Drábkův exnáměstek Šiška by měl dostat šest let, navrhuje žalobce

Praha - Státní zástupce požaduje pro bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku šestiletý trest vězení za zvýhodnění firmy Fujitsu Technology při zadání zakázky na výplatu sociálních dávek. Druhému obviněnému, kterým je někdejší ředitel odboru ministerstva vnitra Miroslav Duda, navrhl žalobce tříletý podmíněný trest. Uvedl to v dnešní závěrečné řeči před pražským městským soudem. Oba muži vinu odmítají. Soud vynese rozsudek v pátek.

Státní zástupce Zdeněk Matula vyčítá Šiškovi to, že zakázku zadal bez výběrového řízení namísto toho, aby dodavatele systému nechal vybrat v otevřené soutěži. Prý k tomu v roce 2011 s vědomím Dudy účelově využil rámcovou smlouvu, kterou mělo s Fujitsu Technology od roku 2008 uzavřenou vnitro. "Pan obžalovaný Šiška se sám rozhodl, že to tak bude dobré. Na ministerstvu práce a sociálních věcí k tomu neproběhla žádná studie proveditelnosti nebo výhodnosti," řekl dnes státní zástupce.

V přednesu, který trval 1,5 hodiny, Matula navrhl uznat oba muže vinnými ze zneužití pravomoci, sjednání výhody a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Šiška si podle něj zaslouží šestileté odnětí svobody a měl by také nahradit škodu ve výši uvedené v obžalobě, tedy 282 milionů korun. Ministerstvo práce chce, aby mu oba obžalovaní společně zaplatili výrazně více - 529 milionů korun. Podle Matuly by měl soud odkázat úřad se zbytkem nároku na občanskoprávní řízení.

Pro Dudu žalobce požaduje podmíněný trest s pětiletou, tedy maximální možnou zkušební dobou. Trestní sazba v rozmezí pěti až 12 let by pro něj prý byla nepřípadná. "Zohledňoval jsem i jeho přístup, postavil se k tomu víc čelem," podotkl Matula. Poznamenal také, že v Dudově vytíženém odboru na ministerstvu nebyli příliš kvalitní zaměstnanci. Podle Matuly by měl Duda ve zkušební době "podle svých sil" uhradit 1,1 milionu, které po něm požaduje vnitro.

Psali jsme: Šiška má další problém: Soud zrušil osvobozující verdikt v kauze IBM  

Protikorupční policie v případu původně obvinila deset lidí včetně jednatelů několika IT firem z toho, že se nelegálně dohodli na rozdělení trhu s výplatou dávek. Před soudem však nakonec stanul jen Šiška s Dudou.

"Je pro mě obrovským překvapením, že ministerstvo práce požaduje nějakou škodu, když jsme našim jednáním prokazatelně ušetřili nemalé prostředky. (...) Po čtyřech letech je pro mě opravdu velmi těžké se srovnat se svou situací, kdy za manažerskou práci, kterou jsem odvedl pro stát, mám takovéto potíže," sdělil dnes soudu Šiška. Jeho obhájce Tomáš Sokol se pro klienta domáhá zproštění viny, případně rovnou zastavení celého trestního stíhání. Podle něj bylo Šiškovo jednání maximálně formálním pochybením, které navíc měli odhalit ministerští právníci a které bylo pod Šiškovy rozlišovací schopnosti.

"Vše, co jsem činil, jsem činil s vědomím, že to dělám ve prospěch České republiky. Nejsem si vědom žádné újmy, kterou bych státu způsobil," uvedl Duda. Jeho právnička Alena Tomášková zdůraznila, že Duda prokazatelně nemá žádné vazby na Fujitsu Technology a se Šiškou se poprvé viděl až u soudu.

Související

soudy

Bývalý Drábkův náměstek Šiška podal dvě ústavní stížnosti

Bývalý první náměstek na ministerstvu práce Vladimír Šiška podal ústavní stížnosti ve dvou trestních kauzách. Kvůli kontroverzním IT zakázkám si vyslechl trest čtyři roky vězení. Justice jej uznala vinným také z vydírání firmy OKsystem, ale další trest neuložila.

Více souvisejících

Vladimír Šiška (Drábkův náměstek na MPSV) Ministerstvo práce a soc. věcí veřejné zakázky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy