Rodina Poula žaluje stát, chce zpět peníze z trezoru zabavených při razii

Praha – Radiožurnál dnes uvedl, že rodina bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula žaluje stát. Chce přes 3,5 milionu korun, které prý měla uschované ve vládním trezoru. Peníze policie zabavila při razii v roce 2013, kdy zadržela nejen Poula, ale i tehdejší ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, později Nečasovou a další lidi. Současný premiér Bohuslav Sobotka celou situaci považuje za absurdní, celou věc bude muset rozhodnout soud. 

Policie Poula nakonec z ničeho neobvinila. Muž teď tvrdí, že 3,5 milionu korun v hotovosti nebyly jeho, ale šlo o úspory rodičů. Stát mu je odmítl vydat. Rodina se o ně chce soudit. Podle Poulovy matky Marie Poulové peníze patří jí a manželovi, synovi prý dali svoje celoživotní úspory do úschovy kvůli tomu, že měl na Úřadu vlády trezor. Úřad vlády má peníze na svém účtu a čeká na pokyn soudu, jak dál postupovat.

Advokát rodiny Vladimír Řičica uvedl, že částka byla určena pro Poulova bratra, který žije v USA. Pokud by se vrátil, peníze by použil na nákup nemovitosti, řekl rozhlasu Řičica. Radiožurnál dodává, že Poulova matka je bývalá prodavačka, otec pracoval na řadové funkci v továrně.

Řičica dnes ráno v Radiožurnálu uvedl, že žaloba je postavená na čestném prohlášení Poula a jeho rodičů. Rodiče Poulovi peníze svěřili, protože měli podle Řičici absolutní důvěru ve svého syna, který navíc zastával velmi významnou funkci. Poul podle Řičici přiznává, že porušil interní pravidla, protože měl v trezoru značnou sumu déle než jeden den. K otázce vlastnictví peněz advokát uvedl, že přístup k trezoru měl jen Poul.

Policie vrátila peníze na Úřad vlády před rokem, nezjistila totiž, že by souvisely s trestným činem. Úřad následně rozhodl, že je Poulovým nedá. Manželé proto podali na začátku dubna žalobu, chtějí zpátky 3,5 milionu korun. Dalších zhruba 250.000 korun, část toho v dolarech, chce pak přímo Lubomír Poul. Poul odmítl vysvětlit, proč měl v trezoru takovou sumu peněz, která odporuje i vnitřním pravidlům Úřadu vlády.

Šéf Úřadu vlády Pavel Dvořák uvedl, že Poulovi dostatečně neprokázali, že peníze jsou jejich. „My jsme odmítli finanční prostředky vydat zejména z toho důvodu, že to zdůvodnění bylo velmi málo důvěryhodné a velmi nedostatečně podložené," uvedl.

V tiskovém prohlášení dnes Úřad vlády uvedl, že peníze má nyní úřad na depozitním účtu. Finanční hotovost 3,658.000 korun a 755 dolarů oznámil úřad jako nález Městskému úřadu pro Prahu 1 a nyní čeká na pokyn soudu, jak dál postupovat. „Úřad vlády shledal tato tvrzení jako nedůvěryhodná, a to zvláště pro to, že se po dobu celého trestního řízení k vlastnictví prostředků nikdo nepřihlásil.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velkou částku, se Úřad vlády domnívá, že není vhodné ji vydat, aniž by bylo vlastnické právo podloženo relevantními důkazy," píše se v prohlášení.

Vrchní státní zástupce v Olomouci rozhodl loni v červenci o navrácení částky úřadu, který žádnou takovou chybějící částku neevidoval. V prosinci úřad požádal Poula o informaci, komu peníze nalezené v jeho bývalé kanceláři patří. Až v lednu letošního roku se Poul k vlastnictví přihlásil s tím, že jde o peníze rodičů a jeho úspory ze zahraničních cest.

Časová chronologie postupu Úřadu vlády ČR ve věci nálezu finanční hotovosti:

Dne 13.06.2013 byla v kanceláři vedoucího Úřadu vlády ČR zajištěna Policií ČR finanční hotovost ve výši 3.658.000 korun a částka 755 USD. Ing. Lubomír Poul se po celou dobu trestního řízení odmítl k částce vyjádřit a nepřihlásil se o její vlastnictví. 27.07.2015 rozhodl vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, že bude nalezená částka vrácena Úřadu vlády ČR. V tento moment se nové vedení Úřadu vlády ČR poprvé dozvědělo o této nalezené částce. Okamžitě poté prověřilo nahlédnutím do vnitřních evidencí, zda se nejedná o částku evidovanou jako pohledávku, či jinak chybějící částku.
03.08.2015 podal Úřad vlády proti tomuto usnesení stížnost, protože žádnou takovou chybějící částku neevidoval a ani mu nebylo známo, kdo je vlastníkem. 30.11.2015 byla tato stížnost zamítnuta a 06.01.2016 částka vydána Úřadu vlády. Ten se rozhodl k finančním částkám zachovat jako k věci nalezené a postupovat podle občanského zákoníku.
Vzhledem k tomu, že byla finanční hotovost nalezena v kanceláři bývalého vedoucího Úřadu vlády Ing. Lubomíra Poula, oslovil Úřad 21.12.2015 Ing. Lubomíra Poula dopisem s žádostí o informaci, komu finanční hotovost patří, a v případě, že se jedná o jeho vlastnictví, aby zaslal dokumenty prokazující jeho vlastnické právo. Dne 26.01.2016 obdržel Úřad vlády od právního zástupce Ing. Lubomíra Poula přípis, že částka 3.500.000 Kč je vlastnictvím jeho rodičů a byla mu svěřena do úschovy. Částky 158.000 Kč a 755 USD pak označil Ing. Lubomír Poul za své vlastnictví, s tím, že jde o úspory a finanční prostředky, které mu zbyly ze zahraničních cest. To bylo prokazováno čestnými prohlášeními bývalého vedoucího a jeho rodičů.
Úřad vlády shledal tato tvrzení jako nedůvěryhodná, a to zvláště pro to, že se po dobu celého trestního řízení k vlastnictví prostředků nikdo nepřihlásil. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velkou částku, se Úřad vlády domnívá, že není vhodné ji vydat, aniž by bylo vlastnické právo podloženo relevantními důkazy. Dne 04.02.2016 o tom Úřad vlády informoval právního zástupce Ing. Lubomíra Poula, kterého vyzval k doložení dalších důkazů s tím, že jinak bude Úřad nucen věc oznámit jako nález. 24.02.2016 Úřad vlády skutečně oznámil finanční hotovost jako nález Městskému úřadu pro Prahu 1. Ten by měl nyní rozhodnout, jak bude s částkou dále naloženo. 21.03.2016 Úřad vlády obdržel předžalobní výzvu advokáta, která ale neobsahovala žádné další důkazy. 24.03.2016 Úřad vlády odpověděl, že setrvává na původních závěrech, že nebyly předloženy žádné nové důkazy a že hotovost byla ohlášena jako nález.

Související

Vláda

Miliony zabavené při razii v sídle úřadu vlády zůstanou státu, rozhodl soud

Částka 3,5 milionu korun, kterou policie zajistila při razii v červnu 2013 na úřadu vlády, zůstane státu. O peníze se prostřednictvím svých rodičů soudil tehdejší vedoucí úřadu Lubomír Poul, který tvrdil, že šlo o soukromé úspory. Soud loni žalobu zamítl a Poulovi nyní stáhli odvolání, které proti tomuto rozhodnutí podali. Rozsudek je tak pravomocný. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.
Ilustrační foto

3,5 milionu ve vládním trezoru? Rodiče Poula nemají na peníze nárok, rozhodl soud

Rodiče někdejšího vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula nemají nárok na 3,5 milionu korun, které policie zabavila při razii v červnu 2013 v Poulově trezoru. Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, podle nějž se žalobcům nepodařilo prokázat tvrzení, že peníze byly a jsou jejich. Verdikt není pravomocný, Poulovi se proti němu mohou odvolat.

Více souvisejících

Lubomír Poul Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy