ROZHOVOR | Nesolidárnost s uprchlíky? Čechům to někdo oplatí, obává se politolog. A přirovnávat islám k totalitě je nekonečně hloupé...

ROZHOVOR – V reakci na uprchlickou krizi se vzedmul nacionalismus a patrná je protimuslimská nálada, ze které se snaží těžit někteří politici. „Rasismus je latentně přítomen ve všech středo a východoevropských společnostech,“ uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz docent Rudolf Kučera z Katedry politologie a filozofie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, který působí také na vysoké škole Cevro Institut. Orbánovská cesta k řešení současných problémů je podle něj chybná, upozornil také na mýtus, který koluje o Angele Merkelové.

S uprchlickou krizí se v Evropě vzedmula vlna nacionalismu a populismu. Je zde možno vidět nějaké paralely s 30. lety 20. století a nástupem nacismu, nebo jde tentokrát o něco jiného?

Tentokrát jde určitě o něco jiného. Ve třicátých letech šlo o nástup nacistického totalitarismu, jenž rozněcoval tyto konflikty na všech stranách. Především šlo o existenci národnostních menšin a jejich vnímání z hlediska rasové ideologie. Dnes jde hlavně o politické zneužívání migračních problémů těmi politiky, kteří cítí, že by už nemuseli kvůli své neschopnosti znovu ve volbách obstát.

Počet rasistických útoků v západních zemích roste, například v Německu, ale i v Británii po referendu o brexitu. Bude se Evropa dále radikalizovat?

Nebezpečí rasistických útoků skutečně existuje a bude dále pokračovat. V tomto případě by bylo třeba posílit policejní a bezpečnostní složky, aby účinně a rychle zasahovaly. A také prověřovat jejich členy, aby nesympatizovali s těmi, které mají postihovat. Týká se to například české nebo maďarské policie. Rasismus je latentně přítomen ve všech středo a východoevropských společnostech a jeho postupné překonávání bude dlouhodobou záležitostí. V západních společnostech jde o excesy, které jsou přísně postihovány.

Je souvislost mezi nacionalismem a politickou orientací? Ptám se proto, že nacionalismus bývá spojován s pravicí, ale ČSSD či KSČM se na adresu imigrantů nevyjadřují příliš vstřícně.

Nacionalismus může být různě politicky zabarven. V dobách Václava Klause to byla ODS, dnes se šíří ze sociálně-demokratického pražského Hradu. Vedle něj se snaží do tohoto údajného výtahu k moci vstoupit Tomio Okamura a další. Naštěstí není česká společnost až tak východní, jak se domnívají mnozí na Západě. Má liberální vrstvu, intelektuálně propojenou se západní Evropou, která zatím dokáže nacionální záchvaty několika jednotlivců tlumit. Tradičním cílem nacionalismu je obrana ohrožených národních států, což v českém případě není aktuální.

A je nějak provázán nacionalismus s křesťanstvím? Papež opakovaně vyzývá k pomoci uprchlíkům, ale silně katolické země jako Polsko, Slovensko či Maďarsko se zdráhají.

Nacionalismus je v zásadním rozporu s křesťanstvím, Bůh nestvořil různě hodnotné národy, ale lidi, se stejnou důstojností a hodnotou. Středo a východoevropské církve se ještě plně nevzpamatovaly z komunistického světa, v němž musely žít po dlouhá desetiletí. Bloudí a hledají si místo ve svých společnostech a naivně se domnívají, že přizpůsobování se většinovým náladám jim pomůže. Příkladem budiž kardinál Duka, jenž šíří strach z islamizace Evropy, a demobilizuje tak věřící.

Plánů na řešení uprchlické krize je spousta, včetně vystěhování ilegálů mimo Evropu po vzoru Austrálie. Jak by se měla EU k migrantům postavit dle Vašeho názoru?

K základním hodnotám Evropské unie patří právo na asyl pro ty, kdo prchají před záhubou ve svých zemích. Jejich žádosti musí být odpovědně zváženy, a pokud nevyhoví daným požadavkům, měli by být vráceni. Evropa unie se musí přitom postarat, aby je bylo možné vůbec někam vrátit. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se na cestu do Evropy vůbec nevydávali lidé například z Bangladéše, Afghánistánu, Pákistánu, z Egypta, Tuniska, Alžíru, řady afrických zemí, kde nezuří občanské války.

K tomuto procesu přijímání a vracení patří také mobilizace dostatečného množství úředníků a techniky a evropská koordinace. Orbánovská cesta je zásadně chybná a proti-evropská. Všechny evropské státy se musí solidárně podílet na zabezpečování svých společností před nekontrolovanou migrací a terorismem. Plošné vyvážení migrantů z Evropské unie je totalitní opatření, které si Evropa nemůže nikdy dovolit. Nemůžeme se vracet do nacistické nebo stalinistické minulosti, kdy se násilně stěhovaly miliony lidí, musíme hledat jen taková řešení, která odpovídají zákonům, které jsme přijali.

Jak hodnotíte politiku kancléřky Angely Merkelové, pokud jde o její přístup k uprchlíkům? Zvládne Německo situaci?

Politika Angely Merkelové je zatím maximum možného, co mohla v Evropské unii, rozdělená na 28 států, prosadit, aniž by se zpronevěřila jejím hodnotám. Německo přijalo nejvíc uprchlíků a statečně zvládá problémy, rozváží je po Německu, staví jim ubytovací kapacity, zařazuje je do jazykových kurzů, hledá jim práci, stará se o jejich děti atd. A samozřejmě jich už také tisíce vrací. Čeští, slovenští, polští nebo maďarští nesolidární „ vlastenci" západoevropským státům nepomáhají a já se obávám, že jim to jednou někdo oplatí, až budou sami solidaritu potřebovat.

Merkelová nepozvala všechny uprchlíky, jak se někdy mylně uvádí: když viděla, jak brutálně a necitelně se k nim chovají Maďaři na budapešťském nádraží, jak je bijí, házejí jim potraviny jako psům atd. (sám jsem to viděl také), řekla, že je mohou posadit do vlaků a nechat odvézt do Německa. Bohužel se k tomu začali připojovat další a další (v první vlně uprchlíků jich bylo 40 procent z jiných států než ze Sýrie nebo Iráku).

Brexit zasadil Bruselu poměrně značnou ránu. Jak vidíte projekt EU do budoucna? Hrozí rozpad unie?

Brexit zasadil hlavně ránu britským politickým elitám, které se nyní budou muset věnovat neblahým jeho důsledkům ekonomickým a politickým. Brusel s Brexitem nemá problém, stal se kvůli chybám britské vlády a premiéra Camerona. Ten by u mě neudělal ani zkoušku z politologie, protože řešit vnitrostranické problémy pomocí celostátního referenda o setrvání země v Evropské unii je velkou chybou, jak ostatně ukazuje celá historie podobných referend v Evropě.

Brusel se neobává, že by Velkou Británii následovaly další státy, protože žádný jiný stát nemá takové vazby po celé zeměkouli jako Velká Británie. Jde o Austrálii, Nový Zéland, jihovýchodní Asii atd. Navíc je tu i jisté ulehčení, protože Velká Británie nikdy nepatřila k oporám evropské integrace a neustále si vyjednávala nějaké výjimky.

Ovlivní migrační krize výsledky voleb do Sněmovny?

Podle mého názoru je ovlivní velmi málo, protože strašení jakýmsi islámským dobytím Evropy je pro většinu lidí prázdným povídáním. A možná se dopracují i k názoru, že ti, kdo straší a požadují nějaké zásadní reformy Evropské unie, jsou větším nebezpečím než většina uprchlíků.

Jdou islám a demokracie dohromady? Právnička Klára Samková přirovnala islám k totalitním režimům jako jsou komunismus a fašismus...

Islám je druhé největší náboženství na světě a je od počátku rozdělené na několik základních směrů, především sunnitismus a šíitismus. Takže ani není jednotné. Přirovnávat toto náboženství k totalitním režimům je nekonečně hloupé. Nebezpečný je určitý výklad islámu, zpracovaný v totalitní ideologii, kterou ovšem vyznává jen malá, ale nebezpečná menšina muslimů. Tam, kde se taková ideologie ujme, mizí jakákoli šance na demokracii. Tam, kde se islám propojí s nějakou starobylou vysokou kulturou, jako například v Indii nebo Indonésii, může žít v rámci demokracie.

Islamismus je v současnosti dosti kontroverzní termín, který se stal v Evropě prakticky synonymem pro terorismus. Jak ho chápate Vy?

Rozlišuji islám a islamismus, což by právě měl být směr, založený na politické ideologii, která má již totalitní rysy. Můžeme použít i jiné pojmy, ale islamismus je zatím již zaveden a je dostatečně vypovídající. Politologové mají zvyk nekonečně diskutovat o pojmech, až se jejich obsah úplně vytratí. Toho bych se obával. Islamismus nelze přitom ztotožňovat s terorismem. Uvedu příklad: vláda prezidenta Asada je teroristická, ale není islamistická, protože je sekulárně totalitní.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Česká televize Rozhovor

Absurdní zpravodajství ČT? Hraje roli v návratu komunistů, zlobí se politolog

ROZHOVOR – Parlamentní volby proběhly 20. a 21. října 2017 a ani po půl roce nemá Česko vládu s důvěrou. Vítězné hnutí ANO nyní opět vyjednává o koalici s ČSSD. O slovo se ale důrazně hlásí také komunisté, kteří přes 40 let tuto zemi politicky, ekonomicky a morálně devastovali. Účast KSČM na vládě z toho důvodu mnoho lidí děsí. Podle docenta Rudolfa Kučery, politologa z vysoké školy CEVRO Institut a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, může za návrat komunistů i zpravodajství České televize. Řekl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Soros, George

Chce Soros svrhnout Ficovu vládu? Od politologů zazněla ostrá slova

ANKETA – Slovensko prochází nejhlubší politickou krizí ve svým novodobých dějinách, vyvolala ji vražda investigativního žurnalisty Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Padlo sice už několik lidí z nejbližšího okolí premiéra SR Roberta Fica, on sám ale rezignovat odmítá a přešel do protiútoku s tvrzením, že v dění na Slovensku může mít prsty americký miliardář maďarsko-židovského původu George Soros. Zeptali jsme se politologů, co na situaci u našich sousedů říkají.

Více souvisejících

Rudolf Kučera (politolog) rozhovor uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy