Olomouc - Důležitým vývozním artiklem Česka se v poslední době stávají také papoušci. Zájem je o ně nejen v zemích EU, ale také v Rusku či na Blízkém východě.
V roce 2013 byli z ČR do zahraniční prodáni papoušci za 69,5 milionu korun, o rok později jejich export mírně klesl na 64 milionů a loni se zvýšil na 75 milionů korun. Naopak do Česka byli v roce 2015 dovezeni papoušci v hodnotě pouze půl milionu korun.
Největší export exotických ptáků statistici zaznamenali v roce 2011, kdy obnášel 93 milionů korun. Naopak v roce 2002 byli z Česka do zahraniční vyvezeni papoušci jen za necelých 27 milionů korun.
"V ČR existuje několik velkých výkupčích exotického ptactva, kteří objíždí ptačí burzy a skupují ptáky, které se chovatelům nepodařilo prodat na místě. Ve velkém pak tito papoušci putují do zahraničí, kde je výkupčí prodají i za násobky pořizovací ceny," řekl mluvčí výstavy exotického ptactva Exota Olomouc Jan Potůček.
Papoušci z tuzemských chovů končí zejména u zákazníků v Itálii, Nizozemsku, na Balkáně či v Řecku. Z údajů ČSÚ vyplývá, že loni značná část exportovaných papoušků skončila ve Spojených arabských emirátech, Iráku, Kuvajtu, Kataru či Turecku.
Komerční chov v Česku podle Potůčka provozuje minimum chovatelů papoušků. "Naplno, ale ne jako svůj hlavní příjem, se chovu papoušků věnují odhadem tisíce Čechů. Absolutní počet chovatelů klesá, ale přibývají ti, co se věnují chovu vzácných a drahých ptáků. Naopak ubývají chovatelé andulek a běžnějších druhů," dodal.
Nejlevnější andulku lze pořídit za 50 až 80 korun. "Běžnější druhy papoušků stojí stokoruny, maximálně několik tisíc korun. Populární žako si drží cenu na průměrných 13.000 korunách, ara ararauna stojí 25.000 korun, kakadu bílý 30.000 korun, amazoňan modročelý 7000 korun. U většiny velkých druhů papoušků ceny mírně klesají, výjimkou je žako, kde se ceny drží již mnoho let na stejné úrovni," řekl Potůček.
Související
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
Nové ohnisko ptačí chřipky v Česku. Potvrdila se na pomezí dvou krajů
Ptactvo , Česká republika , Zvířata
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 1 hodinou
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 2 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
Záchranáři prohledávají trosky zřícených budov a snaží se najít přeživší po dvou silných otřesech země, které zasáhly Venezuelu nedaleko hlavního města. Katastrofa si vyžádala nejméně 235 lidských životů a minimálně 4300 osob utrpělo zranění. Zpod trosek v Caracasu i v nedalekém pobřežním městě La Guaira se stále ozývá volání o pomoc. Mnoho lidí přišlo o střechu nad hlavou nebo se bojí vrátit do poškozených domovů, takže nocují přímo na ulici. Obavy z dalšího nárůstu počtu obětí jsou vysoké.
Zdroj: Libor Novák