Soud zamítl žalobu matky paterčat o peníze ze sbírky

Praha - Matka prvních českých paterčat Alexandra Kiňová požadovala vydání více než 616.000 korun z veřejné sbírky pro své děti. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dnes zamítl její žalobu na Klub dvojčat a vícerčat. Rozhodnutí není pravomocné.

Sbírka byla ukončena k 17. dubnu 2015 na žádost advokátky Kláry Samkové poté, co Kiňová v lednu po neshodách ukončila s klubem spolupráci. Samková dnes uvedla, že peníze byly převedeny kvůli osobní mstě ředitelky klubu Kláry Vítkové Rulíkové, jejímž cílem bylo to, aby se peníze ke Kiňové nedostaly. Podle advokátky nezanikl účel sbírky a nevydání peněz bylo protizákonné.

Právní zástupce Klubu dvojčat a vícerčat Robin Sedláček výtky odmítl. "Nebyl tam žádný zlý nebo špatný úmysl vůči paní Kiňové," ohradil se Sedláček proti tvrzením Samkové. Požadoval zamítnutí žaloby kvůli tomu, že se týká vydání peněz, které klub nemá, jelikož jsou na účtu Prahy. Zároveň uvedl, že klub peníze převedl na základě pravomocného příkazu, který vydal magistrát.

Soudce Zdeněk Váňa při zdůvodnění rozsudku vysvětlil, že je rozhodující stav v době vyhlášení rozsudku. Jelikož peníze nejsou na účtu klubu, nemohl nařídit jejich vyplacení. Žaloba je podle soudce nedůvodná a nemohla být úspěšná. "Pro soud není podstatné, jak napjaté vztahy obě strany měly," zmínil Váňa.

Podotkl, že zákony nepamatují na případ, který se stal nyní. Tedy že se obě strany sporu na převodu peněz nedohodly, a finance tak skončily u třetí strany. "Jsme v jakémsi slepém bodě, kdy nikdo neví, jak se vlastně má postupovat," řekl Váňa. Pro rozhodnutí ve sporu to ale podle něj není podstatné. Také nemá obavy, že by se peníze od magistrátu k rodině paterčat nedostaly. "Já si myslím, že magistrát nějakou cestu najde," uzavřel.

Související

Školství

Jediná česká paterčata šla poprvé do školy. Podle rodičů se velmi těšila

Na první cestu do školy se dnes spolu s ostatními prvňáky vydala také jediná česká paterčata, která se narodila před sedmi lety tehdy třiadvacetileté Alexandře Kiňové. Školu navštěvují v Milovicích na Nymbursku, kde rodina žije. Podle matky i otce se paterčata na svou premiéru ve školních lavicích velmi těšila.

Více souvisejících

Alexandra Kiňová (matka paterčat) Klara Samkova soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 19 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 48 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 51 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy