Majitel Likérky Drak u soudu: Zisky z nelegálního lihu šly Březinovým

Zlín - Krajský soud ve Zlíně začal dnes projednávat další část obchodování s nelegálním lihem pocházejícím od podnikatele Radka Březiny. Obžalobě čelí sedm lidí spojených s Likérkou Drak z Chvalčova na Kroměřížsku v čele s jejím majitelem Pavlem Čanigou. Škoda způsobená státu byla vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Čaniga u soudu výrobu alkoholu z nezdaněného lihu přiznal. Veškeré zisky ale podle něj inkasoval Radek Březina a jeho bratr Tomáš. V hlavní větvi kauzy lihové mafie bylo loni v prosinci nepravomocně odsouzeno osm lidí včetně bratrů Březinových.

Čaniga tvrdil, že byl jednatelem likérky, ale bez pravomocí. Prý pouze chodil po úřadech, a to po předchozích instrukcích od Březinových. O výrobě podle Čanigy rozhodoval Tomáš Březina, který podle něj určil, kolik alkoholu se prodá oficiálně a kolik bez daně. "Peníze se dávaly Tomášovi, někdy Radkovi," uvedl Čaniga. V likérce podle něj zůstaly jen peníze nutné na provoz, zaměstnanci včetně Čanigy prý byli placeni od hodiny. "Někdy jsme dostali odměny, horentní zisky jsme z toho ale neměli," dodal Čaniga s tím, že měl 20.000 až 30.000 korun. Líh se skladoval v tajných nádržích, vozil se z Březinovy firmy Morávia-Chem.

Podle státního zástupce Roberta Henzela byla Likérka Drak hned na druhém místě ve skupině po společnosti Morávia-Chem. Škoda na daních v likérce v letech 2003 až 2012 podle něj dosáhla nejméně 1,29 miliardy korun. V Likérce Drak se podle Henzela zpracovalo nejméně přes pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit. Čaniga ale množství uvedené obžalobou označil za nesmysl. Podle něj se takové množství alkoholu na linkách ve Chvalčově nemohlo vyrobit.

Kromě Čanigy před soudem stanuli i někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Dominik Nagy a Verdana Robert Sedlařík. Nápoje Cyrano podle obžaloby fungovala jako výhradní distributor Likérky Drak do dubna 2008, pak ji nahradila Verdana. Sedlařík byl už dříve odsouzen na 5,5 roku za daňový únik a za podíl na metanolové kauze.

Psali jsme:
Lihový boss Březina dnes vyšel z vězení, vzápětí skončil ve vazbě
 

Nagy u soudu řekl, že Nápoje Cyrano měly 150 až 200 odběratelů. Asi 80 procent z nich podle něj odebíralo nelegální alkohol. Objednávka podle něj většinou počítala s odběrem deseti procent legálního a 90 procent nezdaněného alkoholu. Litr čtyřicetiprocentního nelegálního alkoholu stál 80 až 110 korun, zdaněného 160 až 180 korun, řekl Nagy. Obchodní zástupci podle něj od začátku věděli, že budou prodávat i nelegální alkohol. Vinu přiznal i Sedlařík. On i Nagy tvrdili, že je řídil Tomáš Březina.

Čaniga, Nagy a Sedlařík jsou stíháni pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo běžné sazby až deset let jim tak hrozí o třetinu vyšší horní hranice sazby. Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí zaměstnanci distribučních firem Nápoje Cyrano a Verdana Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim až deset let vězení. Hlavní líčení pokračuje v úterý.

Druhou distribuční větví v kauze je případ otce a syna Pražanových, kteří byli za obchody s Březinovým lihem pravomocně odsouzeni na devět let. Policie v další větvi vyšetřuje i bývalého majitele frýdecko-místecké likérky AB style Milana Antoniaziho, obžaloba zatím podána nebyla. Zákulisí obchodů s nelegálním lihem začal odkrývat mladší Březinův bratr Tomáš během vyšetřování lihové mafie. Soud mu jako spolupracujícímu obviněnému uložil nejnižší trest, čtyři roky vězení. Nejvyšší trest, 13 let, dostal jeho bratr Radek. Ostatních pět mužů bylo potrestáno šesti až 12 lety vězení, další muž dostal podmínku. Kvůli odvolání obžalovaných i státního zástupce se hlavní větví kauzy bude zabývat vrchní soud. Škoda podle rozsudku dosáhla 6,39 miliardy korun.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Kauza lihová mafie Pavel Čaniga

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy