymohli. Museli by prokázat, že ČR při jednání o jejich propuštění pochybila nebo, že jim Libanon přesto, že o to žádali, neposkytl ochranu. Odškodné mohou požadovat po únoscích, ale to by museli nejprve zjistit jejich totožnost.

Související

Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa

Češi unesení v Libanonu nedostanou od státu odškodné

Stát nemusí platit odškodné 40 milionů korun čtveřici Čechů, které v roce 2015 unesla skupina ozbrojených mužů v Libanonu. Pravomocně o tom dnes rozhodl odvolací pražský městský soud. Neuznal tak žalobu, ve které muži tvrdili, že české instituce pochybily a mohly únosu zabránit. Podle předsedkyně senátu Jany Knotkové za způsobenou újmu mohli únosci. Žalobci s rozhodnutím nesouhlasí a zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Více souvisejících

Zmizení pěti Čechů v Libanonu odškodnění

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 23 minutami

před 45 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy