Praha - Pokud jste milovníky rumu, pak vězte, že na dnešek připadá mezinárodní den tohoto alkoholického nápoje. Vyrábí se z cukrové třtiny, případně z bramborového lihu zředěného vodou a ochuceného rumovou esencí.
Podle veřejného průzkumu z roku 2013 magazínu International Wine & Spirit Research je rum druhým nejvíce konzumovaným alkoholem hned za vodkou. Vypije se ho 1,47 bilionu litrů ročně.
Název rum je považován za zkratku anglického slova "rumbellion", což znamená "velký ruch". Podle jiné teorie název pochází z botanického názvu cukrové třtiny, tedy Saccharum officinarum, ze které se vyrábí.
První zmínky o výrobě rumu z cukrové třtiny pocházejí z Indie a Číny, kam ji přivezli obchodníci z Indonésie, kde má tato rostlina svůj původ. Její pěstování se postupem času rozšířilo i do Severní Afriky, na Blízký východ a následně do Evropy. Odtud byla třtina převezena druhou plavbou Kryštofa Kolumba v roce 1493 do Nového světa a začala se vysazovat na úrodných karibských půdách.
Výroba pravého rumu:
V rumu našli zalíbení zejména piráti, většinou bývalí obchodníci a námořníci. Právě námořníci zjistili, že rum vydrží v sudech daleko déle poživatelný a chutnější než voda či pivo a začali mu dávat přednost. V roce 1731 se Britům podařilo dokonce prosadit zákon, který dával každému námořníkovi právo na denní příděl pinty vína nebo půl pinty rumu. To odpovídalo přibližně sedmi "panákům" rumu s obsahem alkoholu často více než 75 procent. Zákon byl zcela zrušen až v roce 1970.
Za jednou z "pravlastí" rumu je označována Kuba. Podle údajů ministerstva potravinářského průmyslu Kuba produkuje 43 milionů bas (basa je téměř devět litrů) rumu na vývoz i pro domácí trh ročně. Na ostrově je registrováno 34 obchodních značek rumu, přičemž 11 továren vyrábí pouze na export, jenž představuje příjmy 100 milionů dolarů.
V tuzemsku má tradici zejména rum vyrobený z melasového či obilného lihu. Takové nápoje však musely svůj název změnit na tuzemák. Podle předpisu EU náleží od roku 2002 označení rum pouze těm nápojům, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny.
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
Související
Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Aktuálně se děje
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
12. března 2026 18:11
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
12. března 2026 17:29
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) odešel z diskuze na slovenské televizi, kde jeden z jeho slovenských kolegů označil amerického prezidenta Donalda Trumpa či jeho ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského za největší gaunery tohoto století. Podle Vondry šlo o snůšku lží a demagogie.
Zdroj: Jan Hrabě