K obědu červy a cvrčky? V EU bude brzy málo potravin, varuje expertka

Brno - Zatímco v asijských a afrických zemích je hmyz na talíři celkem běžný, Češi jsou v tomto směru konzervativní. Časem ale možná budeme muset změnit názor, EU prý začne brzy pociťovat nedostatek potravin.

Většina lidí nesnese pohled na talíř, kde je saranče obalené v čokoládě, není schopna si pochutnat na moučnými červy posypané zmrzlině. Cestou je tedy taková úprava hmyzu, kdy strávník nepocítí, že pojídá hmyz. "Možností je třeba sušení hmyzu a jeho umletí na velmi jemnou mouku, kterou je možné v menším množství přidávat do chleba," uvedla Marie Borkovcová z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně.

"Představa, že si i v budoucnu budeme moci každý den dát k obědu kýtu, je mylná," tvrdí odbornice. Odborné studie prý dokonce tvrdí, že Evropská unie začne nedostatek potravin pociťovat do patnácti let. Zdroje v přírodě jsou omezené a je proto třeba hledat je jinde.

Hmyz má významné nutriční hodnoty, obsahuje kvalitní bílkoviny, ale třeba i vápník a nenasycené mastné kyseliny. Kvalitou tak může být přirovnán k drůbežímu nebo rybímu masu. Na rozdíl od jiných živočichů, při jejichž zpracování vzniká až 40 procent odpadu, neprodukuje příprava hmyzu odpad žádný. Některé druhy jsou velmi výživné a tučné, jiné jsou zase vhodné při dietách, protože mají minimální obsah kalorií. Strava z hmyzu může podle Borkovcové pomoci nemocným lidem, třeba celiakům, kteří mají specifické výživové potřeby.

Běžnou součástí jídelníčku je hmyz nejen v chudých a rozvojových zemích. S oblibou si na něm pochutnávají třeba Japonci, kteří jej považují za vybranou lahůdku. V mexické kuchyni patří mezi národní jídla stejně jako hovězím a fazole.

Ve 113 zemích světa lidé podle webových stránek hmyznataliri.cz konzumují přes 1400 druhů jedlého hmyzu. Nejčastěji jde o moučné červy, termity a mravence, larvy vos a včel, ale i sarančata, cvrčky a brouky. Vzhledem k tomu, že je známo 400 milionů druhů hmyzu, má podle odborníků entomofágie obrovský potenciál rozvoje.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Hmyz češi potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 16 minutami

před 49 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy