Expert popsal chování zápřednice jedovaté, představuje nebezpečí?

Praha - Máte obavu z pavouků zápřednic? Dnes na nejpalčivější otázky odpovídal v pořadu Vaše téma RNDr. Milan Řezáč, český zoolog specializující se na výzkum pavouků. Hosta vyzpovídala moderátorka Marcela Škábová.

Rozhovor se zoologem Milanem Řezáčem se pochopitelně dotkl toho nejaktuálnějšího tématu. Nejjedovatější pavouk v Česku zápřednice jedovatá v poslední době rozšířila území svého výskytu. V Doksech dokonce radnice vyzvala obyvatele k zabíjení nalezených exemplářů.

Výskyt zápřednice jedovaté je v současné době častější, nicméně zvíře zde bylo i před léty a častější výskyt neznamená větší riziko pro lidi. Milan Řezáč zdůraznil, že většina pavouků disponuje jedem, nicméně málokterý útočí na člověka, protože většina našich pavouků neprokousne lidskou pokožku.

Psali jsme: Doksy čelí invazi nejjedovatějšího pavouka ČR. Zlikvidujte ho, vyzval úřad občany V Česku řádí jedovatá zápřednice. Kteří pavouci vám mohou ublížit?  

Zápřednice jedovatá je v Česku poměrně velký pavouk, proto je schopná lidskou kůži prokousnout a jeho kousnutí může mít projevy na lidské zdraví. Jed ale nezpůsobuje žádné velké zdravotní problémy, bolest po kousnutí se dá srovnat s bodnutím vosy nebo včely. Reakce každého člověka je ale velice individuální. Vážné problémy jsou podle Řezáče velice nepravděpodobné, člověk může ale vykazovat například alergickou reakci na nějakou složku v jedu.

Kousnutí zápřednice jedovaté není třeba nijak zvlášť ošetřovat, podle Řezáče pomůže chlazení místa, lékaři mohou předepsat doplňky, ale vzhledem k vážnosti je nejdůležitější přetrpět nekomfortní situaci.

Probírali se i jiné druhy pavouků, konkrétně například , jehož kousnutí je nebezpečnější. Normální člověk se s ním ale prakticky nemůže setkat, protože žije hluboko v norách. Dále například slíďák tatarský, kterého můžeme potkat na Moravě, jeho jed je ale slabší i když je poměrně velký.

Protože pavouci podle Řezáče rozeznávají člověka jen jako velký objekt, přímo na něj neútočí, nicméně pokud dojde ke kontaktu, neváhají útočit, například pokud se cítí v ohrožení. Pavouci mají stejné smysly jako všichni ostatní, ačkoliv vnímají rozdílným způsobem.

Milan Řezáč je sám objevitelem několika druhů pavouků, jedním z těch zajímavých je například šestiočka sadistická, který má velice netradiční formu rozmnožování.

Moderátorka Marcela Škábová se ptala i na to, jak se zbavit pavouků v domácnosti. První věcí je udržovat čistotu a zneškodňovat pavučiny, pavouky fyzicky vynášet ven. Zamezit jejich přístupu je ale prakticky nemožné. Většina pavouků v domácnostech se adaptovala na tento druh života a v přírodě je prakticky nenajdeme.

Když vynášíte pavouky z domu, může se stát, že mu poškodíme končetinu, mladí pavouci jsou schopni do určité míry si nohy regenerovat, v dospělosti už ale neregenerují. Pavouci mají celou další řadu fascinujících vlastností, které občas překvapí i zkušené zoology.

Dále se diskuze stočila na pavoučí vlákna, která by mohla v mnohém pomoci průmyslové výrobě. Pavoučí vlákno je jeden z nejpevnějších materiálů. Vlákno je tvořeno více komponenty, které umožňují vláknu udržet si velkou pevnost i elastičnost.

Proces tvorby sítě je velice složitý, množství vlákna se odvíjí od množství kapaliny ve snovací žláze. Z průměrného pavouka lze dostat i kilometr a půl vlákna. Existuje kolem 50 tisíc druhů pavouků, díky tomu existuje i ohromné množství druhů sítí. Za nejkvalitnější je považována sít křižáka darwinova, který si staví ohromné sítě.

Na závěr se hovořilo o tom, který pavouk je nejnebezpečnější ze všech. Podle Řezáče nelze zcela určit, který je nejnebezpečnější, nicméně byl zmíněn australský pavouk atrax. Podle pana doktora není třeba mít z pavouků strach, jedná se o užitečné tvory, které bychom se měli naučit mít rádi.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Pavouci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy